2016-10-23T17:46:08+00:00 2016-10-23T18:55:36+00:00.

23/Oct/16 17:46

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κόροιβο και επέστρεψε στις νίκες με τον Τσάβι Πασκουάλ να παρακολουθεί τις προσπάθειες των νέων του παικτών…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 96-65 απέναντι στον Κόροιβο μπροστά στον Τσάβι Πασκουάλ που παρακολούθησε τις προσπάθειες της νέας του ομάδας.

Οι “πράσινοι” είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κέι Σι Ρίβερς με 19 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Μπουρούσης (14π, 6ρ, 4ασ.) και Σίνγκλετον (16π, 3ρ). Πολύ καλή παρουσία και από τον Νικ Καλάθη ο οποίος μόλις σε 15′ συμμετοχής πρόλαβε να πετύχει 8 πόντους, να μαζέψει 9 ριμπάουντ και να μοιράσει 6 ασίστ.

Για λογαριασμό του Κοροίβου που έχασε από πολύ νωρίς την επαφή του στο σκορ σημαντικές επιθετικές λύσεις έδωσαν οι Μπράουντ (17π, 6ασ.) και Ρίτσαρτ (14π, 6ρ).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του και με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα κατάφερε να ξεφύγει με 11-3 στο 4′. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (16-3) αφού οι παίκτες του Κόροιβου υπέπεσαν σε τρία γρήγορα λάθη και ο Νικ Καλάθης ευστόχησε δύο φορές σε ισάριθμες προσπάθειες από την περιφέρεια.

Ο ομογενής γκαρντ των “πρασίνων” μέτρησε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κυριαρχήσουν πλήρως και να ξεφύγουν με 24-9. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν υπερβολικά να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι (0/8 δίποντα) χάνοντας την επαφή τους στο σκορ.

Στα επόμενα λεπτά ο Κόροιβος προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο, όμως ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να σπάσει το πρέσινγκ και να “χτυπήσει” μέσα από το ζωγραφιστό με τον Μπουρούση (29-15, 13′). Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Βόβορα συνεχίστηκαν, οι τελικές πάσες έφτασαν τις 14 και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε για πρώτη φορά στο +20 (35-15).

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Πατ Καλάθη που πέτυχε τους πρώτους του πόντους με την πράσινη φανέλα αφού πήρε από πολύ νωρίς χρόνο συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τελικά το ημίχρονο με μία ασυνήθιστη πεντάδα (Μποχωρίδης, Λούντζης, Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης, Σίνγκλετον) και με σαφές προβάδισμα 51-26. Η εξαιρετική αναλογία 16 ασίστ-8 λάθη αλλά και η καλή άμυνα είναι τα σημαντικότερα στοιχεία που κρατάει το “τριφύλλι”, την ώρα που ο Κόροιβος προβλημάτισε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ρυθμός δεν έπεσε και το πρώτο τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση χάρισε στην ομάδα του αέρα +31 (61-31), πριν ο Κόροιβος απαντήσει με επί μέρους σκορ 11-2 για το 63-42. Οι άμυνες χαλάρωσαν υπερβολικά, οι δύο ομάδες βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ και ο Βόβορας αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ βλέποντας τον Παναθηναϊκό να μη δείχνει καλή εικόνα (66-44).

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι “πράσινοι” έκαναν 8 λάθη σε όλο το πρώτο ημίχρονο και 8 μόνο στην τρίτη περίοδο το τέλος της οποίας τους βρήκε μπροστά με 72-47.

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού η τελευταία περίοδος διαδικαστικού χαρακτήρα θύμισε περισσότερο φιλικό παρά επίσημο αγώνα. Ο Μπράουν διαμόρφωσε αρχικά με τρίποντο το 82-53 και λίγες κατοχές αργότερα το 82-58 αναγκάζοντας τον Βόβορα να καλέσει σε τάιμ άουτ με 5.38′ στο ρολόι. Βασικότερος στόχος στο εναπομείναντα χρόνο για λογαριασμό του Παναθηναϊκού ήταν η… 100άρα που δεν ήρθε ποτέ αφού τα ελεύθερα τρίποντα δεν μπήκαν και η επίθεση “κόλλησε” αρκετές φορές.

Σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήραν οι Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Λούντζης αλλά και ο Πατ Καλάθης με τον Τζέιμς Γκιστ να προφυλάσσεται ενόψει των δύσκολων αγώνων που ακολουθούν για την Ευρωλίγκα.