Φάντασμα ο Ολυμπιακός, διασύρθηκε στη Βιτόρια (vids)

2018-01-12T22:09:44+00:00 2018-01-13T00:00:06+00:00.

Lefteris Moutis

12/Jan/18 22:09

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 86-54 από τη Μπασκόνια σε μια “μαύρη” βραδιά που δεν πάλεψε καν στο δεύτερο ημίχρονο.

Tης Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες διασύρθηκαν από τη Μπασκόνια σε μια κάκιστη βραδιά, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στη σύγχρονη ιστορία του… Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παραδόθηκαν άνευ όρων από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Στα τελευταία τρία δεκάλεπτα οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν 33 πόντους και δέχθηκαν 70!

Ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 13, τα ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού ήταν πολύ χαμηλά και εν τέλει λόγω των λάθών και των πολλών χαμένων επιθετικών ριμπάουντ, η Μπασκόνια είχε 14(!) παραπάνω επιθέσεις από τους Πειραιώτες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Εξαιρετικό ξεκίνημα Ολυμπιακού εκτελεστικά, αλλά…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Ο Μάντζαρης έκανε την αρχή, ο Πρίντεζης ακολούθησε και ο Σπανούλης πήρε τη σκυτάλη με δυο εύστοχα τρίποντα μέχρι το 7′ φθάνοντας τα 4/6 τρίποντα για τους “ερυθρολεύκους”, οι οποίοι προηγήθηκαν με 0-8 και 10-17 στο 7′.

Οι Βάσκοι έδειχναν εκτός κλίματος αγώνα, αλλά κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ χάρη στα λάθη των Πειραιωτών, περισσότερα εκ των οποίων ήταν αβίαστα. Ο Μπομπουά τελείωσε τις φάσεις με εύκολα λέι απ, αλλά οι ψηλοί της Μπασκόνια ήταν αυτοί που άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά.

…επιθετικό μπλακ άουτ

Επιθετικά οι “ερυθρόλευκοι” έπεσαν κατακόρυφα στη δεύτερη περίοδο βρίσκοντας πόντους από το ζωγραφιστό με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου και με βολές του Μιλουτίνοφ. Ωστόσο, το πολύ καλό ξεκίνημα εκτελεστικά, διαδέχθηκε ένα σερί πολλών άστοχων σουτ. Για την ακρίβεια, η επιθετική λειτουργία χάλασε και από το 7′ και μετά ο Ολυμπιακός δεν ευστόχησε ξανά σε τρίποντο μέχρι τέλους έχοντας στη συνέχεια συνολικά 0/22(!) τρίποντα.

Πολλά χαμένα ριμπάουντ

Η Μπασκόνια ωστόσο, έκανε τη μεγάλη διαφορά κυρίως λόγω των επιθετικών ριμπάουντ. Ο Πουαρέ έκανε εκπληκτική δουλειά απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού ( ανανεώνοντας τέσσερις επιθέσεις μέχρι το ημίχρονο, ενώ συνολικά οι γηπεδούχοι ανανέωσαν εννιά επιθέσεις τους στο πρώτο ημίχρονο έναντι μόλις τριών του Ολυμπιακού! Οι Βάσκοι πήραν 13 πόντους από δεύτερες επιθέσεις έναντι μόλις 0 των Πειραιωτών. Οι Πουαρέ, Φόιτμαν και Σενγκέλια πέτυχαν 21 από τους 36 πόντους της Μπασκόνια στο ημίχρονο κυριαρχώντας πλήρως στις δυο ρακέτες.

Η Μπασκόνια πήρε φόρα και δεν κοίταξε ξανά πίσω

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 18′ (32-30) εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των “ερυθρολεύκων”, η οποία ήταν τόσο εμφατική ώστε έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς από το 14′ μέχρι και το 23′, αμφότερα από τα χέρια του Πρίντεζη!

Μετά το καλάθι του Πρίντεζη, ο ΜακΛιν πέτυχε δυο συνεχόμενα σουτ από προσωπικές ενέργειες, αλλά αμέσως μετά χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ…

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού, δεν μπορούσε να δημιουργήσει, να αλλάξει τη ροή του αγώνα και έβλεπε τη Μπασκόνια να αυξάνει την υπέρ της διαφορά (63-36, 28′) με τους Φόιτμαν και Σενγκέλια να κυριαρχούν πλήρως και τον Μπομπουά να κάνει τη διαφορά χτυπώντας τις αμυντικές αδυναμίες.

Η κατηφόρα της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα

Ο ολυμπιακός πέτυχε μόλις 23 πόντους συνολικά στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και δέχθηκε σε αυτό το διάστημα 56 πόντους! Ωστόσο, η μεγάλη… κατρακύλα έγινε στην τρίτη περίοδο, όταν η Μπασκόνια πέτυχε 9/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα, την ώρα που οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 5/13 σουτ…

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα, ο,τι και αν δοκίμαζε… Ο μόνος παίκτης που έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης  σε μια βραδιά που ο Ολυμπιακός ασχολήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μόνο με το ύψος της τελικής διαφοράς, η οποία βρέθηκε μέχρι και στους 37 πόντους (86-49, 39′)!