Κόκκινο… αστέρι θάμπωσε την Μπαρτσελόνα!

2016-10-26T20:53:47+00:00 2016-10-26T20:59:48+00:00.

26/Oct/16 20:53

Πήρε φορά η σερβική ομάδα, δεύτερη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα έναντι δύο συνεχόμενων ηττών για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα!

Ο Ερυθρός Αστέρας βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και το απέδειξε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Η πρωταθλήτρια Σερβίας και ABA-League νίκησε με 76-65 (9-16, 40-31, 60-48) την ελλιπή Μπαρτσελόνα χωρίς να απειληθεί καθόλου και πέτυχε δεύτερη σερί νίκη μετά το μεγάλο διπλό στην Τουρκία επί της Γαλατάσαραϊ! Μπροστά σε 18.500 φίλους του παίζοντας για πρώτη φορά φέτος στην “Κόμπανκ Αρένα”, ο Ερ. Αστέρας ήταν υπέροχος για τρία δεκάλεπτα και δείχνει υπολογίσιμος και αυτή τη χρονιά, όσο δύσκολη κι αν μοιάζει για αυτόν.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν καταπληκτικός με 21 πόντους πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ (το προηγούμενο ήταν 16π.), ενώ πήρε τεράστια βοήθεια από τον Μάρκο Σιμόνοβιτς στο πρώτο μέρος και τον Μίλκο Μπιέλιτσα στο δεύτερο για την άνετη επικράτηση του Αστέρα που μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε αδύναμος.

Μαζί η Μπαρτσελόνα έχασε και τον Πάου Ρίμπας που τραυματίστηκε στον αχίλλειο τένοντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά την ήττα με τη Φενέρ, ενώ σίγουρα δεν έπεισε ούτε στην πρεμιέρα όταν γύρισε το παιχνίδι στο τέλος με την Ούνιξ. Οι απουσίες την βλάπτουν και είναι φανερό…

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την ώρα που η Μπαρτσελόνα ήταν σταθερή σε μέτρια παραγωγικότητα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (16+15 τα δεκάλεπτα της) με μοναδική απειλή για το σερβικό καλάθι τον Μπραντ Όλεσον (12π.) και τον Πάου Ρίμπας (9π.), ο Ερυθρός Αστέρας είχε δύο εκ δια μέτρου αντίθετα δεκάλεπτα.

Στο πρώτο ήταν τραγικός, αστοχώντας σε αμαρκάριστα σουτ και φτάνοντας με «αίμα» στους εννιά (!) πόντους, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε μία άλλη ομάδα. Με τον Γκόντουριτς πρώτο σκόρερ (13π.) και τον Σιμόνοβιτς «ζεστό» από το προηγούμενο ματς, ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε 31 (!) πόντους και το 9-16 εις βάρος του μετατράπηκε σε 40-31 υπέρ του. Η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε 15 (!) λάθη σε αυτό το διάστημα, ενώ έχασε με νέο τραυματισμό τον Πάου Ρίμπας που έκανε το ντεμπούτο του στη φετινή διοργάνωση την προηγούμενη αγωνιστική.

Παρότι η Μπαρτσελόνα περιόρισε τα λάθη της, τα αποτελέσματα δεν ήταν ανάλογα στο σκορ της τρίτης περιόδου. Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε τη ρυθμό που είχε από τη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με 60-48, με τη συνεισφορά των Κούζμιτς και Μίλκο Μπιέλιτσα.

Η διαφορά αυτή αποδείχτηκε αρκετή για να διατηρήσει ο Αστέρας το προβάδισμα και τη νίκη, αφού η άστοχη Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στη διεκδίκηση της νίκης. Ειδικά ο Ταϊρίς Ράις που πήρε πολλές προσπάθειες με 1/6 τρίποντα και έξι λάθη (65-55 το σκορ εκεί) δεν μπορούσε να σηκώσει στην πλάτη του την ελλιπή στην περιφέρεια Μπαρτσελόνα καθώς εκτός των Ναβάρο, Κοπόνεν, έχασε και τον Ρίμπας!