Φακός: Η τέχνη του μπάσκετ στα καλύτερά της!

2016-02-06T13:50:13+00:00 2016-02-06T13:50:13+00:00.

06/Feb/16 13:50

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Μπάμπεργκ, η φόνισσα των γιγάντων!

Μετά τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό στον Πειραιά, η Μπρόζε Μπάμπεργκ επικράτησε απέναντι σε ένα ακόμα φαβορί. Η Μπαρτσελόνα ήταν η ομάδα που υποκλίθηκε απέναντι στο εξαιρετικά δουλεμένο σύνολο του Αντρέα Τρινκέρι, που κέρδισε το παιχνίδι πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Σαν συμπέρασμα μπορούμε να πούμε ότι κέρδισε η ομάδα που είχε καλύτερο επιθετικό σχέδιο, περισσότερη κίνηση στην επίθεση και σταθερά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, εξαιρετική άμυνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αναγκάσουν την άμυνα σε πολύ τρέξιμο και μετακινήσεις, για να μπορέσουν να βγάλουν μις – ματς, αλλά και ελεύθερα σουτ. Σε κάθε κατοχή υπήρχαν πολλαπλά σκριν που ξεκινούσαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσης.

Με αρχικά σκριν στην κορυφή, πολλές φορές και διπλά σκριν επιλογής, προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγμα για να ανοίξουν την άμυνα της Μπαρτσελόνα, και να δώσουν την ευκαιρία στους γκαρντ, να επιτεθούν απέναντι στα αργά πόδια των ψηλών της Μπάρτσα. Σχεδόν μετά από όλα τα σκριν ο Νικολό Μέλι έμενε στην κορυφή της ρακέτας για να λειτουργήσει σαν play maker από εκείνο το σημείο, παίζοντας high-low, ενώ προσπαθούσε να διαβάσει τα κοψίματα ή τις κινήσεις από τους γκαρντ που δέχονταν κάποιο σκριν στις πλευρές. Η Μπαρτσελόνα είχε πρόβλημα στο να ακολουθήσει όλες αυτές τις κινήσεις και η άμυνα της έδειχνε να κουράζεται προς το τέλος των κατοχών. Ο Ντάριους Μίλερ και ο Γιάνις Στρέλνιεκς εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα τα κενά της άμυνας και τις αλλαγές, και χτύπησαν αρκετά σε παιχνίδι απομόνωσης σκοράροντας συνολικά 31 πόντους.

photo bamberg

Πολύ καλή δουλειά έγινε και στο κομμάτι του πικ εν ρολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Έλιας Χάρις να σκοράρει 9 πόντους σε 8 λεπτά, τους περισσότερους με αυτό τον τρόπο. Πέρα από την σπουδαία κίνηση, και τη διαρκή απειλή στην επίθεση, η Μπάμπεργκ κέρδισε κυρίως λόγω της καλής της άμυνας. Όπως και απέναντι στον Ολυμπιακό, οι ψηλοί της ανταποκρίθηκαν εκπληκτικά στην αμυντική αντιμετώπιση του πικ εν ρολ της Μπαρτσελόνα. Έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι και αμύνθηκαν καλά στις αλλαγές. Σε όλες τις ατομικές άμυνες στην περιφέρεια η Μπάμπεργκ ανταποκρίθηκε και η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα.

Πήρε αρκετούς πόντους λόγω του καλού σουτ του Ντόελμαν από την περιφέρεια, που άνοιγε τις αποστάσεις και ανάγκαζε την άμυνα να απλωθεί πολύ στο γήπεδο. Από εκεί και πέρα όμως οι επιθετικές λύσεις των φιλοξενούμενων περιορίστηκαν από την σπουδαία άμυνα που είχαν απέναντι τους. Σαν ύστατη λύση, με το παιχνίδι να ξεφεύγει, ο Τσάβι Πασκουάλ, άπλωσε όλους τους παίκτες στην περίμετρο και έδωσε την μπάλα στο ποστ, είτε στον Τόμιτς, είτε στον Σάμιουελς για να παίξουν σε καθαρό 1 εναντίον 1.

Οι γηπεδούχοι δεν έστελναν βοήθειες και αντιμετώπισαν αυτού του είδους επίθεσης με καθαρό man to man, ρισκάροντας μεν, αλλά χωρίς να δίνουν ευκαιρίες στους αντιπάλους τους να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να χτυπήσουν στις περιστροφές και στις ανισορροπίες της άμυνας που θα είχαν σε περίπτωση double team. Εκεί όλη η δουλειά έγινε από τον Ντάνιελ Τέις που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανίκητος. Έπαιξε σπουδαίες ατομικές άμυνες, καθάρισε όλα τα ριμπάουντ και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς. Οι παίκτες του Τρινκέρι συνολικά έπαιξαν με φοβερή συγκέντρωση, και παρότι ήταν σχετικά άστοχοι σε σχέση με τα νούμερα που είχαν ως τώρα στην Ευρωλίγκα, δεν έδωσαν εύκολους πόντους κάνοντας ελάχιστα λάθη. Στο ημίχρονο είχαν μόλις 2 και τελείωσαν το παιχνίδι με 8. Πλέον η Μπάμπεργκ είναι μέσα στο κυνήγι της πρόκρισης και η Freak City χαίρεται με την ομάδα διαφήμιση της πόλης.

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε τη μάχη!

Σε ένα παιχνίδι που κυριολεκτικά έπεφταν κορμιά και είχε όλα τα στοιχεία του τοπικού ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο της στη διοργάνωση επικρατώντας της Αναντολού Εφές. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν παρότι είχαν σχεδόν 12 κατοχές λιγότερες, αν αναλογιστούμε τα +6 επιθετικά ριμπάουντ της Έφες και τη διαφορά στα λάθη (12-18). Την διαφορά έκανε η εντυπωσιακή άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Μελίχ Μαχμούτογλου. Στα πρώτα 20 λεπτά η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν καλύτερη, χάρις στο επιθετικό ξέσπασμα του Τσεντί Οσμάν, που σε αυτό το διάστημα σκόραρε 15 πόντους με σουτ από την αδύνατη πλευρά, μετά από διαγώνιες πάσες του Τζέισον Γκρέιντζερ, μετά το πικ εν ρολ αλλά και στο τρανζίσιον. Σπουδαία δουλειά έκανε στην άμυνα η τριάδα του Οσμάν, Γκρέιντζερ και Ντόγκους Μπαλμπάι που πίεσαν πολύ στο κατέβασμα της μπάλας και έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το καλάθι της ομάδας τους.

photo fener

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε να κυλάει στον ίδιο ρυθμό με την Φενέρμπαχτσε να κάνει λάθη και να μην έχει συγκέντρωση, καθώς εκτός των λαθών δεχόταν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον, χωρίς καν να σταματήσει με φάουλ τους αντιπάλους, ενώ είχαν φάουλ να δώσουν. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (54-45) και εκεί γύρισε εντελώς ο διακόπτης. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε μέχρι το βάθος του πάγκου του και έβαλε στο παρκέ τον Μαχμούτογλου, τον Μπαρίς Ερσέκ, ακόμα και τον Μπέρκ Ουγκουρλού. Με παίκτες στα φτερά τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Μαχμούτογλου, οι φιλοξενούμενοι δούλεψαν πολύ με σκριν, είτε πάνω στην μπάλα είτε μακριά από αυτήν, στα φτερά. Οι κακές close out άμυνες της Έφες επέτρεψαν αρκετά ελεύθερα σουτ σε αυτούς τους δύο, που ουσιαστικά καθόρισαν και το παιχνίδι με την ευστοχία τους, όσων αφορά το επιθετικό κομμάτι.

Σημαντικά ήταν και κάποια special plays ειδικών καταστάσεων με άξονες τους Γιάν Βέσελι και Έκπε Ούντο, που πέτυχαν εύκολα αλλά και κρίσιμα καλάθια. Βέβαια η νίκη δεν θα είχε έρθει, παρά το επιθετικό ξέσπασμα, αν η άμυνα των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έκλεινε σαν τανάλια στα τελευταία 15 λεπτά. Όλοι οι παίκτες πίεζαν ασφυκτικά την μπάλα, αρνούνταν πάσες μέσα στο ζωγραφιστό, έκλειναν κάθε διάδρομο και ανάγκαζαν την Έφες να καταφεύγει σε «σκοτωμένα» σουτ αλλά και επιθέσεις που είχαν βγει εκτός σχεδίου. Αξίζει να αναφερθεί ότι η Φενέρμπαχτσε στόχευε συστηματικά τον Τόμας Ερτέλ στην άμυνα, ο οποίος ήταν ο αδύνατος κρίκος σε αυτόν το τομέα. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι σχεδόν σε όλα τα σερί που έτρεξαν οι γηπεδούχοι, είχαν στην πεντάδα τον Μπαλμπάϊ. Πλέον με την έκτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια η Φενέρ είναι το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο.

Οι κυρίαρχοι στην Ισπανία, Λαμποράλ Κούτσα Μπασκόνια!

Μέσα σε μόλις 7 ημέρες, η Λαμποράλ Κούτσα απέδειξε ότι είναι η κυρίαρχη Ισπανική ομάδα στο απίστευτο γκρουπ F. Μετά την Βαρκελώνη και την Μπαρτσελόνα, επικράτησε και απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας και έκανε ένα πολύ μεγάλο άλμα πρόκρισης. Τι και αν ο Γιάννης Μπουρούσης παγιδεύτηκε στην πιεστική άμυνα και τα συνεχόμενα double team της Ρεάλ. Τι και αν ο Ντάριους Άνταμς είχε μια από τις λιγότερο παραγωγικές βραδιές του στην φετινή Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αναδεικνύει συνεχώς νέα πρόσωπα που πρωταγωνιστούν σε κάθε αγώνα. Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Φαμπιέν Κοζέρ και του Ντέιβις Μπέρτανς, με την Λαμποράλ να κυκλοφορεί καλά την μπάλα, με καλά σκριν και κινήσεις χωρίς την μπάλα. Στα πρώτα 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν ευστοχήσει σε 7 τρίποντα και έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα. Η Ρεάλ ξεκάθαρα είχε στόχο να μην επιτρέψει στον Μπουρούση να βρει ρυθμό, με άμεσα double team με το που ο Έλληνας παίκτης έπιανε την μπάλα στα χέρια του. Τα κατάφερε, κρατώντας τον πολύ χαμηλά με μόλις ένα καλάθι και με τον Γουίλι Χερνανγκόμεζ να παίζει εκπληκτικά και στις 2 πλευρές του παρκέ, τελειώνοντας πολλές φάσεις σε πικ εν ρολ παιχνίδι.

photo laboral

Αν εξαιρέσουμε όμως αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, σε όλα τα άλλα η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε κατά κράτος. Δεν επέτρεψε στην Ρεάλ να τρέξει σχεδόν καθόλου, με ταχύτατες επιστροφές και έξυπνα φάουλ σε όσες φάσεις χρειάστηκε. Στο σετ παιχνίδι δεν νικήθηκε στις ατομικές άμυνες και δεν επέτρεψε στον Σέρχιο Ροντρίγκες και Σέρχιο Λιουλ να τρυπήσουν την άμυνα και να φτάσουν μέχρι το βάθος της ρακέτας για να απειλήσουν με σκορ αλλά και με split out πάσες. Επίσης αμύνθηκαν καλά στα μακρινά σουτ του Κάρολ και στα σκριν, αναγκάζοντας τον να βάλει πολλές φορές την μπάλα στο παρκέ, κάτι που δεν προτιμά, σε σχέση με την άμεση εκτέλεση. Τακτικά, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν όλες τις αδυναμίες της άμυνας της Ρεάλ. Με τον Γιάκα Μπλάζιτς να επιτίθεται στα αργά πόδια του Κάρολ στην άμυνα και να σκοράρει μεγάλα σουτ, σε σημεία που φαινόταν το παιχνίδι να γυρνάει. Σπουδαίο παιχνίδι στην άμυνα είχαν για ένα ακόμα παιχνίδι οι Άνταμ Χάνγκα και Κιμ Τιγί, με συνεισφορά και στα ριμπάουντ, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Η Ρεάλ δεν βρήκε ουσιαστικά ποτέ ρυθμό στην επίθεση και η Λαμποράλ για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε ότι ή άμυνα της είναι σπουδαίο όπλο. Όπως είπαμε και την προηγούμενη εβδομάδα πλέον είναι η καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκα στο defensive rating. Οι 68 πόντοι της Ρεάλ ήταν η χειρότερη επιθετική συγκομιδή στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια. Στα προηγούμενα 9 είχε σκοράρει σε όλα πάνω από 80 πόντους, νούμερο που δείχνει και την αμυντική προσήλωση που είχε για ακόμα ένα βράδυ η Λαμποράλ.

Ο κλασσικός Ολυμπιακός

Σε ένα παιχνίδι υψηλότατου ρυθμού αλλά και έντασης ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει ένα σπουδαίο comeback για να επικρατήσει της Χίμκι και έμεινε ζωντανός, μετά τις 3 συνεχόμενες ήττες. Ένα παιχνίδι που πρέπει να χωριστεί σε 2 μέρη. Στα πρώτα 25 λεπτά η Χίμκι κυριάρχησε με την επίθεση της απέναντι σε μια ομάδα που είναι αμυντικός εξολοθρευτής. Με καλή κυκλοφορία απέναντι στις παγίδες, γρήγορες πάσες και πολύ καλό spacing, οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν την άμυνα σε πολλές αλλαγές, τις οποίες αντιλήφθηκαν και χτύπησαν συστηματικά με τους εξαιρετικούς γκαρντ που διαθέτουν. Επίσης έβγαλαν πολλά ελεύθερα σουτ και ουσιαστικά τιμώρησαν σε κάθε ευκαιρία την αντίπαλη άμυνα. Στην άμυνα τους, έκαναν συνεχής παγίδες στον Βασίλη Σπανούλη, ακόμα και στο κέντρο του γηπέδου.

Τον ανάγκαζαν να καθυστερεί αρκετά με την μπάλα στα χέρια του χωρίς να μπορεί να πασάρει με ευκολία και τον ανάγκασαν σε αρκετά λάθη που τους έδωσαν και εύκολους πόντους. Ο Ολυμπιακός ήταν προβλέψιμος στην επίθεση και ο μόνος παίκτης που έδινε λύσεις ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με το σταθερά καλό παιχνίδι του από το ποστ. Η Χίμκι μετά από 25 λεπτά είχε σκοράρει 58 πόντους και είχε προβάδισμα σταθερά κοντά στους 10 πόντους. Σε εκείνο το σημείο άλλαξε όλη η ροή του παιχνιδιού. Με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να επιλέγει μια 6αδα καμικάζι για περισσότερο από 10 λεπτά, με τους Ντάριους Τζόνσον- Οντομ, Ντι Τζει Στρόμπερι και Ντάνιελ Χάκετ στην τριάδα των γκαρντ, τον Ιωάννη Παπαπέτρου και τον Γιώργο Πρίντεζη στη θέση 4 και τον Οθέλο Χάντερ στη θέση 5. Με αυτή την 5αδα ουσιαστικά εξαπέλυσε ένα απίστευτο κυνηγητό στους γκαρντ της Χίμκι, έχοντας ταχύτατες περιστροφές όπου χρειάστηκε, πιέζοντας με τρομερή ένταση στην μπάλα και βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες αδύνατες πλευράς στις λίγες φάσεις που η Χίμκι κυκλοφόρησε καλά την μπάλα σε αυτό το διάστημα.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ, χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη πέρασαν την μπάλα στο ποστ, όπου ο Ντάνιελ Χάκετ λειτούργησε σαν play maker ρακέτας από μέσα προς τα έξω. Ο Ιταλός ήταν εκπληκτικός διαβάζοντας όλες τις φάσεις, με δικό του σκοράρισμα αλλά και σερβίροντας έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Εκτός του Χάκετ, εκπληκτικός ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης που τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, που είναι και ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, 10 ριμπάουντ και 12/18 σουτ. Σημαντικοί ήταν και οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο που βρήκε ο Ολυμπιακός ορμώμενος από τις πολύ καλές του άμυνες. Μπήκαν και κάποια μεγάλα σουτ και το παιχνίδι γύρισε με ένα σερί 41-19 στα τελευταία 15 λεπτά, σερί σήμα κατατεθέν του Ολυμπιακού των τελευταίων χρόνων.