Πρώτη νίκη για Ζαλγκίρις δια χειρός… Βέστερμαν!

2016-10-21T21:11:12+00:00 2016-10-21T21:54:18+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

21/Oct/16 21:11

Ο Γάλλος γκαρντ έκανε ατομικό ρεκόρ καριέρας σε πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη νίκη επί της Μπασκόνια

Με το Λέο Βέστερμαν να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων με τους 20 που σκόραρε, η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε να επικρατήσει της Μπασκόνια με 78-73 σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, κατά την διάρκεια της οποίας η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έλεγξε τον ρυθμό και έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, μην αφήνοντας τους Ισπανούς να τρέξουν.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών Λιθουανίας στην πρώτη τους φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα, Λέο Βέστερμαν, εκός από τους 20 πόντους που σημείωσε είχε παράλληλα 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Μπροκ Μότουμ με 12 πόντους.

Από την πλευρά της Μπασκόνια, ξεχώρισαν οι Άνταμ Χανγκά (18 πόντοι) και Αντρέα Μπαρνιάι (17 ποντοι), με τον Ιταλό σταρ να αφήνει την ομάδα του 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, καθώς υπέπεσε στο 5ο του φάουλ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-0, ενώ οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τρία λεπτά αγώνα, προκειμένου να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι. Μάλιστα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “έτρεξαν” ένα σερί 8-0 και μπήκαν στη θέση του οδηγού, αλλά οι Μπαρνιάνι και Χανγκά κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου να ξανακερδίσουν το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα, ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 23-20.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο στηρίχτηκε για ένα ακόμη ματς στις επιθετικές ικανότητες του Μπαρνιάνι, ο οποίος συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, είτε από κοντά, είτε από μακριά. Ο Ιταλός δεν ήταν μόνος του όμως, καθώς ο Χανγκά τον ακολούθησε σε απόδοση. Στο 13ο λεπτό, η Μπασκόνια προηγήθηκε με 29-24 και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να κρατήσει μία μικρή διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους. Το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα βρήκε την ισπανική ομάδα μπροστά με 40-34.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με ηγέτη τον Βέστερμαν, ενώ ο Μιλάκνις “πυροβολούσε” από το τρίποντο σε κάθε ευκαιρία και έτσι το 43-50, έγινε 48-50 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Μάλιστα η Ζαλγκίρις παίζοντας εξαιρετικά στον επιθετικό τομέα στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 53-52. Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 61-61.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους Βέστερμαν και Λάρκιν να είναι οι πρωταγωνιστές. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Μπαρνιάνι χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ, ενώ το σκορ έγινε 73-68, υπέρ της Ζαλγκίρις. Η Μπασκόνια έχασε τον ηγέτη της στην επίθεση και έτσι το έργο των γηπεδούχων έγινε ευκολότερο. Ο Βέστερμαν καθοδήγησε με μαεστρία την ομάδα του Γιασικεβίτσιους μέχρι το τέλος και η Ζαλγκίρις έφτασε στην πρώτη της νίκη με το 78-73 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτκών των δυο ομάδων..

Δεκάλεπτα: 20-23, 34-40, 61-61, 78-73.