Οι τρεις νίκες, οι τρεις προσθήκες και ο… ορίζοντας!

2016-02-13T01:16:48+00:00 2016-02-13T01:16:48+00:00.

13/Feb/16 01:16

Ο Παναθηναϊκός μετράει τρεις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και όταν υποδεχτεί την μοναδική αήττητη ομάδα, την Φενέρ του Ομπράντοβιτς, θα έχει – πιθανότατα – και τρεις νέους παίκτες στο ροτέισον. Ευκαιρία να κοιτάξει πιο… μακριά!

Του Παναγιώτη Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με τριάδα must win αγώνων, και κατάφερε να μαζέψει τα 3 πολυπόθητα ροζ φύλλα, με την Εφές να είναι το τρίτο θύμα στη σειρά, μετά την Νταρουσάφακα, και την Τσεντεβίτα.

Οι πράσινοι κατέκτησαν μια σημαντικότατη νίκη, αν αναλογιστούμε τις συνθήκες του αγώνα. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης πάτησε ελάχιστα το παρκέ, λόγω του προβλήματος τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί, ενώ οι νέες προσθήκες της ομάδας, Χέινς και Γουίλιαμς, ακόμα δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής.

Το παιχνίδι ήταν μια μεγάλη σκακιέρα σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια και οι δύο προπονητές δούλεψαν αρκετά με διάφορα σχήματα, για να μπορέσουν να πάρουν τα κλειδιά που θα άνοιγαν την πόρτα της νίκης. Στα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς προσπάθησαν να χτυπήσουν στην άμυνα τον αδύναμο κρίκο που άκουγε στο όνομα Τζον Ντίμπλερ.

Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς πήραν πολλές φορές θέση στο ποστ και σκόραραν απέναντι στον Αμερικανό. Επίσης εκμεταλλεύτηκαν και τις κακές αντιδράσεις του στις close out άμυνες στην αδύνατη πλευρά και βρήκαν διαδρόμους για να φτάσουν μέχρι την καρδιά της ρακέτας τελειώνοντας εύκολα τις φάσεις.

Στην αντίπερα όχθη η Εφές χτύπησε στο επιθετικό κομμάτι με τα 4αρια της. Με ένα συγκεκριμένο play δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Η εξέλιξη του είχε ως εξής.

Με την μπάλα στα χέρια του Γκρέιντζερ η του Ερτέλ στην κορυφή, ανέβαινε ο σέντερ της ομάδας για να δώσει σκριν, ενώ κάποιες φορές υπήρχε διπλό σκριν επιλογής από το 4 και από το 5. Μετά το σκριν, ο παίκτης που έπαιζε στο 5 έκοβε προς την ρακέτα, ενώ το 4αρι έκανε pop out με κίνηση στην κορυφή, από εκεί που είχε ξεκινήσει η φάση. Ο παίκτης που δεχόταν το σκριν πήγαινε προς το καλάθι και όταν έφταναν οι βοήθειες πάσαρε στον παίκτη της θέσης 4 στην περιφέρεια.

Με τις βοήθειες που έδιναν οι πράσινοι μέσα στο ζωγραφιστό, είχε δημιουργηθεί ανισορροπία και ο Σάριτς μαζί με τον Μπράουν που έπαιζαν στην θέση 4 βρήκαν χρόνο να σουτάρουν ή να φτάσουν μέχρι το καλάθι χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Με αυτό το σύστημα οι 2 αυτοί παίκτες σκόραραν και δημιούργησαν στα πρώτα λεπτά και έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με διαφορές που έφτασαν τους 8-9 πόντους.

Ανέλαβε ο Μίρο

Από εκείνη τη στιγμή και μετά πήρε τη κατάσταση στα χέρια του ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος σέντερ διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα και σκόραρε με κάθε τρόπο. Πήρε μπάλες που τις τελείωσε στο ποστ, έπαιξε πολύ επιτυχημένα πικ εν ρολ με τον Καλάθη και τον Φελντέιν, ενώ πήρε και κάποιες πάσες μετά από δικό του κόψιμο και σκριν που είχε δεχτεί από συμπαίκτη του, κοντά στο ύψος των ελεύθερων βολών.

Τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους και ήταν ο κύριος λόγος της επιστροφής της ομάδας του στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των γηπεδούχων, ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο πρώτα λεπτά. Πίεσαν πολύ στην μπάλα, δυσκόλεψαν τις πάσες, ενώ προστάτεψαν τους διαδρόμους προς το καλάθι. Αυτό είχε αποτέλεσμα με τους πράσινους να κλέβουν μπάλες και να σκοράρουν εύκολα στον αιφνιδιασμό. Επίσης διάβαζαν σχεδόν όλα τα μις ματς στο επιθετικό κομμάτι, με τον Ντίμπλερ για μια ακόμα φορά, να είναι ο παίκτης που σημάδευαν οι πράσινοι για να χτυπήσουν είτε στα πόδια, είτε στο ποστ.

GIST

Ο Γκιστ όσες φορές πήρε την μπάλα με πλάτη στο καλάθι, είδε τις ανοιχτές πάσες στην αδύνατη πλευρά, πάνω στα σκριν μακριά από την μπάλα, και πάσαρε με επιτυχία για ελεύθερες εκτελέσεις. Αποτέλεσμα ήταν μέσα στα πρώτα 4 λεπτά, οι πράσινοι να ξεφύγουν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά και ανάγκασαν τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καταφύγει στο σχέδιο έκτακτης ανάγκης, το οποίο έχει δοκιμάσει και σε προηγούμενα παιχνίδια.

Το τρικ του Ντούντα

Απέσυρε από την πεντάδα τον σέντερ του και ουσιαστικά έπαιξε με 2 τεσσάρια, με τους Μπράουν και Σάριτς να παίζουν ταυτόχρονα στο παρκέ. Ήθελε να αναγκάσει τον Σέρβο γίγαντα να τραβηχτεί στην περιφέρεια για να μαρκάρει τον Σάριτς.

Με αυτό τον τρόπο εκτός του πλεονεκτήματος του Σάριτς, να επιτεθεί απέναντι στα αργά πόδια του Ραντούλιτσα πετύχαινε και δύο ακόμα πράγματα. Το πρώτο ήταν να ανοίξει τις αποστάσεις και να δυσκολέψει τις βοήθειες και τις περιστροφές της άμυνας, ενώ το δεύτερο ήταν το άδειασμα της ρακέτας από τον Ραντούλιτσα, που ταυτόχρονα αποδυνάμωνε τους πράσινους στο αμυντικό ριμπάουντ.

Το σχήμα αυτό δημιούργησε προβλήματα και κατάφερε να δώσει ώθηση στην Εφές για να μειώσει την διαφορά. Πέρα από την αλλαγή σχήματος, σε αρκετές φάσεις η άμυνα του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκε ελαφρώς αφελής, δίνοντας σουτ πάνω στα σκριν στους Ερτέλ και Γκρέιντζερ παίζοντας τους under, ενώ και οι 2 είναι εξαιρετικοί σουτέρ. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές φορές ανοιχτό διάδρομο για να τελειώσουν τις φάσεις με φλόουτερ η διεισδύσεις, κυρίως από την δεξιά πλευρά της επίθεσης στον κεντρικό διάδρομο. Εκεί παρότι οι επιθέσεις ήταν πανομοιότυπες, η άμυνα δεν έστειλε κάποια βοήθεια από την δυνατή της πλευρά για να ανακόψει τις εφορμήσεις των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ, κυρίως γιατί οι άμυνες και οι συνεργασίες των παικτών της Εφές στο αμυντικό κομμάτι ήταν κακές. Με ένα απλό σκριν, και με καλά κοψίματα οι γηπεδούχοι πάντα έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν, ακόμα και αν ο Ραντούλιτσα δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός όπως στα πρώτα 20 λεπτά. Συνολικά η περιφερειακή άμυνα της Έφες ήταν για κλάματα, με τον Ίβκοβιτς να καταφεύγει στη λύση του αμυντικού εξολοθρευτή, Ντόγκους Μπαλμπάι όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε.

Το κακό για την Έφες είναι ότι σε ένα τέτοιο σχήμα, γίνεται αρκετά προβλέψιμη στην επίθεση, αφού ο Μπαλμπάι έχει πολύ περιορισμένο επιθετικό παιχνίδι. Με αυτό τον τρόπο οι παίκτες του Παναθηναϊκού κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ, σκόραραν κάποια μεγάλα σουτ και κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Σπουδαίο παιχνίδι πέραν του Ραντούλιτσα, που σκόραρε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, είχαν ο Νικ Καλάθης και ο Τζέιμς Φελντέιν, που έπαιξαν σχεδόν 35 λεπτά ο καθένας, μοιράζοντας 11 τελικές πάσες και έχοντας μόλις 2 λάθη.

Γιάνκοβιτς και Γκιστ πρόσφεραν και στις 2 πλευρές του παρκέ και ο Παναθηναϊκός παρά το πολύ μικρό ροτέισιον, πήρε πολλά, από σχεδόν όλους τους παίκτες που πάτησαν παρκέ.

Πλέον οι πράσινοι ξαναμπήκαν στις ράγες της πρόκρισης για τα play off, με τις 3 νίκες πέρα από ουσία να δείχνουν και εμφανή βελτίωση σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού, με πιο σπουδαίο την εκμετάλλευση και τα plays που αναδεικνύουν την επιθετική ποιότητα του Μίροσλαβ Ραντόυλιτσα.

Ακολουθεί το παιχνίδι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, που θα είναι ιδιαίτερο παιχνίδι, όπως όλα στα οποία επιστρέφει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς για να αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του. Αλλά ταυτόχρονα θα είναι μια ευκαιρία για να συνεχιστεί το νικηφόρο σερί απέναντι σε μια ομάδα που είναι αήττητη και δεν θα καίγεται απόλυτα για να κερδίσει όλα τα παιχνίδια.

Όπως και να έχει, ο Παναθηναϊκός πατάει καλύτερα στα πόδια του, είναι πλέον σε θέση πρόκρισης και συν τις άλλοις, απέναντι στην μοναδική αήττητη ομάδα του Top 16, θα έχει δύο ακόμα επιθετικά γκαρντ στο ροτέισον (Χέινς, Έλιοτ) και πιθανότατα ακόμα ένα αθλητικό πεντάρι! Συμπέρασμα; Οι πράσινοι, έχουν τις προϋποθέσεις για σημαντική ρελάνς στον όμιλο!

Κάτι απαραίτητο, αν δεν σκέφτονται μόνο την πρόκριση, αλλά στο βάθος κοιτάζουν το Βερολίνο. Με τα μεγέθη που υπάρχουν στον απέναντι όμιλο, κάθε παραπάνω θέση στο πλασάρισμα, ίσως αποδειχτεί χρυσάφι…