Έκανε πλάκα στη Μακάμπι η ΤΣΣΚΑ!

2016-09-25T20:53:11+00:00 2016-09-25T20:55:45+00:00.

25/Sep/16 20:53

Επίδειξη δύναμης από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που εξασφάλισε νταμπλ σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο κόντρα στη Μακάμπι…

Επίδειξη δύναμης έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό του “Gomelsky Cup” επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-73.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη απέδειξε πως δεν έχει αντίπαλο όταν παίζει στην έδρα της φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του φιλικού τουρνουά. “Έλαμψε” η τριάδα των Ντε Κολό (19π, 3ασ), Φριτζόν (15π) και Τζάκσον (12π, 5ασ.) με τον Δημήτρη Ιτούδη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και να μην έχει στη διάθεση του τον Μίλος Τεόντοσιτς.

Εξέλιξη του αγώνα

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και κατάφεραν να ξεφύγουν νωρίς με +10 (15-5 στο 5′) πριν ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κλείσουν το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (36-18)!

Η Μακάμπι κατάφερε να ισορροπήσει και να πλησιάσει στο -12 (40-28, 14′) χτυπώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε με μεγάλη ευκολία διψήφια διαφορά (52-39) μέχρι και το τέλος του πρώτο ημιχρόνου.

Εντυπωσιακότερα στοιχεία των Ρώσων στο πρώτο μισό, εκτός από τους 52 πόντους στην επίθεση, ήταν τα πολύ λίγα λάθη (5) σε συνδυασμό με τις 13 ασίστ.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε αφού ο Ραντ μπορεί να μείωσε σε 60-52 με εντυπωσιακό κάρφωμα αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν αγχώθηκε. Με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και τη τριάδα των Ντε Κολό, Φριτζόν και Τζάκσον να “λάμπει” ανέβασε τη διαφορά, η οποία για πρώτη φορά φλέρταρε με τους 20 πόντους (81-63, στο 32′), και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Κάτι τέτοιο τελικά συνέβη λίγα λεπτά αργότερα αφού οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και το πρώτο καλάθι του Κουλάγκιν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 87-67. Μπορεί να ήταν απλά μία φιλική αναμέτρηση αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης απέδειξαν πως βρίσκονται ένα επίπεδο πάνω από τη Μακάμπι και έτοιμοι για να επαναλάβουν τον περσινό τους θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα: 36-18, 52-39, 74-57, 95-73