Έπιασε κορυφή η Φενέρ

2016-02-08T21:37:27+00:00 2016-02-08T23:05:02+00:00.

08/Feb/16 21:37

Η Φενέρμπαχτσε μετέτρεψε σε… περίπατο τον αγώνα με την Νταρουσάφακα, επικράτησε 94-74 κι έπιασε την Αναντολού Εφές στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Εφες από τη Γαλατά και πλέον ισοβαθμεί μαζί της στην πρώτη θέση με ρεκόρ 13-5. Η Φενέρ με πρωτοστάτες τους Βέσελι (12π.) και Μαχμούτογλου (11π.) πήραν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα με την Νταρουσάφακα, ενώ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε το ματς σε… παράσταση για έναν ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε στο +26 (94-68)

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 την τρίτη περίοδο και πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ σταδιακά έχτισαν διαφορά, η οποία στο 28′ έφτασε στο +20 (71-51). Η φιλότιμη προσπάθεια του Χαρανγκόντι (17π., 6ρ.) δεν ήταν αρκετή για τους φιλοξενούμενους καθώς η Φενέρ είχε σαφώς περισσότερες λύσεις, με μια πεντάδα παικτών της να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος και καλύτερος ο Τζίτζι Ντατόμε, ο οποίος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασιστ ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπόμπι Ντίξον (13π., 5ρ., 3ασ.).