Στην Ευρωλίγκα η Ούνιξ!

2016-05-28T19:59:12+00:00 2016-05-28T19:59:12+00:00.

28/May/16 19:59

Την πρόκριση της στους τελικούς της VTB λίγκας πανηγυρίζει η Ούνιξ μετά την εντός έδρας νίκη με 79-70 απέναντι στη μαχητική Ζενίτ. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Καζάν εξασφάλισε την παρουσία της…

Την πρόκριση της στους τελικούς της VTB λίγκας πανηγυρίζει η Ούνιξ μετά την εντός έδρας νίκη με 79-70 απέναντι στη μαχητική Ζενίτ.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Καζάν εξασφάλισε όχι απλά τη συμμετοχή της στην τελική σειρά αλλά και στην Ευρωλίγκα της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Αυτό συμβαίνει επειδή η ΤΣΣΚΑ, η οποία βρίσκεται επίσης στους τελικούς, έχει εγγυημένο συμβόλαιο και αυτομάτως το εισιτήριο που αντιστοιχεί στην VTB πηγαίνει στην Ούνιξ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω με 39-35 αλλά στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να “τρέξουν” επί μέρους σκορ 28-14 στην τρίτη περίοδο και να φτάσουν τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Τη διαφορά για λογαριασμό της Ούνιξ την έκανε για ακόμα μία φορά το δίδυμο των Κολόμ (21π, 5ασ, 3ρ) και Λάνγκφορντ (17π, 6ρ, 3ασ.), με τους Ουίλιαμς (17π, 6ρ) και Γκουμπάνοφ (10π, 5ρ) να δίνουν σημαντικές βοήθειες.

Από πλευράς της Ζενίτ, ο Ράιν Τούλσον ήταν εντυπωσιακός με 32 πόντους (6/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8/9 βολές) αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.