Ολυμπιακός: Πληθωρικός στην αρχή… Σπανούλης στο τέλος!

2016-10-01T17:37:27+00:00 2016-10-01T17:54:21+00:00.

01/Oct/16 17:37

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 89-68 της Γαλατάσαραϊ στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, δείχνοντας έτοιμος ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων που ξεκινούν την ερχόμενη εβδομάδα.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ όμορφο, όσο κι αποτελεσματικό μπάσκετ, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας, ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο η Γαλατάσαραϊ πήγε να κάνει το come back αλλά ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε… φρένο στις ορέξεις τους. Ουσιαστικά, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που μετέτρεψε το 62-57 σε 71-57 στην τέταρτη περίοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι πρωταθλητές Ελλάδα μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι στο παρκέ και με διάθεση να παίξουν γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ. Πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης και δείχνοντας πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε σε υψηλό σκορ στο πρώτο μέρος. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα μαζί τους Σπανούλη και Γκριν, ενώ για ακόμα μια φορά η άμυνα ήταν αποτελεσματική με καλές επιστροφές.

Ο ρυθμός που επέλεξαν οι πρωταθλητές εξόντωσε τη Γαλατασαράι που έδωσε το 5ο της ματς σε διάστημα εφτά ήμερων, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +25 (43-18). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει ξεπεράσει το φράγμα των 50 πόντων (51-29). Μέσα σε όλα αυτά αξίζει φυσικά να αναφέρουμε και την παρουσία του Πάτρικ Γιάνγκ, ο οποίος έβγαλε ορισμένες πολύ καλές φάσεις, δείχνοντας ότι σταδιακά επιστρέφει στην επιθυμητή κατάσταση.

Ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να συνεχίσει τέτοια περίοδο σε τόσο υψηλούς ρυθμούς, η εξαιρετική επιθετική λειτουργία «χάλασε» στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Γαλατά άρχισε να βρίσκει τρόπους να σκοράρει, με αποτέλεσμα να κάνει ένα επιμέρους 24-8, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Η τουρκική ομάδα μείωσε σε 62-57 (33’) αλλά σε εκείνο το σημείο του έκοψε τη φόρα ο Σπανούλης με το τρίποντο που πέτυχε και το οποίο επέτρεψε στον Ολυμπιακό να βρει και πάλι τα… πατήματα του. Ο αρχηγός των “ερυθρόλευκών” ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα του εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά στο +14 (71-57), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και πάλι στο +20 (79-59).

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68.