Ο… clutch Ρούντι έσωσε τη Ρεάλ και “σκότωσε” την Μπασκόνια!

2018-01-17T22:35:42+00:00 2018-01-17T23:33:19+00:00.

17/Jan/18 22:35

Στον δεύτερο ισπανικό ”εμφύλιο” της 18ης αγωνιστικής, η Ρεάλ υποδέχθηκε την Μπασκόνια στην Μαδρίτης με την πρώτη να παίρνει νίκη-χρυσάφι, με εκτέλεση Ρούντι Φερνάντεθ στα 2”!

Οι δύο ομάδες είχαν ίδιο σκοπό, διαφορετικούς όμως λόγους. Η νίκη για την Ρεάλ θα σήμαινε ρεκόρ 12-6 και ουσιαστικά θα της επέτρεπε να μπει τετράδα, χέρι χέρι με τον Παναθηναϊκό και την Φενέρμπαχτσε. Από την άλλη, η Μπασκόνια ήθελε να ανέβει στο 9-9 και να μπει ”σφήνα” στην οκτάδα, μαζί με την 8η Χίμκι.

Το τελικό 75-73, μας έδωσε το πρώτο σενάριο, σε ένα ματς που ήταν συναρπαστικό μέχρι τέλους!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Αλλιώς περιμέναμε το ματς, αλλίως εξελίχθηκε! Ρεάλ και Μπασκόνια είναι ομάδες θεαματικές, με έφεση στο σκοράρισμα, όμως στα πρώτα λεπτά, είδαμε ένα πολύ κακό ματς. Για αρκετά λεπτά, το σκορ είχε κολλήσει στο 6-10, όμως Λούκα Ντόντσιτς και Τορνίκε Σενγκέλια σκόραραν και είχαμε… κανονικά ματς!

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και απόδειξη είναι πως πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο ισόπαλο 34-34.

Ένας… Ρούντι ήρθε απόψε απ’ τα παλιά!

Το δεύτερο μέρος όμως ήταν μία άλλη υπόθεση. Ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και το σκορ ανέβηκε, όμως η ψαλίδα δεν άνοιξε. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν απόλυτα εύστοχος από τα 6,75μ., ο Γιάνις Τίμα ακολουθούσε και η Μπασκόνια, αν και είδε την Ρεάλ, με τον Φαμπιάν Κοζέρ μπροστάρη να περνά μπροστά, δεν της έκανε τη χάρη να απομακρυνθεί. Μάλιστα, το τελευταίο δεκάλεπτο την βρήκε προηγούμενη με 61-59!

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καθόλου καλά, σε 4 λεπτά αγώνα είχαν σκοράρει μόλις 2 πόντους και οι φιλοξενούμενοι, που είχαν καλή κυκλοφορία και πιεστική άμυνα βρέθηκαν στο +7. Το παιχνίδι πήρε δραματική εξέλιξη, με το τελευταίο λεπτό να βρίσκει ισόπαλες στο 73-73 της δύο ομάδες. Η Μπασκόνια είχε 10 δευτερόλεπτα από 22, ο Σενγκέλια επιτέθηκε γρήγορα, αστόχησε και ο Ρούντι Φερνάντεθ με σουτ από τα 6 μέτρα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Πού κρίθηκε: Ο Σενγκέλια επιτέθηκε με 10 από τα 22 δεύτερα στο ρολόι, αστόχησε και ο Ρούντι Φερνάντεθ με σουτ από τα 6 μέτρα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Παίκτης-κλειδί: Τρέι Τόμπκινς και Γουόλτερ Ταβάρς ήταν τρομεροί, όμως ο Ρούντι περνάει δεύτερη νιότη και συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις! Τελείωσε με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και ένα κλέψιμο, όμως σε αυτόν ανήκει το νικητήριο σουτ, επομένως δεν θα μπορούσε να μην είναι ο αποψινός MVP!

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73.