ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Επίδειξη δύναμης στο Μιλάνο, σταμάτησε στους 107!

2018-01-11T22:43:04+00:00 2018-01-11T23:33:08+00:00.

11/Jan/18 22:43

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με τη νίκη από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με το εντυπωσιακό 107-81!

Ο Σιμόνε Πιανιτζιάνι είχε χαρακτηρίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ”την καλύτερη ομάδα στην Ευρωλίγκα”. Λίγες ώρες αργότερα, είδε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να το επιβεβαιώνει, κερδίζοντας χωρίς δυσκολίες την ιταλική ομάδα με 107-81.

Ο αγώνας ήταν ανάμεσα στον πρώτο και τον τελευταίο της βαθμολογίας και αυτό ακριβώς ισχύει και μετά το πέρας της αναμέτρησης. Οι Ρώσοι ”ανέβηκαν” στο 13-4, με τους ηττημένους να μένουν σε κάκιστο ρεκόρ (4-13).

Aναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ομάδα της Μόσχας ήταν το απόλυτο φαβορί, έπρεπε όμως να το επιβεβαιώσει και στο παρκέ. Τα πρώτα λεπτά ήταν κάπως αναγνωριστικά, γρήγορα όμως οι αποψινοί αντίπαλοι ”συμβιβάστηκαν” με τους ρόλους τους. Έτσι, το 15-23 του πρώτου δεκαλέπτου δεν ήταν έκπληξη.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ δεν αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους και παρά το γεμάτο ”οπλοστάσιο”, δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την ΤΣΣΚΑ, που με μπροστάρη τον Νάντο Ντε Κολό (ήδη 15 πόντους) και την γνωστή της πολυφωνία (Χίγκινς, Χάινς, Ροντρίγκεθ) , έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (36-50).

Σαρωτική στο β΄μέρος!

Η εικόνα του πρώτου μέρους έκανε την ΤΣΣΚΑ να εμφανιστεί αρκετά νωθρή στο β’ μέρος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και φάνηκε να έχουν παλμό. Όχι μόνο έδειξαν ότι μπορούν αλλά το κατάφεραν εν μέρει. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Νταϊρίς Μπερτάνς και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, το Μιλάνο έριξε στους 6 την διαφορά (54-60), πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας όμως πάτησε το γκάζι, ανέβασε την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγε με 16, κάνοντας το τελευταίο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία.

Όπως ακριβώς και ήταν. Η διαφορά έμενε σε υψηλά επίπεδα και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε δέκα λεπτά αγώνα, χωρίς κάποιο ζητούμενο. Το μόνο που έμενε να μάθουμε είναι το τελικό σκορ, το οποίο ”σταμάτησε” στο 107-81!

Που κρίθηκε: Η Αρμάνι κατάφερε να μειώσει στους 6, στο 25′, όμως η ΤΣΣΚΑ δεν είχε όρεξη για αστεία, πήγε την διαφορά πάνω από τους 20 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν τρομερός και με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος. Eξίσου πολύτιμος και ο Γουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Tα δεκάλεπτα: 15-23, 36-50, 81-107.