Ολυμπιακός: Τα έκανε μαντάρα και άλλη… 30αρα (vids)

2018-01-18T19:41:28+00:00 2018-01-18T22:06:33+00:00.

Lefteris Moutis

18/Jan/18 19:41

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-54 με κάτω τα χέρια από τη Χίμκι στη Μόσχα σε μια βραδιά που έμοιαζε με το… μαύρο βράδυ της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στη Μπασκόνια.

Tης Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες έπαθαν νέο κάζο μετά την βαριά ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τη Μπασκόνια και έτσι μετά την ήττα με 30 πόντους, ηττήθηκαν με 28 πόντους διαφορά…

Η εικόνα των παικτών του Ολυμπιακού ήταν πολύ κακή από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και ουσιαστικά… παράτησαν το παιχνίδι από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου όταν η διαφορά έφθασε σταθερά πάνω από τους 25 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ εύστοχη, άριστα διαβασμένη και με ηγέτη τον Αλεξέι Σβεντ και “μπόμπερ” τους Τζένκινς και Τόμας, έκανε την καλύτερη της ίσως φετινή εμφάνιση.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε φουριόζος στη Μόσχα μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μακάμπι έχοντας μόνο νίκες στις διπλές αγωνιστικές, αλλά η εικόνα του απέναντι στη Χίμκι ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Τζαμέλ ΜακΛιν έμεινε εκτός αγώνα λίγο πριν το τζάμπολ λόγω του τραυματισμού του και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς τον φορμαρισμένο Αμερικανό ψηλό του. Η Χίμκι προερχόταν από δυο συνεχόμενες ήττες εντός έδρας, αλλά ήταν αποφασισμένη για να εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα.

Η κατάρρευση του Ολυμπιακού ήρθε νωρίς

Μετά το πρώτο δίλεπτο (2-5), οι “ερυθρόλευκοι” κατέρρευσαν και δέχθηκαν 18-0 σερί από τους γηπεδούχους! Οι Ρώσοι πέτυχαν σε αυτό το διάστημα τέσσερα τρίποντα και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η εικόνα του αγώνα έμοιαζε ξεκάθαρα όπως αυτό προ εβδομάδας στη Βιτόρια απέναντι στη Μπασκόνια.

Το 21-5 του 6′ δεν προκάλεσε ιδιαίτερα μεγάλη αλλαγή στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη, δεν μπορούσαν να εκτελέσουν σωστά και επέτρεπαν στη Χίμκι πολλά ελεύθερα σουτ. Ετσι, μέχρι το 15′ η Χίμκι είχε 7/12  τρίποντα και 14/24 σουτ συνολικά, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 4/14!

Αστοχία, έλλειψη συγκέντρωσης και κακή άμυνα

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς από το 12′ μέχρι και το 19′ με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δοκιμάζει πολλά διαφορετικά και μη… συμβατά σχήματα (ακόμα και δίδυμο ψηλών με τους Ουίλτζερ και Παπαπέτρου), αλλά κανείς εκ των παικτών του δεν ήταν συγκεντρωμένος και δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά για να σταματήσει την… κατηφόρα.

Μπλακ άουτ επιθετικό και αμυντικό

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε πολλά λάθη, ο Γιώργος Πρίντεζης δεν μπορούσε να απειλήσει από το ποστ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν μπορούσε να αποτελέσει φόβητρο παρότι τροφοδοτήθηκε αρκετά, οι Ρόμπερτς, Τόμπσον και Στρέλνιεκς δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια και έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν πραγματικά ο,τι ήθελαν στο παρκέ.

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός σούταρε στο πρώτο ημίχρονο με μόλις 20% (5/20 σουτ), ενώ η Χίμκι με 58% (18/31 σουτ). Αυτό είχε ως συνέπεια να πετύχει μόλις 25 πόντους, τη χειρότερη επιθετικά του επίδοση σε πρώτο ημίχρονο στη φετινή Ευρωλίγκα και δέχθηκε 49 πόντους, τους περισσότερους σε ημίχρονο στη φετινή Ευρωλίγκα…

Σταθερά τεράστια διαφορά υπέρ της Χίμκι

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο 22′ λεπτά μετά το ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας μέχρι τότε 0/10 τρίποντα. Η Χίμκι από την άλλη πλευρά συνέχιζε να πυροβολεί με εξαιρετικά ποσοστά με τα περισσότερα σουτ εκ των οποίων ήταν ανοικτά.

Η διαφορά υπέρ των Ρώσων έφθασε στο +31 (69-38, 32′) με τον Αλεξέι Σβεντ να είναι εξαιρετικός εκτελεστικά και δημιουργικά χωρίς να εκβιάζει πολλές προσπάθειες, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Τζένκινς και Τόμας που πλήγωσαν τον Ολυμπιακό με μακρινά σουτ.