ΜΑΓΙΚΟΣ Σβεντ “σκότωσε” τον Ερυθρό Αστέρα πριν τον Ολυμπιακό! (vids)

2018-01-16T20:52:42+00:00 2018-01-16T21:55:19+00:00.

16/Jan/18 20:52

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με 79-70 μέσα στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο μεθαυριανό (18/1) παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Ο Αλεξέι Σβεντ βρέθηκε σε καταπληκτικό βράδυ αφού σε 30 λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να σημειώσει 29 πόντους (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 10/11 βολές), μαζί με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν ακόμα οι Τζέιμς Άντερσον (14π) και Μάλκολμ Τόμας (11π, 5ρ) σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία του περίοδο.

Για λογαριασμό του Ερυθρού Αστέρα, ο Τέιλερ Ρότσεστι έκανε τα πάντα (27π, 9ρ, 7ασ) αλλά η προσπάθεια του δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

O Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον καταπληκτικό Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς να σημειώνει 4/4 τρίποντα ξέφυγε νωρίς με +9 (14-5), πριν η Χίμκι μειώσει (14-8) έπειτα από όμορφη δημιουργία του Σβεντ. Οι Ρώσοι παρουσίασαν αρκετά προβλήματα σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα να συνεχίσουν να κυνηγούν στο σκορ (19-12) έπειτα από εύστοχες βολές του Μπιέλιτσα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-14 με τους “ερυθρόλευκους” να σπαταλούν διαδοχικές ευκαιρίες για να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Στα επόμενα λεπτά ωστόσο η εικόνα άλλαξε αφού οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά και είδαν την Χίμκι να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο (21-21). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Ντάνγκουμπιτς και Ρότσεστι, οι οποίοι με προσωπικά καλάθια διαμόρφωσαν το 27-21, ενώ λίγες κατοχές μετά ο Ζούμπκοφ απάντησε για το 28-24 (16′).

Ο εκνευρισμός και οι διαμαρτυρίες για τα διαιτητικά σφυρίγματα ήταν συνεχείς και το κερδισμένο φάουλ του Αλεξέι Σβεντ σε προσπάθεια για τρεις πόντους (31-26) έκανε την κατάσταση ακόμα χειρότερη.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα να μην μένουν ατιμώρητα. Πρώτα ο Ρότσεστι και στη συνέχεια ο Ντάνγκουμπιτς συνδέθηκαν με το καλάθι για να στείλουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (37-26, 18′), αναγκάζοντας τον Έλληνα προπονητή να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.

Οι φωνές “ξύπνησαν” τους φιλοξενούμενους που πρόλαβαν μέσα σε ένα δίλεπτο να “τρέξουν” σερί 5-0, για να μειώσουν σε 37-31 και να σιγήσουν ως ένα βαθμό το “Αλεξάνταρ Νίκολιτς”.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς! Ο Τζένκινς “πλήγωσε” την πρώην ομάδα του βάζοντας μπροστά την Χίμκι (39-37), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας δεν πτοήθηκε και με μπροστάρη τον Φελντέιν ανέτρεψε την κατάσταση για το 48-43.

Οι άμυνες δεν βρισκόντουσαν σε καλή μέρα και ο διαρκώς “καυτός” Σβεντ (18π) βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι για να διαμορφώσει με τη σειρά του το 49-52. Ο ρυθμός έγινε γρήγορος, το παιχνίδι αρκετά ατομικό και ο Τάιλερ Ρότσεστι ευστόχησε ακριβώς με τη λήξη (54-52) ανεβάζοντας εκ νέου τα ντεσιμπέλ στις κερκίδες.

Η ώρα της Χίμκι και του Σβεντ

Η Χίμκι γνώριζε πως περιθώρια για απώλειες δεν υπάρχουν και για αυτό τον λόγο ξεκίνησε εξαιρετικά το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα. Πρώτα ο Μάλκολμ Τόμας και στη συνέχεια ο Μόνια πέτυχαν σημαντικά καλάθια (54-52), πριν ο Σβεντ σκοράρει ένα από τα… γνωστά του “τρελά” τρίποντα για να δώσει αέρα με +5 (67-62).

Η πίεση πέρασε στην πλευρά του Ερυθρού Αστέρα που έκανε βιαστικές επιλογές και είδε τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το -9 (71-62) έπειτα από κάρφωμα του Χάνεϊκατ με 3.22′ για τη λήξη.

Την χαριστική βολή έδωσε τελικά και πάλι ο Σβεντ ο οποίος κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ και με 5 γρήγορους πόντους (2/2 βολές, 1/1 τρίποντο), “καθάρισε” την υπόθεση νίκη 76-66.

Το τελικό 79-70 δίνει στην Χίμκι μία μεγάλη ανάσα ενόψει της συνέχειας και “ψαλιδίζει” τις όποιες ελπίδες των “ερυθρολεύκων” για συμμετοχή στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-31, 54-52, 79-70