Το μέλλον ανήκει σε αυτόν τον Παναθηναϊκό!

2016-11-19T00:35:57+00:00 2016-11-19T01:33:12+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

19/Nov/16 00:35

Λίγη ώρα μετά την ήττα στις λεπτομέρειες των “πρασίνων” ο Πάνος Κατσιρούμπας γράφει στο eurohoops, ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία!

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο Ελληνικός «εμφύλιος» ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος. Το αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν το επιθυμητό, και ειδικά όταν έρχεται μια τέτοια ήττα από τον αιώνιο αντίπαλο είναι και πιο επώδυνη.

Σε ένα παιχνίδι που οι «πράσινοι» έφτασαν να προηγούνται με 4 πόντους με δύο λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Μετά από μία εκπληκτική επιστροφή, σε μία τρίτη περίοδο που τακτικά η ομάδα του Πασκουάλ έπαιξε ίσως το καλύτερο δεκάλεπτο της από την ημέρα που βρίσκεται στον πάγκο ο Καταλανός προπονητής.

Ο τρόπος που χάθηκε το παιχνίδι σίγουρα ενοχλεί, αλλά το παιχνίδι είναι ένα από τα 30 και πέρα από το γόητρο, τη χαρά των οπαδών, στην βαθμολογική κατάσταση θα μετρήσει όπως όλα τα υπόλοιπα. Δυστυχώς για τους γηπεδούχους έπεσαν απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν αρκετά εύστοχος από την περιφέρεια, ακόμα και σε σουτ που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα κατέληγαν στο καλάθι.

Εκτός βέβαια από τα πολλά δύσκολα σουτ ο προπονητής της ομάδας πρέπει να σταθεί και να αναλύσει το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο η ομάδα έδειχνε να έχει χάσει τον προσανατολισμό της, τόσο στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα. Εμφανίστηκαν για μία ακόμα φορά τα ίδια προβλήματα που έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενα παιχνίδια και θα τα αναλύσουμε πάλι στην ανάλυση του αγώνα.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στην Ευρωλίγκα, μία ακόμα που κρίθηκε πολύ οριακά. Δεν ξέρω αν είναι και θέμα δυνάμεων αλλά οι απουσία του Τζέιμς και εσχάτως και του Γκιστ έχουν μικρύνει το ροτέισιον της ομάδας κατά πολύ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι απέναντι στον Ολυμπιακό, πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού ξεπέρασαν τα 27 λεπτά συμμετοχής. Αναλυτικά ο Φελντέιν είχε 27, ο Φώτσης 28, ο Ρίβερς 32, ο Καλάθης 33 και ο Σίνγκλετον 35. Αν δούμε την πλευρά του Ολυμπιακού, κανένας παίκτης δεν αγωνίστηκε περισσότερο από 27 λεπτά, γεγονός που αναδεικνύει τη μεγαλύτερη σωματική καταπόνηση των γηπεδούχων. Όταν το παιχνίδι φτάνει να κρίνεται σε ένα σουτ και μία άμυνα όλα αυτά παίζουν το δικό τους ρόλο.

Ισορροπημένο ξεκίνημα

Το παιχνίδι ήταν μία μεγάλη σκακιέρα ανάμεσα στους δύο προπονητές με ξεκάθαρες στοχεύσεις στην επίθεση της κάθε ομάδας.

Στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη στόχευση στην επίθεση του με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Ο Μπιρτς σκόραρε 8 πόντους, τους μισούς σε καταστάσεις μις ματς και τους άλλους μισούς από πάσα πικ εν ρολ. Στο ξεκίνημα η οδηγία ήταν να βγαίνει ο Σίνγκλετόν ψηλά στο hedge out γεγονός που άδειαζε αρκετά τη ρακέτα.

Στην επίθεση βέβαια ο Σίνγκλετον ήταν η πιο αξίοπιστη λύση τόσο από την περιφέρεια όσο και με κινήσεις κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μη κάνουν εύκολα λάθη, ενώ αμφότερες ήταν εξαιρετικές στο αμυντικό τρανζίσιον.

Επίθεση στον Μπουρούση

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αυτό το κατάφερε χτυπώντας συνεχώς τον Γιάννη Μπουρούση. Συνεχόμενα πικ εν ρολ με τον Μπουρούση να εμπλέκεται αμυντικά σε όλες τις φάσεις. Συνεχόμενες διεισδύσεις από Σπανούλη, Χάκετ αλλά και μεγάλα σουτ από τον Σπανούλη πάνω στην αλλαγή με τον Μπουρούση να μην μπορεί να αντεπεξέλθει σε καμία περίπτωση στις άμυνες αλλαγών. Μιλάμε για μία απόλυτα μονοδιάστατη στόχευση του Ολυμπιακού που όμως είχε ξεκάθαρα αποτελέσματα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου. Ο Καλάθης και ο Ρίβερς προσπαθούσαν να σπάσουν τα σκριν αλλά όταν δέχεσαι δύο και τρία σκριν σε κάθε κατοχή, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό με τον Σπανούλη πρωταγωνιστή να έχει στο ημίχρονο 16 πόντους, 5 τελικές πάσες και κανένα λάθος. Οι πράσινοι προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα μέσα στη ρακέτα αλλά πήραν ελάχιστα από αυτό τον επιθετικό προσανατολισμό. Πιο πολύ σκόραρε με ατομικές ενέργειες από τον Ρίβερς, τον Παππά και τον Σίνγκλετον.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να είναι στο +8, έχοντας βρει τρόπους να στοχεύσει την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Η καλύτερη τρίτη περίοδος

Η ομάδα του Πασκουάλ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει τη κατάσταση στην τρίτη περίοδο και αυτό το κατάφερε παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Ουσιαστικά αυτό που έκανε ήταν να σημαδέψει τρία πράγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και αυτά τα έκανε με συχνότητα σε κάθε κατοχή.

Το πρώτο ήταν να επιτεθεί με τον Καλάθη όταν η άμυνα του Ολυμπιακού άλλαζε και έβρισκε μπροστά του κάποιον ψηλότερο. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν πολύ επιθετικός χτυπώντας στα πόδια τους αντιπάλους του τελειώνοντας 4 φάσεις όλες μέσα από το ζωγραφιστό.

Ο δεύτερος ήταν πάλι μετά από σκριν στην μπάλα και αλλαγή. Σε αυτή την περίπτωση όμως ο Καλάθης επέλεγε να μην επιτεθεί, αλλά προτιμούσε να κρατήσει απόσταση από το τρίποντο με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να παίζουν ανοιχτά. Αποτέλεσμα αυτής της τοποθέτησης ήταν ο Σίνγλετον να μένει πάντα με μις ματς μέσα στη ρακέτα και τις βοήθειες να είναι σχετικά υψηλού ρίσκου αφού στα φτερά ήταν τοποθετημένοι οι Ρίβερς, Νίκολς και Φώτσης. Έτσι είτε μπορούσε να πάρει άμεσα σκορ από τον Αμερικανό φόργουορντ- σέντερ, είτε να πασάρει έξω αν έκλεινε κάποια βοήθεια προς τα μέσα.

Εκτός αυτών των δύο Plays, οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην άμυνα και τον Βασίλη Σπανούλη. Με τον Χάκετ και τον Μάντζαρη να μαρκάρουν τον Καλάθη μετά τα αρχικά εύστοχα σουτ, ο Σπανούλης πήγε πάνω στον Ρίβερς, με τους «πράσινους» να προσπαθούν να σκρινάρουν σε off ball σκριν συνεχώς τον Ρίβερς ή να προσπαθούν να τον απομονώσουν στο ποστ.

Με όλους αυτούς τους τρόπους βγήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει 24 πόντους ενώ αστόχησε και σε 3-4 σουτ που έγιναν κάτω από πολύ καλές προϋποθέσεις.

Εκτός της επίθεσης οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν πολύ και στην άμυνα με τις αλλαγές να βραχυκυκλώνουν την επίθεση των ερυθρόλευκων. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 14 πόντους στην τρίτη περίοδο με δύο τρίποντα από τον Πρίντεζη και τον Χάκετ να έρχονται στο τέλος του χρόνου.

Το φινάλε

Στην τελευταία περίοδο έπρεπε να ξεκουραστεί για λίγο ο Καλάθης με τον Σίνγκλετον και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε άμεσα κάνοντας ένα 0-4 ανακτώντας αμέσως το προβάδισμα. Το κομμάτι της κούρασης έγινε φανερό κυρίως στην επίθεση με την μπάλα να μην μπορεί να ακουμπήσει στο ζωγραφιστό εύκολα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι σκόραραν με 3 τρίποντα ( τα δύο στο τρανζίσιον) ένα δίποντο με ένα πολύ δύσκολο ντράιβ του Παππά και 3 ελεύθερες βολές.

Η παρουσία του Μπιρτς δυσκόλευε τον Καλάθη στις αλλαγές, ο οποίος είχε σπαταλήσει και πολύ μεγάλη ενέργεια στην άμυνα. Με το παιχνίδι να φτάνει στη κόψη του ξυραφιού ο Ολυμπιακός χαμήλωσε και το σχήμα του παίζοντας ουσιαστικά με τον Πρίντεζη στο 5, για να μπορέσει να ανοίξει τις αποστάσεις και να αναγκάσει την άμυνα σε συνεχείς αλλαγές. Η άμυνα κράτησε αρκετά καλά, αν αναλογιστούμε ότι από το 2ο έως και το 8ο λεπτό της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει μόλις 5 πόντους, μετά το αρχικό γρήγορο 4-0. Στο τέλος όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ένα χαμένο σουτ, μία χαμένη βολή και η τελευταία φάση στην οποία ο Σπανούλης πάσαρε στο ιδανικό τάιμινγκ στον Πρίντεζη που με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-79 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αντί επιλόγου

Για ένα ακόμα παιχνίδι και παρά τις απουσίες, το μικρό ροτέισιον και τα δεδομένα προβλήματα που έχουν κάποια σχήματα, ο Παναθηναϊκός για μεγάλο διάστημα έπαιξε μπάσκετ με καλή στόχευση και προσανατολισμό. Δυστυχώς για τις απουσίες δεν μπορούν να γίνουν και πολλά άμεσα, πρέπει να δούμε τι θα κάνει η ομάδα με τον Γκιστ ενώ μέσα στις επόμενες 20 μέρες επιστρέφει και ο Τζέιμς που μπορεί να δώσει κάποια έξτρα στοιχεία στην περιφέρεια, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Μέχρι τότε είναι δεδομένο ότι η ομάδα θα πορευτεί με λίγους παίκτες και δυστυχώς αυτό φαίνεται να κοστίζει στο φινάλε των αγώνων. Το είδαμε στην Πόλη απέναντι στην Εφές, το είδαμε στη Μαδρίτη, το είδαμε και απέναντι στον Ολυμπιακό.

Το μεγαλύτερο αγωνιστικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή μοιάζει και είναι κατάσταση του Μπουρούση, τόσο στην επίθεση που εξακολουθεί να είναι αρκετά άστοχος σε σουτ μέσα από το ζωγραφιστό, ακόμα και αν οι κινήσεις του είναι καλές, όσο και στην άμυνα που δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να κρυφτεί στο πικ εν ρολ. Είδαμε ακόμα και φάσεις που μετά το σκριν ο Μπουρούσης έμενε μέσα στη ρακέτα και η βοήθεια ερχόταν από τον πιο κοντινό περιφερειακό παίκτη. Χαρακτηριστική είναι η φάση με το τρίποντο και φάουλ του Σπανούλη, στην οποία ο Φελντέιν αφήνει τον Γκριν (ρισκάροντας ελεύθερο σουτ από τον αντίπαλο του), για να δώσει βοήθεια στον Σπανούλη.

Δοκιμάζει πράγματα ο κόουτς Πασκουάλ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και αυτό κάποιες φορές θα έχει αποτελέσματα και κάποιες άλλες όχι. Το θέμα είναι ότι είναι αναγκασμένος να δοκιμάσει τόσο λόγω συγκεκριμένων αδυναμιών στο ρόστερ όσο και λόγω απουσιών.

Το παιχνίδι αυτό πρέπει να ξεχαστεί σήμερα και η ομάδα από αύριο πρέπει να προσανατολιστεί στο επόμενο παιχνίδι που είναι must win με την Νταρουσάφακα, αλλά και να αποφασίσει τι θα κάνει με το θέμα του τραυματισμού του Γκιστ.