12 Nov 2016 2016-11-12T04:44:54+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 12 Nov 2016

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός φακός παρακολούθησε την έκτη αγωνιστική και στέκεται στα σπουδαία ματς που είδαμε στο “Αμπντί Ιπεκτσί”, στη “Μέγκα Σπορτ Αρίνα” και στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνια”.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τρίποντη εκτέλεση!
Ντέντμον και Ντίμπλερ έκαναν πολύ μεγάλο παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο πρώτος εκτέλεσε κυρίως σε παιχνίδι ένας εναντίον ενός από την περιφέρεια και μετά από ντρίπλα. Ο δεύτερος είχε πολύ καλή κίνηση πίσω από τα σκριν, αλλά εκμεταλλεύτηκε και τις κακές αντιδράσεις της άμυνας του Ολυμπιακού, που δεν αμύνθηκε με επιθετική διάθεση στα σκριν των “φτερών”, όπως και τις αργές επιστροφές στο αμυντικό τρανζισιον των “ερυθρολεύκων”, πιάνοντας τους σε ανισορροπία.

“Κλειδί” ο Όστιν Ντει.
Έκανε καταπληκτική δουλειά στην άμυνα όσο μάρκαρε τον Πρίντεζη, περιορίζοντας του με θαυμάσιο τρόπο το πολυποίκιλο παιχνίδι του στο ποστ. Πολύ καλή αντίληψη, αλλά και χρήση του κορμιού του. Βοήθησε πολύ και στην επίθεση με πολλά pop out, αλλά βάζοντας και την μπάλα στο παρκέ φτάνοντας βαθιά μέσα στο ζωγραφιστό. Ήταν ο “ακρογωνιαίος λίθος” για την επιστροφή της ομάδας του μετά το 6-20 του ξεκινήματος, όπου έτρεξε ένα επιμέρους 27-2!

Η ήττα του Ολυμπιακού οφείλεται στην κακή άμυνα. Κακή άμυνα τόσο σε ατομικό επίπεδο, όσο και στο ομαδικό. Ειδικά στο τρανζίσιον υστέρησε σε μεγάλο βαθμό και προσέφερε πολλούς εύκολους πόντους.

Ο αθόρυβος ήρωας!
Οφείλουμε να βγάλουμε το καπέλο στον Σινάν Γκιουλέρ, που έκανε τα πάντα στο παρκέ. Μπορεί να σκόραρε μόλις επτά πόντους, αλλά έπαιξε 33 λεπτά, περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη του, μάρκαρε πάντα τον πιο επικίνδυνο παίκτη, κυρίως τον Σπανούλη, ενώ ανέλαβε εξ ολοκλήρου την δημιουργία έχοντας 12 τελικές πάσες. Είχε και τέσσερα κλεψίματα σε πολύ σημαντικά σημεία του αγώνα.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Εκδίκηση!
Η Μπασκόνια ισοπέδωσε σε όλα τα επίπεδα την Φενέρμπαχτσε. Κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό με οδηγό της την εκπληκτική άμυνα αλλά και την απίστευτη ενέργεια που έβγαζε σε κάθε φάση. Ήταν η καλύτερη εκδίκηση για τον χαμένο ημιτελικό του περυσινού φάιναλ 4.

Το πρώτο ημίχρονο της Φενέρ ήταν αποκαρδιωτικό και ουσιαστικά εκεί τελείωσε το παιχνίδι με τους Βάσκους να προηγούνται με +17. Εξεζητημένα και δύσκολα σουτ, ελάχιστη κυκλοφορία μπάλας και συνεργασίες που ξεχάστηκαν στην Κωνσταντινούπολη. Αποτέλεσμα, μόλις 24 πόντοι ενεργητικό με 9/36 σουτ, μόλις δύο τελικές πάσες και πέντε λάθη.

Ο Σίτο Αλόνσο έκανε ένα σπουδαίο τρικ. Ουσιαστικά έβγαλε όλους τους ψηλούς της ομάδας  από τη ρακέτα, κομμάτι στο οποίο είναι σούπερ τόσο ο Μπαρνιάνι, όσο και οι Φόιγκτμαν, ο Τιλί με αποτέλεσμα οι εκρηκτικοί παίκτες να βρίσκουν χώρο να φτάσουν μέχρι τη ρακέτα. Ούντο, Βέσελι δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στο παιχνίδι, ενώ οι ψηλοί της Μπασκόνια εκτέλεσαν από την περιφέρεια, ενώ έμπαιναν στο ζωγραφιστό, όταν είχαν μις ματς, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Πολυτιμότερος παίκτης
Ο Σέιν Λάρκιν έχει περάσει σε άλλη ταχύτητα το γρήγορο μπάσκετ στα Ευρωπαϊκά δεδομένα. Θυμίζει τον Τάιους Έντνι, όταν είχε έρθει στην Ζαλγκίρις. Πραγματικά πυραυλοκίνητος και σε αυτό το παιχνίδι, έτρεξε, πάσαρε, σκόραρε, έκλεβε μπάλες και ουσιαστικά ήταν ο μεγάλος MVP της ομάδας των Βάσκων.

ΤΣΣΚΑ ΜόσχαςΡεάλ Μαδρίτης

Όταν ένα παιχνίδι είναι ντέρμπι και κρίνεται σε ένα σουτ, τότε μία περίοδος που έληξε με επιμέρους σκορ 32-12 δεν μπορεί, παρά να έχει κρίνει το αποτέλεσμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιθετικό κρεσέντο σε όλα τα επίπεδα η ΤΣΣΚΑ γύρισε από το -10 και προσπέρασε με +10 με ένα σερί 22-2.

Εκτελεστής Ντε Κολό!
Ο Νάντο ντε Κολό ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι απολαυστικός. Ο Γάλλος διάβασε όλες τις άμυνες της Ρεάλ και την εκτέλεσε με μεγάλη ποικιλία. Το σουτ από μέση απόσταση του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα, καθώς ο αμυντικός που θα βρει μπροστά του μετά από αλλαγή αναγκάζεται να κολλήσει επάνω του. Αυτό του επιτρέπει αρκετές διεισδύσεις, αλλά και σουτ αν η άμυνα μείνει μέσα. Είχε 28 πόντους με 8/12 σουτ ενώ βοήθησε σε ριμπάουντ και δημιουργία.

Η άμυνα της Ρεάλ είχε στοχεύσει πολύ σωστά τις συνεργασίες κυρίως μέσα από πικ εν της ΤΣΣΚΑ. Αμύνθηκε αρκετά καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μπλόκαρε σε μεγάλο βαθμό τους διαδρόμους των Χάινς και Όγκουστιν και πληγώθηκε από κάποια «κρύα» σουτ των εκπληκτικών σουτέρ της Ρωσικής ομάδας. Το τελικό νούμερο των 13 ασσίστ (μ.ο.22 πριν από αυτό το ματς) καταδεικνύει την αμυντική προσπάθεια των Ισπανών για τρεις περιόδους.

Τα τρίποντα την πλήγωσαν.
Η Ρεάλ πέρα από την κακή δεύτερη περίοδο παρουσιάστηκε πολύ άστοχη αλλά και βιαστική σε πολλές περιπτώσεις στην επίθεση. Σούταρε συνολικά 31 τρίποντα ‘ευστοχώντας μόλις σε 8, έχοντας το αποκαρδιωτικό 25%.