Ρεάλ Μαδρίτης: 17 πόντους… πρόστιμο στην Χίμκι! (videos)

2018-01-12T19:41:34+00:00 2018-01-12T21:53:21+00:00.

12/Jan/18 19:41

Αν και ήταν το ”ματς της εβδομάδας”, σύμφωνα με την Ευρωλίγκα, Χίμκι και Ρεάλ Μαδρίτης δεν μας πρόσφεραν ποτέ το ντέρμπι που περιμέναμε, με την δεύτερη να μετατρέπει σε θρίαμβο την επίσκεψή της στη Ρωσία!

Η Χίμκι έχασε ακόμα ένα ματς εντός έδρας και μετά την Μπαρτσελόνα (29/12/17, 65-79), ακόμα μία ισπανική ομάδα έβαλε την υπογραφή της σε ”διπλό” επί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με το τελικό  95-78, οι Μαδριλένοι ”ανέβηκαν” στο 11-6 και ουσιαστικά συγκατοικούν με την Φενέρμπαχτσε στην 4η θέση, που οδηγεί σε πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφς.

Από την άλλη, οι Ρώσοι πασχίζουν να μείνουν στην προνομιούχο 8άδα. Το ρεκόρ τους είναι πλέον στο 9-8 και προς το παρόν τους χαρίζει μία θέση στην επόμενη φάση.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Με πολλή ενέργεια και… ευστοχία ξεκίνησε το ματς η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι, κυρίως στην επίθεση, έχοντας τους Φαμπιάν Κοζέρ και Γουόλτερ Ταβάρες ως σημείο αναφοράς. Αποτέλεσμα, το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκορ 26-17.

Οι δύο ομάδες είναι γνωστές για το γρήγορο παιχνίδι τους και την ιδιαίτερη σχέση τους με το τρίποντο (είχαν ήδη εκτελέσει 23 σουτ σε 15 λεπτά αγώνα), στοιχεία που αποτυπώθηκαν έντονα στην δεύτερη περίοδο. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ ήταν αποδοτικότερη και είδε την διαφορά της να εκτοξεύεται στο +15, με 5 λεπτά να μένουν για το ημίχρονο. Τελικά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω με 20 (!) πόντους!

Συνεχίστηκε η επέλαση, με υπογραφή Ρούντι!

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν στα μέτρα τους την κατάσταση. Η διαφορά έφτασε τους 14, όμως απόψε ήταν η βραδιά της Ρεάλ και γρήγορα η απόσταση ξεπέρασε τους 20! Σε αυτό συντέλεσαν η υψηλή ευστοχία των Ισπανών, τα πολλά λάθη της Χίμκι και η ”μοναξιά” του Αλεξέι Σβέντ, που παρά τους 21 πόντους τους, μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν ιδιαίτερα άστοχος, έχοντας πάρει πολλές προσπάθειες.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία 10 λεπτά. Η διαφορά ήταν μεγάλη, όχι μόνο του σκορ, αλλά και τις αποψινής απόδοσης των δύο ομάδων και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ντόντσιτς δεν χρειάστηκε να μείνει πολύ στο παρκέ, ο Ρούντι Φερνάντεθ θυμήθηκε τις παλιές καλές εμφανίσεις του και οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη με σκορ 78-95!

Που κρίθηκε: Ουσιαστικά, η Χίμκι δεν μπήκε ποτέ στην διεκδίκηση του ματς. Η Ρεάλ ήταν τροματικά καλή σε άμυνα και επίθεση και από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, είχε μία διαφορά ασφαλείας, που τελικά έδωσε και τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρούντι Φερντάντεθ ήταν απολαυστικός και μετατράπηκε στον ”εκτελεστή” που μας είχε συνηθίσει. Ο Ισπανός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 16 πόντους (5/6 τρίποντα, 1/1 βολές), όμως αν δεν ήταν οι Κοζέρ και Ταβάρες από την αρχή, ίσως να μην ερχόταν τόσο εύκολα η νίκη.

Ο Γάλλος είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο θηριώδης σέντερ επίσης 11 πόντους, με 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 21.34′, όντας ο πολυτιμότερος, βάσει συστήματος αξιολόγησης!

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-51, 49-67, 78-95.