Κριτική παικτών: Οι Διόσκουροι είναι εδώ, το θέμα είναι οι άλλοι για τον Ολυμπιακό!

2018-03-21T20:10:12+00:00 2018-03-21T20:10:12+00:00.

21/Mar/18 20:10

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Ολυμπιακού σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με εκατέρωθεν σερί και εντυπωσιακές προσωπικές εμφανίσεις!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Αυτό που τελικά έκανε την διαφορά είναι η ποιότητα που έχουν κάποιοι παίκτες της ΤΣΣΚΑ, κυρίως σε ατομικό επίπεδο. Ντε Κολό πρώτα και πάνω από όλους και έπειτα Χίγκινς και Ροντρίγκεθ έκαναν την ζημιά στον Ολυμπιακό, έσπρωξαν την ομάδα τους να πιάσει τις συνηθισμένες της επιδόσεις στην επίθεση και οδήγησαν την “αρκούδα” στη νίκη.

Για τον Ολυμπιακό που είχε αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι, ο Πρίντεζης έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά, ο Σπανούλης είχε ένα βράδυ με πολλή… δουλειά και ακόμα περισσότερο κυνηγητό, ενώ καλές στιγμές είχε και ο Μιλουτίνοφ, κυρίως από δημιουργίες των συμπαικτών του.

Οι παλιοί είναι δεδομένο πως στα Playoffs θα βάλουν πλάτη με την κλάση τους και την εμπειρία τους. Το θέμα είναι ποιοι άλλοι από το ρόστερ του Ολυμπιακού θα βγουν μπροστά και θα δώσουν τις απαιτούμενες βοήθειες, για να μπορέσει η ομάδα του Πειραιά να φτάσει… μακριά!

Τζαμέλ Μακλίν

Έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, προσπάθησε και η αλήθεια είναι πως στη διάρκεια της παρουσίας του στο πρώτο ημίχρονο δεν πήρε πολλές προσπάθειες. Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού έπαιξε 22 λεπτά συνολικά και έμεινε χαμηλά για τα δεδομένα του στην επίθεση. Σκόραρε 3 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε δύο ασίστ και ένα κλέψιμο. Αυτό που πάνω από όλα πρέπει να βελτιώσει ο Μακλίν είναι το ποσοστό του στις ελεύθερες βολές! Από εκεί και πέρα έχει αποδείξει πως διαθέτει την ποιότητα να αποβεί κομβικός, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Μπόμπι Μπράουν

Στο πρώτο ημίχρονο πήρε μόλις 3 λεπτά συμμετοχής κι αυτό που πρόλαβε να κάνει είναι να αστοχήσει σε δύο τρίποντα, που όπως εξελίχθηκαν οι φάσεις σωστά τα πήρε. Ο Μπράουν έπαιξε 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει τα 11 συνολικά. Έβαλε κι αυτός 3 πόντους με 1/4 σουτ και είχε 1 κλέψιμο. Είναι δεδομένο πως έχει την ποιότητα να βοηθήσει πολύ τον Ολυμπιακό με την εμπειρία και την ποιότητά του. Απλά, θέλει τον χρόνο του. Προς το παρόν στην Ευρωλίγκα είναι άστοχος στα τρίποντα (0/10), αλλά είναι θέμα χρόνου να βρει το χέρι του. Το θέμα είναι να προσαρμοστεί και να προσφέρει πάνω από όλα στην δημιουργία!

Ιωάννης Παπαπέτρου

Έπαιξε σχεδόν 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, απόντος του Παπανικολάου! Ήταν άστοχος σε αυτό το διάστημα (1/5 σουτ), αλλά έδωσε πολλές μάχες σώμα με σώμα και η αλήθεια είναι ότι κέρδισε αρκετές και ήταν πολύ μαχητικός στην άμυνα. Ο Παπαπέτρου έπαιξε 32,5 λεπτά. Περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο παίκτη και από τις δύο ομάδες! Είχε 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, μια ασίστ, αρκετές καλές άμυνες, αλλά στην επίθεση δεν εκμεταλλεύτηκε τις περιστάσεις. Έβαλε μόλις δύο πόντους με 1/7 σουτ.

Βασίλης Σπανούλης

Για ένα ακόμα παιχνίδι είδε όλη την άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη προσαρμοσμένη πάνω του! Στο πρώτο ημίχρονο που έμεινε στο πάγκο μόλις 3 λεπτά , είχε 12 πόντους 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, αρκετές καλές άμυνες, αλλά και 5 λάθη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν έκανε άλλο λάθος στο δεύτερο ημίχρονο. Απλά, έπεσαν τα ποσοστά του προς το τέλος της αναμέτρησης. Ο Vspan έγραψε 17 πόντους, είχε 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη. Είχε 5/17 σουτ, αλλά το πιο σημαντικό από όλα είναι πως δείχνει σε πολύ καλή σωματική και πνευματική κατάσταση. Αυτό σημαίνει πως όσο… προχωράει η άνοιξη θα είναι πολύ επικίνδυνος!

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ο Σέρβος σέντερ είχε την τύχη να πάρει αρκετές πάσες… έτοιμο κάρφωμα! Όλα τα τελειώματά του στο πρώτο ημίχρονο ήταν καρφώματα μετά από εξαιρετικές πάσες, με εξαίρεση ένα τελείωμα από φόλοου, που ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο. Στην άμυνα θα μπορούσε να είχε πάει καλύτερα, αν και απέναντι σε τόσο χαρισματικούς παίκτες δεν είναι εύκολο. Σε 17 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους χωρίς χαμένο δίποντο, 5 ριμπάουντ και μια ασίστ. Η επιρροή του, πάντως, συνολικά δεν ήταν μεγάλη. Κυρίως γιατί δε μπορούσε να ανταποκριθεί σε άμυνες αλλαγών απέναντι στα “πυρηνικά όπλα” της ΤΣΣΚΑ στη περιφέρεια και για αυτό έμεινε για πολλή ώρα στο πάγκο.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Λετονός παρότι πήρε 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε απαρατήρητος. Δεν πήρε ούτε ένα σουτ σε αυτό το διάστημα, δεν είδαμε πρωτοβουλίες από εκείνον και οργανωτικά προσπάθησε 1-2 φορές να πασάρει στον αέρα χωρίς να έχει αποφασίσει τι θα κάνει, κάτι που οδήγησε σε λάθος. Στα 9 λεπτά που πήρε προσθετικά στην επανάληψη, είχε κάποιες καλές στιγμές. Ο Στρέλνιεκς πέτυχε 5 πόντους, αλλά με μια ασίστ και 3 λάθη. Είναι 100% σίγουρο πως μπορεί να παίξει πολύ, πολύ καλύτερα. Όμως, είναι επίσης φανερό πως θέλει τον χρόνο του. Κάτι που έχει να κάνει και με τον… συνεσταλμένο χαρακτήρα του, που επηρεάζει και την μπασκετική του φυσιογνωμία.

Κιμ Τιλί

Η καλή εμφάνιση του Πρίντεζη… καθυστέρησε κάπως την είσοδο του Γάλλου στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο πάτησε παρκέ για 6 λεπτά, χωρίς να έχει ιδιαίτερη επίδραση στο ματς. Μόλις 11 λεπτά έπαιξε ο Γάλλος και είναι λογικό, από τη στιγμή που ο υπαρχηγός ήταν σε φουλ επιθετικούς ρυθμούς. Ο Γάλλος πέτυχε 3 πόντους και δεν μπόρεσε – πρόλαβε να προσφέρει σε άλλους τομείς. Είναι, όμως, ρολίστας… πολυτελείας και ο Ολυμπιακός θα τον χρειαστεί πανέτοιμο για πολύ σημαντικούς ρόλους στο εγγύς μέλλον.

Γιώργος Πρίντεζης

Απόλυτα εύστοχος και αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο! Πήρε 5 σουτ, 4 δίποντα και ένα τρίποντο και ευστόχησε σε όλα! Υποστήριξε την επίθεση της ομάδας του τόσο στο 5-5 όσο και σε τρανζίσιον καταστάσεις και ήταν αρκετά ενεργητικός και μαχητικός στην άμυνα και τα ριμπάουντ. Συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στην επανάληψη. Έκανε season high με 24 πόντους σε 27 λεπτά! Είχε 8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 28 στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Πρίντεζης αποδεικνύει πως παραμένει σε τοπ επίπεδο και ο Ολυμπιακός ξέρει πως ο Σπανούλης και ο Γιώργος την ώρα της κρίσεως θα δώσουν το 100%. Το θέμα είναι να ακολουθήσουν και οι άλλοι!

Μπράιαν Ρόμπερτς

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε ήδη ξεπεράσει το μέσο όρο του στις ασίστ και γενικά ήταν στο πνεύμα της αναμέτρησης, κάτι που φάνηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αμερικανός γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά και η στατιστική του λέει 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, που τις είχε από το πρώτο δεκάλεπτο. Αν υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται στα νούμερα και είναι ελπιδοφόρο, είναι πως 2-3 φορές προσπάθησε να “τρυπήσει” την άμυνα και να τελειώσει φάσεις με ντράιβ. Κάτι σούπερ – απαραίτητο, που το κάνει πολύ… σπάνια.

Χόλις Τόμπσον

Ο Αμερικανός πήρε την ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο και τουλάχιστον τα πέντε λεπτά που έπαιξε δεν πέρασε απαρατήρητος. Έβαλε ένα τρίποντο, έχασε ένα δίποντο και δύο βολές, προσπάθησε όσο μπορούσε να πάρει πρωτοβουλίες. Ο Σφαιρόπουλος του έδωσε άλλα 5 λεπτά στην επανάληψη, χωρίς να αλλάξει η εικόνα. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 1/5 σουτ και 0/3 βολές…

Κάιλ Γουίλτζερ

Χρησιμοποιήθηκε για 35 δευτερόλεπτα και καταλαβαίνετε πως “απαγορεύετε” με βάση τη λογική και το αίσθημα δικαίου να κριθεί!