Ήταν… Παναθηναϊκός, έχασε στα σημεία!

2016-10-21T21:13:31+00:00 2016-10-21T21:56:06+00:00.

21/Oct/16 21:13

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρουσιάστηκε κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός, “άγγιξε” τη νίκη, όμως η πιο ψύχραιμη ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος…

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ όμως ηττήθηκε με 81-77 χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει μέσα σε μία έδρα που ελάχιστοι θα τα καταφέρουν στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί, είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Ντιμίτρις Νίκολς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Νικ Καλάθης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για λογαριασμό των πρωταθλητών Ευρώπης που επικράτησαν στα σημεία τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Αντρέι Βοροντσέβιτς (20π) αλλά και ο Ντε Κολό (20π, 4ασ.) με τον Τζέιμς Όγκουστιν (8π, 7ρ) στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό στα πρώτα του λεπτά η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη τις κακές επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού προηγήθηκε με 11-2. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα αφού ο “καυτός” Βορόντσεβιτς ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα τιμωρώντας την κακή περιφερειακή άμυνα των “πρασίνων” (17-5, στο 7′).

Ο παίκτης που ανέλαβε να “ξεκολλήσει” επιθετικά την ελληνική ομάδα ήταν ο Ντιμίτρις Νίκολς. Ο Αμερικάνος ευστόχησε σε τρία (!) σερί τρίποντα (22-17) και έβγαλε μία εξαιρετική άμυνα ψηλά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πλησιάσει σε απόσταση μίας κατοχής στο τέλος της περιόδου (22-19).

Στα επόμενα λεπτά η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε θεαματικά με τον αριθμό των λαθών να ανεβαίνει και τον Ρίβερς να μειώνει σε 24-22. Οι παίκτες του Βόβορα είχαν σαφή διάθεση να πάνε σε χαμηλό τέμπο και αυτό τους βοήθησε να κρατήσουν χαμηλά το σκορ και να παραμείνουν κοντά (31-30) έπειτα από καλάθι και φάουλ του Νίκολς. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο ο θετικότατος Τζάκσον “πλήγωσε” τον Παναθηναϊκό και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 35-30.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δείχνει πολύ καλό πρόσωπο και στα επόμενα λεπτά και με επί μέρους σκορ 11-3 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (41-38) δια χειρός Κέι Σι Ρίβερς. Οι συνεργασίες ανάμεσα στον Καλάθη και τους υπόλοιπους παίκτες άρχισαν να λειτουργούν εξαιρετικά, οι “πράσινοι” βρήκαν επιθετικό ρυθμό όμως ο Ντε Κολό με τρίποντο έφερε και πάλι την ΤΣΣΚΑ μπροστά (48-47, 25′).

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην τρίτη περίοδο για την ελληνική ομάδα ήταν ο Νικ Καλάθης που δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και με τις δημιουργίες του (8 ασίστ) χάρισε πολλά εύκολα καλάθια στο “τριφύλλι” για το υπέρ του 55-52. Οι ονειρεμένη τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 58-57 για τον Παναθηναϊκό που επέδειξε με την απόδοση του πως όσοι τον είχαν… ξεγραμμένο πριν τον αγώνα έκαναν μεγάλο λάθος.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε ιδανικά για την ΤΣΣΚΑ (61-60), όμως η νέα άμεση αντίδραση και ο απολαυστικός Νίκολς χάρισαν στους “πράσινους” προβάδισμα με +5 (68-63) με 5.51′ στο ρολόι. Οι Ρώσοι κατάφεραν να τρέξουν μίνι σερί 4-0 (68-67), ο Παναθηναϊκός έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει με τον Καλάθη, και ο Ντε Κολό με νέα πολύ δύσκολη προσπάθεια έβαλε την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (69-68), μόλις 3.45′ πριν τη λήξη.

Το τάιμ άουτ του Βόβορα δεν άλλαξε τον ρυθμό αφού ο Βορόντσεβιτς με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 72-68 και οι Καλάθης-Παππάς έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν ξανά. Αντιθέτως, το σερί των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 13-0 (74-68) πριν το διακόψει ο Γιάννης Μπουρούσης με προσπάθεια από το ζωγραφιστό (74-70).

Ο Νίκος Παππάς έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση μίας κατοχής έπειτα από χαμένο λέι απ στον αιφνιδιασμό και ο Όγκουστιν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 76-70 με 1.16′ στο ρολόι. Ο Φριτζόν με τον ίδιο τρόπο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 78-72 με τα χρονικά περιθώρια να έχουν στενέψει και να μην επιτρέπουν να ανατραπεί η εικόνα.

Ο Παναθηναϊκός τελικά δεν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης όμως απέδειξε πως είναι μία ομάδα με μεγάλες δυνατότητες που μπορεί να παίξει εξαιρετικό μπάσκετ.