“Πάρτι” για Φενέρ στην Ισπανία, double-double ο Σλούκας! (vid)

2018-01-11T22:30:45+00:00 2018-01-11T23:08:34+00:00.

11/Jan/18 22:30

Ένα μεγάλο διπλό πήρε στην Ισπανία κόντρα στην Βαλένθια, η Φενερμπαχτσέ των Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Κώστα Σλούκα με 80-67!

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν το ματς με προβάδισμα 15 πόντων (15-0), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο. Όλα κρίθηκαν στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, με την Φενέρ να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι Τούρκοι έχουν ρεκόρ 11-6 και συνεχίζουν να διεκδικούν την 4η θέση για το πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Βαλένθια “έπεσε” στο 5-12.

Το παιχνίδι

Πιο αποτελεσματική ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα η Φενέρ, παίζοντας μάλιστα και εκπληκτική άμυνα παίρνοντας το προβάδισμα με 8-0 (στο 4′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ακάθεκτοι και έφτασαν το σκορ στο 15-0 (στο 6′), αφήνοντας την Βαλένθια χωρίς καλάθι για περισσότερα από 6 λεπτά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σερί 7-3 των “νυχτερίδων” και σκορ 18-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Ισπανία, με τον Ντατόμε να έχει 9 πόντους με 3/3 τρίποντα η Φενέρ αύξησε το προβάδισμα της στο +13 (25-12 στο 13′). Με μικρό σερί 7-4 οι γηπεδούχοι μείωσαν μετά από πολλή ώρα στους 10 πόντους (29-19 στο 15′), αλλά η Φενέρ έλεγχε τον ρυθμό του ματς. Με 2/2 βολές ο Βαν Ρόσομ μείωσε το σκορ σε 33-25 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-27.

Επέστρεψε η Βαλένθια, αλλά… Φενέρ!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, την Βαλένθια να κάνει ένα εντυπωσιακό σερί 9-3 με 3/3 τρίποντα και να ισοφαρίζει για πρώτη φορά το ματς (36-36 στο 23′). Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και με συνολικό σερί 18-6 πήραν προβάδισμα με 6 πόντους (45-39 στο 26′), με την Φενέρ να έχει χάσει τελείως το “μυαλό” της. Οι Τούρκοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 48-47 (στο 28′) με σερί 8-3 και το δεκάλεπτο έληξε με 51-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και με σερί 10-3 προηγήθηκαν με 61-53 (στο 33′), παίρνοντας προβάδισμα… νίκης. Ο Σλούκας 5 λεπτά πριν το φινάλε με το πρώτο του τρίποντο ανέβασε το σερί στο 15-5 και την διαφορά στο +11 (66-55) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το διπλό της Φενέρ. Η διαφορά 2 λεπτά πριν το τέλος έφτασε και τους 17 πόντους (76-59) για πρώτη φορά και το τελικό 80-67 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους νικητές!

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Ντατόμε με 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, ο Γκούντουριτς με 15 πόντους, ο Τόμπσον με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας έκανε double double με 11 πόντους και 10 ασίστ. Επίσης ο Μέλι βοήθησε πολύ με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Που κρίθηκε: Μπορεί η Φενέρ να μην κατάφερε να διατηρήσει το αρχικό σερί της με 15-0, όμως “κλείδωσε” την νίκη με το εντυπωσιακό 15-5 που πραγματοποίησε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, παίρνοντας μάλιστα διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 27-33, 50-51, 67-80