Κάθε αρχή και δύσκολη για Ρεάλ, χτύπησε ο Ρούντι!

2016-09-30T21:56:09+00:00 2016-09-30T22:51:11+00:00.

30/Sep/16 21:56

Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Μάλαγα, αλλά με καλύτερο… φίνις νίκησε 101-90 και ξεκίνησε με το δεξί στη φετινή Liga Endesa.

Οι Μαδριλένοι σε ένα ματς που η επίθεση είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια τον πρώτο λόγο, στηρίχθηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους (βλ. πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), έχοντας πρωτοστάτες τους Γκουστάβο Αγιόν (16π., 8ρ.) και Σέρχιο Γιουλ (14π., 9ασ.). Πολύ καλή παρο0υσία είχε κι ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος σε 20 λεπτά είχε 12 πόντους με 5/6 δίποντα.

Η Μάλαγα ήταν ανταγωνιστική και πήγε να κάνει τη ζημιά αλλά δεν άντεξε στην τέταρτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 30-17. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν για τη Ρεάλ… Όχι ακριβώς!

Ο Ρούντι Φερνάντεθ γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο στο 23’ καθώς πάτησε στο πόδι του Φελίπε Ρέγιες και αποχώρησε χωρίς να επιστρέψει ξανά στο παρκέ. Πλέον άπαντες στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας περιμένουν τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά κι έδειξε να αιφνιδιάζει τους Μαδριλένους καθώς προηγήθηκε με 16-6 στα μέσα της πρώτης περιόδου αλλά οι γηπεδούχοι σταδιακά βρήκαν τον ρυθμό τους και πήραν τον έλεγχο.

Οι παίκτες του Λάσο έκαναν την ανατροπή μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου και διατηρούσαν τον έλεγχο χωρίς, ωστόσο, να μπορούν να ανοίξουν τη διαφορά. Ακόμα κι όταν η Ρεάλ προηγήθηκε με 52-42 (17’), η ομάδα της Ανδαλουσίας βρήκε τον τρόπο να απαντήσει…

Η Ουνικάχα είχε απαντήσεις στην επίθεση και ακολούθησε τον ρυθμό της «βασίλισσας», ενώ όταν μπόρεσε να ανεβάσει την απόδοση της και στην άμυνα, έκανε την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι από το 59-50 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ισοφάρισε σε 69-69 (28’) και λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 73-70.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μάλαγα δέχθηκε μόλις 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Μούσλι προηγήθηκε με 78-73 (31’). Η Ρεάλ βρήκε απαντήσεις από τα 6μ75, καθώς ανέτρεψε την κατάσταση με σερί 9-0, το οποίο προήλθε από τρίποντα των Ντόντσιτς, Κάρολ και Τέιλορ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν άλλες δυνάμεις κι οι Μαδριλένοι έπαιξαν την… απαραίτητη άμυνα και τρέχοντας σωστά το γήπεδο στον αιφνιδιασμό εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (94-82 στο 37’).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 57-50, 71-73, 101-90.