Απέδρασε με τρομερό Σιμόνοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας!

2016-10-21T20:52:24+00:00 2016-10-21T22:00:50+00:00.

21/Oct/16 20:52

Με τον Μάρκο Σιμόνοβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας, ο Ερυθρός Αστέρας δραπέτευσε από το «Αμπντί Ιπεκτσί», λυγίζοντας τη Γαλατάσαραϊ

Με τον Μάρκο Σιμόνοβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας, ο Ερυθρός Αστέρας δραπέτευσε από το “Αμπντί Ιπεκτσί”, λυγίζοντας 85-83 τη Γαλατάσαραϊ.

Ο Σιμόνοβιτς πέτυχε 23 πόντους (18 ήταν το προηγούμενο ρεκόρ του) και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του Βελιγραδίου να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Αντίθετα, στο 0-2 βρίσκεται πλέον η Γαλατά, η οποία είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Όστιν Ντέι, ο οποίος όμως εξελίχθηκε σε μοιραίο στο φινάλε καθώς αστόχησε σε δίποντο, 2” πριν το φινάλε κι ενώ το σκορ ήταν 83-84!

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ανατροπές καθώς οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν από το -13 (30-17), ενώ κι οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -15 (50-65) στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά, ένα επιμέρους 8-2 στα τελευταία 3,5 λεπτά έδωσαν τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 81-77.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο κόσμος των γηπεδούχων έδωσε ώθηση με την ατμόσφαιρα που δημιούργησε κι η Γαλατά μπήκε φουριόζα στο παρκέ! Με 9/15 σουτ “έχτισε” από νωρίς διψήφια διαφορά αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς. Με τον Σιμόνοβιτς να σημειώνει 15 πόντους (3/3 τρίποντα), ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε από το -13 (30-17 στο 10’) και πέρασε μπροστά με 36-35!

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου καθώς με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια οι “ερυθρόλευκοι” ήταν τρομεροί. Χτύπησαν μέσα στο “ζωγραφιστό” και με τον Όγκνιεν Κούζμιτς να κάνει πολύ καλή δουλειά (9π., 6ρ.) επέβαλαν τον ρυθμό τους! Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με 7/10 σουτ στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 18-3, βρέθηκε στο +15 (65-50)! Ο Ντέι (πέτυχε εφτά πόντους) κράτησε «ζωντανή» τη Γαλατά, η οποία απάντησε με σερί 9-0 (59-65 στο 28’)!

Ο Αμερικανός φόργουορντ έφτασε τους 22 πόντους χωρίς μάλιστα να έχει χάσει σουτ (3/3διπ., 4/4τρ.) κι η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 69-69 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Με κάρφωμα του Τάιους στον αιφνιδιασμό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 77-74 στο 36’ Ο Αμερικανός ψηλός αποτέλεσε άξιο συμπαραστάτη του Ντέι, με τους δυο τους να είναι ο βασικός λόγος της ανατροπής αλλά ο εκπληκτικός Σιμόνοβιτς κρατούσε την ομάδα του γερά στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, υπέπεσαν σε ορισμένα εύκολα λάθη, με τη Γαλατά να αποκτά ξανά ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα (81-77, 3’24’’ πριν το φινάλε). Βέβαια, κι οι γηπεδούχοι δεν ήταν πιο ψύχραιμοι και μετά από λάθος τους ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 83-84 στα 37’’ πριν το φινάλε! Ο Ντέι πήγε να πάρει το ματς αλλά αστόχησε σε δίποντο 2’’ πριν το φινάλε, με τον Γιόβιτς να διαμορφώνει το αποτέλεσμα με 1/2 βολές.