Ζαλγκίρις: Με ψυχή και… ανατροπή “λύγισε” την Μάλαγα! (vids)

2018-01-12T20:52:15+00:00 2018-01-12T21:51:59+00:00.

12/Jan/18 20:52

Μία σπουδαία νίκη “δια πυρός και σιδήρου”, με ανατροπή και με ένα μπλοκ στο τέλος, κατάφερε να πάρει στην έδρα της η Ζαλγκίρις Κάουνας με 79-77 κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα!

Μπορεί η Μάλαγα να ήταν εξαιρετική για τρία δεκάλεπτα και να προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη χάρις σε ένα μπλοκ του Ουλάνοβας πάνω στον ΜακΚάλουμ ακριβώς στο φινάλε της αναμέτρησης!

Πλέον οι Λιθουανοί του Σάρας έχουν ρεκόρ 11-6 και ισοβαθμούν με Ρεάλ και Φενέρ στην 4η θέση, ενώ η Μάλαγα έπεσε στο 7-10.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Το παιχνίδι

Πολύ καλή ειδικά στην άμυνα, ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα η Ουνικάχα Μάλαγα και υποχρέωσε την Ζαλγκίρις να έχει σκοράρει μόλις 6 πόντους σε 5 λεπτά (10-6 στο 5′). Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια, αφού οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους (13-10 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-17.

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να παρουσιάζεται εξαιρετικά διαβασμένη στο παρκέ και με σερί 11-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-19 στο 13′) στο σκορ. Με σερί 7-3 οι Λιθουανοί μείωσαν γρήγορα σε 33-26 (στο 16′), με τον Πάνγκος να έχει 9 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” (38-30 στο 18′) και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 40-32.

Επέστρεψε η Ζαλγκίρις και “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο στο Κάουνας ξεκίνησε με, τους Ανδαλουσιάνους να κρατάνε το προβάδισμα με “νύχια και με δόντια” (45-40 στο 24′), παρά τις προσπάθειες της Ζαλγκίρις. Το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα άλλαξε χέρια, αφού με σερί 12-6 η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 52-51 (στο 28′), χάρη σε 2/2 βολές του Ούντριχ. Το δεκάλεπτο έληξε με 55-52 υπέρ της Μάλαγα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με σερί 7-3 προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 59-58 (στο 33′) και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Το λιθουανικό σερί μεγάλωσε στο 14-6 και το σκορ έγινε 66-61, περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος.

Το “δραματικό” φινάλε!

Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 6 πόντων (72-66) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Ένα τρίποντο του Μιλάκνις “σκότωσε” την Μάλαγα αφού το σκορ έγινε 75-68 και το παιχνίδι έμπαινε αισίως στο τελευταίο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα 18 δευτερόλεπτα να μειώσουν στον πόντο (76-75), χάρη σε ένα σερί 9-4, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 79-77, αφού ο ΜακΚάλουμ δέχθηκε το μπλοκ της νίκης από τον Ουλανόβας!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν για μία ακόμα φορά απολαυστικός έχοντας 16 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ είχε για συμπαραστάτες του, τον Γιανκούνας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον εντυπωσιακό Ουάιτ με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Ουλανόβας με 11 πόντους και το 1 καθοριστικό μπλοκ.

Που κρίθηκε: Στην ανατροπή της τρίτης περιόδου από το11 που έχανε η Ζαλγκίρις στο δεύτερο δεκάλεπτο και φυσικά στο 14-6 σερί των Λιθουανών στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όπου τους έδωσε… αέρα νίκης. Φυσικά καθοριστικότατο ρόλο στο να μην πάει το ματς στην παράταση, έπαιξε και το μπλοκ του Ουλανόβας στον ΜακΚάλουμ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-40, 52-55,