Μεγεθυντικός Φακός: Μαδρίτη, Πειραιάς, Κωνσταντινούπολη

2016-10-26T10:28:43+00:00 2016-10-26T13:11:19+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

26/Oct/16 10:28

Ο “Φακός”… εστιάζει στο “Μπάρκλεϊ Σέντερ” της Μαδρίτης, στο ΣΕΦ και στο “Αμπντί Ιπεκτσί” για να σας δώσει την εικόνα τριών σπουδαίων αγώνων!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο Μεγεθυντικός Φακός… εστιάζει στο “Μπάρκλεϊκαρντ Σέντερ” της Μαδρίτης, στο ΣΕΦ και στο “Αμπντί Ιπεκτσί” για να σας δώσει την εικόνα τριών σπουδαίων αγώνων για την πρώτη μέρα της 3ης αγωνιστικής της νέας Ευρωλίγκα.

Ρεάλ ΜαδρίτηςΜπασκόνια

Διαφήμιση του μπάσκετ!
Σπουδαίο παιχνίδι, με τρομερό ρυθμό, με καλά και κακά διαστήματα και για τις δύο ομάδες και ένα συναρπαστικό φινάλε. Ακόμα καλύτερο λόγω των νέων προσώπων που βγήκαν τον αφρό και έκριναν το ματς.

Γιοχάνες Φόιγκτμαν
Αυτό το παιδί δεν μοιάζει με Γερμανό σέντερ. Εκπληκτική προσαρμογή σε ένα επίπεδο πολύ μακρινό από αυτό που έπαιζε και φοβερό μπασκετικό μυαλό. Πάλεψε στην άμυνα, έχει κινήσεις στο ποστ, συμπαθητικό σουτ και πολύ καλό διάβασμα και ικανότητα στην πάσα. Απόντος του Μπαρνιάνι έπαιξε 32 λεπτά, έδωσε μάχες παντού και τελείωσε με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αποκάλυψη!
Η άμυνα της Ρεάλ στα πρώτα 15 λεπτά ήταν θλιβερή και ο βασικός λόγος της ήττας της. Ειδικά στο κομμάτι του τρανζίσιον δεν υπήρχαν καν στο παρκέ, με τους Βάσκους να κερδίζουν 28-45 σε αυτό το διάστημα.

Από μοιραίος… ωραίος!
Ο Γιάκα Μπλάζιτς στην τελευταία περίοδο για 8 λεπτά είχε κάκιστες επιλογές, τόσο στην επίθεση, όπου μπέρδευε τους συμπαίκτες του, όσο και στην άμυνα, που εκτέθηκε από τον Κάρολ. Στα τελευταία δύο λεπτά, όμως, σκόραρε 8 πόντους με 3/3 σουτ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

hanga

ΟλυμπιακόςΑρμάνι Μιλάνο

Αφέλεια! Μόνο με αυτή τη λέξη μπορούμε να χαρακτηρίσουμε την αμυντική αντιμετώπιση των Ιταλών. Ελάχιστες βοήθειες, ελάχιστες καλύψεις, κακές επιστροφές και γενικότερα ραθυμία. Μπορεί να έχουν κάνει 2 νίκες, αλλά στα τρία παιχνίδια έχουν δεχτεί μέσο όρο κοντά στους 90 πόντους.

Η απελευθέρωση του Σπανούλη!
Η παρουσία του Έρικ Γκριν αυτομάτως αλλάζει όλο τον τρόπο αλλά και την προσέγγιση που έχει στα ματς ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Οι χώροι είναι πιο ανοιχτοί και με την ταυτόχρονη παρουσία του Λοτζέσκι η άμυνα δεν μπορεί να κλείσει εύκολα μέσα. Αν το κάνει ο Σπανούλης θα βρει τις πάσες, αν όχι θα φτάσει με ευκολία μέχρι το καλάθι.

Η πρώτη εικόνα δεν λέει πάντα την αλήθεια. Αυτό ισχύει στην περίπτωση του Γκριν που έμεινε χωρίς πόντο στη Μαδρίτη με αρκετές βιαστικές επιλογές. Αντίθετα στα δύο εντός έδρας ματς έχει 13.5 πόντους με 50% στα τρίποντα.

Με οδηγό την άμυνα!
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε αρκετές καλές επιθέσεις στο σετ παιχνίδι αλλά η άμυνα στο δεύτερο συνδυασμένη με το επιτυχημένο τρανζίσιον έδωσε τη διαφορά και την εύκολη νίκη στο τέλος.

Ζητείται διάρκεια
Το Μιλάνο για περίπου 25 λεπτά επιθετικά έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Διάβασε τα πλεονεκτήματα, που είχε κυρίως με τον Τζεντίλε, “πάτησε” την μπάλα στον Ραντούλιτσα , ο οποίος σκόραρε, φθείροντας παράλληλα τους αντιπάλους του και συνολικά είχε πειθαρχία. Αν ανεβάσει αυτό το χρονικό διάστημα σε κάθε ματς θα κάνει ζημιές.

spanoulis

Εφές Αναντολού – ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το δίδυμο της φωτιάς!
Τεόντοσιτς και Ντε Κολό έκαναν σπουδαίο παιχνίδι παίζοντας πολύ ώρα ταυτόχρονα στο παρκέ. Σκόραραν, δημιουργούσαν και άνοιγαν υποδειγματικά τον ρυθμό σε κάθε ευκαιρία. Τελείωσαν τον αγώνα με 41 πόντους και 14 τελικές πάσες αθροιστικά.

Τα κλειδιά
Κόρι Χίγκινς και Τζεφ Έιρς έκαναν σπουδαία δουλειά στο παιχνίδι. Ο πρώτος σκόραρε μεγάλα σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και άνοιξε η διαφορά, καθώς και στο τέλος που το ματς είχε πάρει φωτιά. Ο δεύτερος κέρδισε μάχες και σε 15 λεπτά είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ
Αυτή ήταν η εικόνα της άμυνας της Εφές. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακή τόσο σε ατομικό όσο και ομαδικό επίπεδο. Στο δεύτερο βελτιώθηκε και ήταν το άρμα επιστροφής στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δίλεπτο φάνηκε να μένει από δυνάμεις.

Η γραμμή της φιλανθρωπίας!
Αποτέλεσε καταστροφικό σημείο για την Εφές. Σε ένα κλειστό ματς είχε 3/12 όταν η ΤΣΣΚΑ είχε 26/29. Η σωστή χρήση των φάουλ και τα φάουλ στους ακατάλληλους παίκτες είναι πλέον πολύ σημαντικό κομμάτι των αγώνων.