Χίμκι: Κέρδισε την Εφές και προκρίθηκε στα πλέι οφς!

2018-03-21T20:32:26+00:00 2018-03-21T21:18:04+00:00.

21/Mar/18 20:32

Η Χίμκι ήταν ανώτερη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” από την έδρα της Εφές, με 85-73!

Παιχνίδι ζωής και θανάτου ήταν για την Χίμκι αυτό με την Αναντολού Εφές, με τους Ρώσους να θέλουν να αυξήσουν τον ρεκόρ τους και να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους στα πλέι οφς, την ώρα που οι Τούρκοι ήταν και παρέμειναν τελευταίοι, σε μία απογοητευτική χρονιά.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έπρεπε στο 4ο δεκάλεπτο και πήραν μία σημαντική νίκη, που τους εδραιώνουν στα πλέι οφς, με ρεκόρ 16-11!

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και έδειξε μια εικόνα ομάδας, που θέλει οπωσδήποτε τη νίκη. Με λίγα λόγια, η εκκίνηση των δύο ομάδων ήταν παραπλανητική, όσο αφορά την αναγκαιότητα νίκης. Σόνι Ουίμς, Μπροκ Μότουμ και Μπράιαν Ντάνστον βγήκα μπροστά και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 29-18 υπέρ των γηπεδούχων!

Η αντίδραση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άργησε. Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν εκτός ρυθμού, παρόλα αυτά ο Μάλκολμ Τόμας βρήκε μπροστά και η διαφορά μειώθηκε αισθητά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 49-42.

Ήταν… Χίμκι όταν έπρεπε!

Η Χίμκι ήταν αποφασισμένη να φύγει με το ”διπλό” και η διαφορά έφτασε στο μηδέν, μετά από 26′ ματς (55-55)! Ο Σβεντ έπρεπε να σκοράρει και το έκανε, μάλιστα η ομάδα του πέρασε και μπροστά στο σκορ, όμως ο Ουίμς, διαμόρφωσε το 61-61, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Η Χίμκι παρουσιάστηκε ανώτερη και στο τελευταία 10 λεπτά έκανε ένα σερί 24-12 και κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη, που την φέρνει πλέον στο 16-11! Ενδεικτικό είναι πως η Εφές στα τελευταία 6 λεπτά σκόραρε μόλις 4 πόντους!

Πού κρίθηκε: Πέντε λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 69-69. Όλα αποτέλεσαν παρελθόν, με την Χίμκι να πατάει το γκάζι και να φτάνει στο τελικό 73-85!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάλκολμ Τόμας ήταν αυτός που κράτησε την Χίμκι, όταν η Εφές ήταν ανώτερη. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Από κοντά και ο Αλεξέι Σβεντ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Εξαιρετικός και ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ, με 13 πόντους και 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 49-42, 69-69, 73-85.