Αυτοκράτορας ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη!

2016-10-22T20:31:49+00:00 2016-10-22T23:02:05+00:00.

22/Oct/16 20:31

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 66-62 τον Άρη, έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι στο “Nick Galis Hall”

Η αποφασιστικότητα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε στο φινάλε τη διαφορά στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς μετά από πολλές μάχες οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (62-62) στο τελευταίο λεπτό.

Επίσης, καθοριστικό ήταν το κλέψιμο του Λίνου Χρυσικόπουλου στο τελευταίο λεπτό πάνω στον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς, τον οποίο οι διαιτητές χρέωσαν στη συνέχεια με αντιαθλητικό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ρυθμός είναι κάτι που υπάρχει δύσκολα σε τέτοια παιχνίδια και αυτό συνέβη και στον αγώνα του Άρη με τον ΠΑΟΚ. Οι διαιτητές στην προσπάθεια τους να μην… χάσουν το ματς από τον έλεγχο τους σφύριζαν φάουλ σε κάθε επαφή με τις διακοπές να είναι συνεχόμενες.

Μάλιστα, ένα αντιαθλητικό φάουλ που χρέωσαν πάνω στον Ξανθόπουλο έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 28-23 στο 16’ αλλά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Άρης μείωσε στον πόντο (32-33). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου κατάφεραν να αντέξουν την πίεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, την ώρα που ο Πρίφτης είδε τον Καββαδά να πέφτει άτσαλα στο παρκέ και να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

Μετά από αρκετά λεπτά, όπου το σκορ είχε κολλήσει στο 37-38, ο Άρης κατάφερε να περάσει μετά από αρκετή ώρα μπροστά με καλάθι του Κάμινγκς στο 24’ (39-38). Ο ΠΑΟΚ, όμως, απάντησε με σερί 7-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (45-39).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και με μεγάλο τρίποντο του Τσόχλα έκαναν το 53-47 αλλά ο γκαρντ του ΠΑΟΚ δέχθηκε αμέσως τεχνική ποινή επειδή διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Μετά από περίπου 8 αγωνιστικά λεπτά, όπου ο «δικέφαλος» κρατούσε το προβάδισμα με νύχια και με δόντια, ο Άρης με τέσσερις σερί πόντους του Τσαϊρέλη, ολοκλήρωσε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 57-53 (35’).

Σε αυτό βοήθησε κι η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σούλης Μαρκόπουλος, ο οποίος ήταν έξαλλος με τους διαιτητές. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν έχασε την ψυχραιμία του και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (59-57 στο 38’), μετά κι από ένα διαπληκτισμό που είχαν Σίμτσακ και Γλυνιαδάκης χωρίς πάντως η ξεφύγει η κατάσταση.

Ο φόργουορντ του Άρη έβαλε μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 62-61, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με τον κρητικό σέντερ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει και να οδηγούμαστε σε θρίλερ! Ο Χρυσικόπουλος έκλεψε τη μπάλα, ο Ντραγκίσεβιτς του έκανε φάουλ για να μην φύγει στον αιφνιδιασμό με τους διαιτητές να τον χρεώνουν με αντιαθλητικό! Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 2/2 βολές αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην κατοχή, όπως λανθασμένη ήταν κι επιλογή του Ξανθόπουλου που επιχείρησε τρίποντο στα 7.6”.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66.