Ολυμπιακός: Ηττα από ΤΣΣΚΑ, καλύτερα τώρα παρά μετά

2018-03-21T19:47:05+00:00 2018-03-21T19:58:34+00:00.

Lefteris Moutis

21/Mar/18 19:47

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 89-81 στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Tης Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες ήταν μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά δεν άντεξαν απέναντι στους Μοσχοβίτες που είχαν σε επληκτική κατάσταση τους Ντε Κολό (25π. με 9/10 σουτ), Χίγκινς (14π.) και Ροντρίγκεθ (13π.).

Από πλευράς Ολυμπιακού πέρα από τον Πρίντεζη που έκανε ρεκόρ σεζόν με 24 πόντους, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 17 πόντους και 6 ασίστ και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε 10 πόντους με 5/5 σουτ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το πολύ καλό σερί τους στις διπλές αγωνιστικές μετά τις 7/8 νίκες που είχαν στις προηγούμενες “διαβολοβδομάδες” και πλέον κοιτούν το ματς της Παρασκευής με την Εφές για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας.

Δείτε εδώ την live κάλυψη του αγώνα από το Eurohoops

Δυναμικό ξεκίνημα με Σπανούλη και Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Μόσχα για να διεκδικήσει απέναντι στην ΤΣΣΚΑ τις πιθανότητες του για πλασάρισμα στη δυάδα χωρίς τους Κώστα Παπανικολάου και Βαγγέλη Μάντζαρη, οι οποίοι έμειναν στην Αθήνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σημείο αναφοράς το αρχηγικό δίδυμο με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να ξεκινούν από νωρίς να απειλούν τους Μοσχοβίτες. Συγκεκριμένα ο Πρι ξεκίνησε φουριόζος με 9 πόντους στα πρώτα λεπτά, ο Σπανούλης συνέχισε το σερί και ο Μιλουτίνοφ μετά από δημιουργίες του Ρόμπερτς, κατάφερα να τρέξουν δυο σερί 7-0 και 8-0 οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο +5 (21-26, 9′).

Καυτός Ντε Κολό και προβάδισμα ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο, συνήλθε άμεσα. Ο Ντε Κολό πήρε φωτιά όντας απόλυτα εύστοχος! Πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους με δυο τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ήταν ο κύριος λόγος για το 15-0 σερί και το +10 (36-26, 14′). Ο Γάλλος γκαρντ έφθασε τους 15 πόντους στο 15′ με 6/6 σουτ!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος θέλησε να αλλάξει άμεσα την εικόνα της ομάδας, αλλά και πέρασε ξανά τον Σπανούλη στο παρκέ με τον αρχηγό να ευστοχεί σε δυο τρίποντα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου καταφέρνοντας να μειώσει σε 44-40.

Αμυντική βελτίωση Ολυμπιακού και το ματς στον πόντο

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και κατάφερε να περιορίσει τις απώλειες πέρα από τον ασταμάτητο Νάντο Ντε Κολό και τον Κόρι Χίγκινς που ανέβηκε εντυπωσιακά στην παραγωγικότητα του στο τρίτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας δέκα πόντους σε αυτό το διάστημα. Αυτοί άλλωστε ήταν οι μοναδικοί παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη που σκόραραν στην τρίτη περίοδο πέρα από τις δυο βολές του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι οι υπόλοιποι παίκτες της ΤΣΣΚΑ πλην των Ντε Κολό και Χίγκινς είχαν μέχρι το 28′ (61-60, 29′) μόλις 11/38 σουτ, ενώ οι δυο τους είχαν 14/17!

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός ήταν παραγωγικός επιθετικά κυρίως με τον Πρίντεζη, ο οποίος είχε μέχρι το 29′ 20 πόντους με 7/10 σουτ ταλαιπωρώντας πάρα πολύ τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ, οι οποίοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στο ποστ παιχνίδι του.

Ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ και νίκη χωρίς άγχος

Οι “ερυθρόλευκοι” έφεραν το ματς στον πόντο (63-62, 29′), αλλά η άνοδος του Σέρχιο Ροντριγκεθ εκτελεστικά δεν τους άφησε πολλά περιθώρια ελπίδας. Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε σερί 12-0 μέχρι το 31′ παίρνοντας προβάδισμα 13 πόντων (75-62,31′) στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, όταν ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα στο ματς.

Με δίδυμο τους Στρέλνιεκς και Μπράουν στην περιφέρεια οι Πειραιώτες μείωσαν σε 75-68 στο 33′, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να απειληθούν ξανά. Το σκοράρισμα μοιράστηκε πια περισσότερο ισορροπημένα , οι ψηλοί της ΤΣΣΚΑ άρχισαν να σκοράρουν και η διαφορά έφθασε στους 11 πόντους (85-74, 37′) με τον Ντε Κολό να χάνει στο 38′ το πρώτο του σουτ μετά από 9/9!

Παράλληλα, ο Πρίντεζης δεν παράτησε τον αγώνα, έκανε ρεκόρ σεζόν με 24 πόντους, αλλά το μυαλό όλων ήταν ήδη στο ματς με την Εφές σε 48 ώρες…