Παναθηναϊκός – κριτική: Επιτέλους λίγος τσαμπουκάς κι ο… γνωστός Ρίβερς (videos)

2018-03-16T23:44:10+00:00 2018-03-17T15:53:16+00:00.

John Rammas

16/Mar/18 23:44

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Ουνικάχα (79-90) στο Martin Carpena για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ο Παναθηναϊκός έχει ανάγκη από τον… περσινό του καλό εαυτό κι ευτυχώς για όλους εμφανίστηκε στο Martin Carpena. Οι 10 πόντοι (3/5δίπ., 1/4τρίπ., 1/2β.), τα 6 ριμπάουντ, οι 4 ασίστ, το 1 κλέψιμο και το 1 κόψιμο σε 33:29 ήταν τα λιγότερα μπροστά στη διάθεσή του να μη χαρίσει ούτε μισή κατοχή. Δεν απέφυγε τα προβλήματα στην άμυνα (αλλαγές στον Τζέιμς Όγκουστιν κι ένα αψυχολόγητο κρέμασμα-διώξιμος της μπάλας στη στεφάνη στο 38′), αλλά ήταν μειωμένα στο ελάχιστο σε σύγκριση με το πρόσφατο παρελθόν.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Μπήκε στο 5′ έτοιμος να προσφέρει σε κάθε τομέα κι έκανε την αρχή από την άμυνα με ρεκόρ καριέρας σε κλεψίματα μέσα σε 9 λεπτά. Το αριστερό του χέρι τον οδήγησε και σε ρεκόρ καριέρας στην επίθεση με 24 πόντους (3/3δίπ., 6/10τρίπ.). Τα 3 ριμπάουντ κι οι 2 ασίστ σε 30:30 συμπλήρωσαν την εξαιρετική του παρουσία.

#5 Μάικ Τζέιμς
Πήρε σερί τα πρώτα 11:46 κι έδωσε στον Παναθηναϊκό πόντους κυρίως στο transition, αφού τις υπόλοιπες φορές ήταν εκνευριστικά άστοχος από την περιφέρεια (10π. με 5/6δίπ., 0/5τρίπ., 0/1β., 2ρ., 1κλ. σε 21:46). Παρότι είχε διάθεση και στην άμυνα, δεν ξεχώρισε ούτε εκεί στον απαιτούμενο βαθμό και δεν είναι τυχαίο πως δε χρησιμοποιήθηκε πάλι από το 26′ (53-47) και μετά.

#6 Έιντριαν Πέιν
Μπήκε στο παιχνίδι στο 14′ και βγήκε οριστικά μετά από 3:56, αφού πρώτα είχε ολοκληρώσει με επιτυχία μία επίθεση του Παναθηναϊκού. Αυτό το δίποντο ήταν όλο κι όλο ό,τι κατέγραψε η στατιστική.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Όπως όλος ο Παναθηναϊκός, ήταν υπό του μετρίου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από αυτούς που έδωσαν το κάτι παραπάνω στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ στην καθοριστική τρίτη περίοδο κι αρκετά key-plays στην τέταρτη: Alley-oop κάρφωμα για το 79-85 στο 39′, άμυνα πάνω στον Νεμάνια Νέντοβιτς αμέσως μετά και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στην εξέλιξη. Συνολικά είχε 16 πόντους (7/8δίπ., 0/2τρίπ., 2/3β.), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και κανένα λάθος σε 29:28.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Πέρασε στο παρκέ στο 8′ και δεν έμεινε για περισσότερα από 1:02, αφού στην πρώτη επίθεση δεν κατάφερε να ποστάρει τον Κάρλος Σουάρεθ και στην πρώτη άμυνα να ακολουθήσει τον Τζεφ Μπρουκς.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Η έκρηξή του στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (τρίποντο για το 60-61 και κλέψιμο και layup για το 60-63 στο 31′) έδωσαν στον Παναθηναϊκό την απαραίτητη ώθηση να συνεχίσει αναλόγως μέχρι τέλους. Ο ίδιος συνέχισε με ακόμη 5 πόντους (10π. με 2/4δίπ., 2/3τρίπ., 4ρ., 1ασ., 1κλ. σε 22:24) κι αναπλήρωσε το κενό στην παρουσία του μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

#22 Κένι Γκέιμπριελ
Ήταν μία επί τις εναλλακτικές του Παναθηναϊκού κυρίως για την άμυνα, αφού στην επίθεση δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα (2π. με 1/1δίπ., 0/4τρίπ., 0/2β., 3ρ.).

#23 Ζακ Όγκουστ
Οι τελευταίες του εμφανίσεις στη Stoiximan.gr Basket League έκαναν τον Τσάβι Πασκουάλ να του δώσει την ευκαιρία όχι απλώς να παίξει, αλλά και να αρχίσει στην 5άδα, παρόλα αυτά τα πρώτα 6:36 τον έκαναν να τον αποσύρει και να μην τον ξαναπεράσει στο παρκέ. Είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και μία… άκυρη μπούκα, από την οποία προήλθε το λάθος (βήματα).

#33 Νικ Καλάθης
Άργησε να βρει ρυθμό (1/5 σουτ εντός πεδιάς, 2ασ., 1λ. στα πρώτα 7:36), αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ εξελίχθηκε στον… γνωστό Νικ Καλάθη. Η απόδοσή του έκτοτε και στις δύο άκρες του παρκέ (κανένα λάθος στο β’ ημίχ.) ήταν ό,τι ακριβώς έπρεπε για τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης κι εν τέλει να την πάρει, έστω κι αν όχι αρκετή για να μη σημειώσει επιτέλους το… ρημάδι το triple-double (12π. με 6/9δίπ., 0/4τρίπ., 8ρ., 11ασ., 1κλ., 2λ. σε 35:22). Την επόμενη φορά…

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Δεν έπαιξε πολύ (5:12), αλλά έκανε… ολόδικές του δύο στιγμές στα πρώτα λεπτά της πρώτης (κάρφωμα) και στα τελευταία της τρίτης περιόδου (κλέψιμο και coast to coast). Λάθη (3) κι εύκολα φάουλ (3).