ΤΣΣΚΑ: “Γκάζωσε” στο φινάλε με Μπασκόνια και συνεχίζει ακάθεκτη (video)

2018-02-22T19:51:33+00:00 2018-02-22T21:19:24+00:00.

22/Feb/18 19:51

Για 30 λεπτά η Μπασκόνια δυσκόλεψε αφάνταστα την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με κυριαρχικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη (93-86), διατήρησε την απόσταση στην κορυφή και εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στην οκτάδα.

Οι Βάσκοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στη Μόσχα (71-71, 30′), ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν τη ζημιά στην ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε σαφώς το πάνω χέρι στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη για να ανέβει στο 18-5, αφήνοντας την Μπασκόνια στο 10-13 και την 9η θέση.

Οι Μοσχοβίτες είχαν σε καλή μέρα το καρέ αποτελούμενο από Κλάιμπερν (19π.), Σέρχι (17π.), Χίγκινς (14π.) και Κουρμπάνοφ (11π.) που τους οδήγησε σε άλλη μια νίκη, που τους εξασφαλίζει και μαθηματικά την παρουσία στα πλέι οφ, όντας η πρώτη ομάδα που το καταφέρνει φέτος, την ώρα που η Μπασκόνια είχε κορυφαίο τον Γκρέιντζερ (26π.) και “διπλό” τον Σενγκέλια (12π., 10ριμπ.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μπασκόνια μπήκε συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να μην αφήσει τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ξέφρενο ρυθμό στον οποίο αρέσκονται για να ανοίξουν το σκορ. Το 11-21 (7′) σηματοδότησε τον… αιφνιδιασμό της ομάδας του Μαρτίνεθ, που έκλεισε στο +5 την πρώτη περίοδο (20-25), ωστόσο η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά (42-41, 17:30”) με μπροστάρη τον Κλάιμπερν.

Οι Βάσκοι δεν πανικοβλήθηκαν, διατηρώντας μικρό προβάδισμα (46-49, 20′) και άντεξαν στην αντεπίθεση της ομάδας του Ιτούδη στην τρίτη περίοδο. Με τον Κουρμπάνοφ να δίνει λύσεις η ΤΣΣΚΑ διατηρήθηκε σε απόσταση βολής, ενώ με τις βολές του Βοροντσέβιτς στο 30′ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (71-71).

Στην τέταρτη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και έχτισαν διαφορά δέκα πόντων (83-73, 34′), κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Βάσκοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά (85-77, 36′) αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν ήταν διατεθειμένη να κάνει το ματς εκ νέου… ντέρμπι και με το τελικό 92-80 σφράγισε την 18η νίκη της στη διοργάνωση.

Ο εξαιρετικός Κλάιμπερν (19π.) οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο μεγαλύτερο διάστημα και όταν μπήκαν στην εξίσωση και οι Ροντρίγκεθ, Χίγκινς και Κουρμπάνοφ, η ομάδα του Ιτούδη πήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής.

Που κρίθηκε

Ολα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να… πατά γκάζι και να παίρνει διαφορά, ώστε από το 71-71 του 30′ να φτάσει στο 83-73 του 34′, που της έδωσε “μαξιλαράκι” νίκης.

Δεκάλεπτα: 20-25, 46-49, 71-71, 93-86.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία)