Ερυθρός Αστέρας: Άνετη νίκη με ”100άρα” επί της Αρμάνι Μιλάνο

2018-02-09T20:50:51+00:00 2018-02-09T22:09:47+00:00.

09/Feb/18 20:50

Για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 100-89, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα αρκετούς από τους παίκτες της.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο, σε ένα ματς που ουσιαστικά δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και αμφότερες οι ομάδες έχουν ”αποχαιρετήσει” την υπόθεση των πλέι οφς. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, ανέβηκαν στο 9-13, την ώρα που οι Ιταλοί έμειναν στα χαμηλά με μόλις 7 νίκες, σε 22 αγώνες.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε πιο ”ζεστά” το ματς, έχοντας πολλές λύσεις από την γραμμή του τριπόντου. Γρήγορα όμως, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και με πληθώρα επιθετικών επιλογών πήρε τα ηνία, μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι να έρθει το μεγάλο σερί των Σέρβων! Από το 27-28, έκαναν το σκορ 39-28, χάρη στην απόδοση των Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς, Τέιλορ Ρότσεστι και Ματίας Λεσόρτ. Παρόλα αυτά, η… ραψωδία του Άντριου Γκάουντλοκ (12 πόντοι σε σχεδόν 13′) κατάφερε να ισορροπήσει τα πράγματα, με την λήξη του ημιχρόνου.

Ερυθρός στο πρώτο, Ερυθρός και στο δεύτερο!

Δεν άλλαξαν πολλά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι γηπεδούχοι έμεναν σταθερά μπροστά, με τους γνωστούς πρωταγωνιστές. Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και εδώ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να είναι οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση της Αρμάνι. 71-65, μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η εικόνα του ματς… έλεγε Ερυθρός Αστέρας και η τελευταία περίοδος ήταν η επιβεβαίωση αυτού. Οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον αποψινό ρυθμό των Σέρβων, οι οποίοι φρόντισαν να αυξήσουν την διαφορά προς το τέλος και μάλιστα έφτασαν την ”100άρα”. Τελικό αποτέλεσμα 100-89!

Πού κρίθηκε: Το 12-0 του δεύτερου δεκαλέπτου αποδείχθηκε κομβικό και… νικηφόρο. Η διαφορά που διαμορφώθηκε στα λεπτά της δεύτερης περιόδου έμελλε να είναι το ”κλειδί” για τη νίκη, μιας και οι παίκτες της Αρμάνι δεν μπόρεσαν ποτέ να διεκδικήσουν ουσιαστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Ματίας Λεσόρτ. Ο ψηλός των νικητών τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ, έχοντας 15 πόντους και 10 ριμπάουντ (6 επιθετικά). Από κοντά και οι Τέιλορ Ρότσεστι με 14 πόντους και 9 ασίστ και Στέφαν Γιάνκοβιτς με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-45, 71-65, 100-89.