Πρόκριση στην… ησυχία η Φενέρ, με Εφες στους τελικούς!

2016-05-31T20:48:12+00:00 2016-05-31T21:23:55+00:00.

31/May/16 20:48

Η Φενέρ επέτρεψε από το -11 και με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο νίκησε 82-75 στο άδειο “Αμπντί Ιπεκτσί” τη Γαλατά και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Αταμάν ξεκίνησαν καλύτερα αλλά στο φινάλε έδειξαν να επηρεάζονται από την έλλειψη του κόσμου τους. Οι γηπεδούχοι ήταν τιμωρημένοι μετά τα όσα έγιναν στον τρίτο ημιτελικό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς, η οποία είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Μπόμπι Ντίξον και Μελίχ Μαχμούτογλου.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 18 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε o 26άχρονος Τούρκος με 16 πόντους (4/6τρ.). Καθοριστικός στο φινάλε ήταν ο Γιαν Βέσελι (11π.,9ρ.), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Κώστας Σλούκας (9π., 4ασ.) και Έκπε Ούντο (12π., 4ρ., 3ασ.).

Από τη Γαλατά πρώτοι σκόρερ ήταν οι ΜακΚόλουμ, Λάσμε και Γκιουλέρ που είχαν από 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μίτσοφ (13π.) και Ντέιβις (12π.).

Η Φενέρ θα αντιμετωπίσει στους τελικούς της BSL την Αναντολού Εφές, με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τέσσερις νίκες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης (20-11 στο 9’), διατηρώντας την πρωτοπορία στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Αταμάν ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (47-36 στο 22’).

Η Φενέρ, όμως, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με τους Ντίξον και Μαχμούτογλου και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, περνώντας μπροστά με 52-51 (27’).

Η Γαλατά έβγαλε αντίδραση και ξαναπήρε το προβάδισμα (63-60) αλλά σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ξέσπασμα τους, το οποίο ήταν αρκετό ώστε να φτάσουν στη νίκη. Με τον Βέσελι να έχει καθοριστική παρουσία, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έτρεξε επιμέρους 15-2 και ξέφυγε με 75-65 (37’).