Με υπογραφή Νάναλι πήρε τη ματσάρα η Φενέρ!

2016-12-01T21:35:18+00:00 2016-12-01T23:11:00+00:00.

01/Dec/16 21:35

Με μια βολή του Τζέιμς Νάναλι, 1.7’’ πριν το φινάλε η Φενέρ νίκησε 78-77 τη Ρεάλ σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν η αποκάλυψη του αγώνα κι όπως εξελίχθηκε και στον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής. Ο Νάναλι είχε 1/2 βολές μετά το ανόητο φάουλ που έκανε ο Κάρολ, 1.7’’ στην προσπάθεια να πάρει το ριμπάουντ μετά το άστοχο δίποντο του Γιούλ. Μάλιστα, έκανε ρεκόρ καριέρας με τους 18 πόντους που πέτυχε…

Οι δύο ομάδες έδωσαν μια μοναδική παράσταση σε ένα πραγματικό ντέρμπι όπου είχε ένταση, πάθος, τακτική, λάθη αλλά και γκρίνια για τη διαιτησία. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος έλειψε στα τελευταία 2’30’’. Στα αξιοσημείωτα είναι χωρίς αμφιβολία 8/18 τρίποντα της Φενέρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Νάναλι ξεκίνησε “ζεστός” και με διαδοχικά καλάθια επέτρεψε στη Φενέρ να έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-16 αλλά ένα επιθετικό “μπλάκ άουτ” έδωσε τη δυνατότητα στους Μαδριλένους να ανατρέψουν την κατάσταση. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 32-30 (16’), η Φενέρ αντέδρασε με τον Σλούκα να δίνει βοήθειες στο σκοράρισμα αλλά στην άμυνα η τουρκική ομάδα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Οθέλο Χάντερ. Ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού πέτυχε διαδοχικά καρφώματα.

Ο Νάναλι σημείωσε buzzer beater στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά οι διαιτητές είδαν τη φάση στο instant replay κι αποφάσισαν ότι το καλάθι δεν έπρεπε να μετρήσει. Ο Ντόντσιτς, όμως, έδειχνε εκτός τόπου και χρόνου με αποτέλεσμα η Φενέρ να προηγηθεί με 44-40 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η αντίδραση ήρθε άμεσα από τη “βασίλισσα”, η οποία δεν επηρεάστηκε από τον αργό ρυθμό που απέκτησε το παιχνίδι κι ευστοχώντας σε δύσκολα σουτ, προηγήθηκε 52-47 στο 27’.

Ο Σλούκας πέτυχε παλικαρίσιο γκολ φάουλ αλλά λίγο αργότερα χρεώθηκε με τεχνική ποινή για “θέατρο” σε προσπάθεια του να κερδίσει επιθετικό. Η Ρεάλ γενικότερα έδειχνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα αλλά η Φενέρ απαντούσε συνεχώς! Με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο, η Φενέρ έκανε ένα 5-0 και προηγήθηκε με 64-60 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και άλλαξε το μομέντουμ. Βέβαια, το ματς είχε “άγρια” ομορφιά και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει!

Για μεγάλο χρονικό διάστημα οι ομάδες έβαζαν τα πάντα(!) και το σκορ έγινε 71-71 (35’) μετά από τρίποντο του Ράντολφ! Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πήρε «φωτιά» στην τελευταία περίοδο κι έβαλε μπροστά τη Ρεάλ με 75-74. Στην επόμενη φάση ο Σλούκας χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή (για διαμαρτυρία) κι αποβλήθηκε 2’30’’ πριν το φινάλε! Οι διαιτητές έχασαν κάπως τον έλεγχο, χρεώνοντας στη συνέχεια και τον Ράντολφ με τεχνική ποινή.

Ο Γιούλ με 2/2 βολές έκανε το 77-75, 27.4’’ πριν το φινάλε αλλά ο Ντίξον με δύσκολο λέι απ ισοφάρισε κι η Ρεάλ είχε την κατοχή στα τελευταία 16.8’’. Ο Γιουλ πήγε να δώσει τη νίκη στους Μαδριλένους, ήταν όμως άστοχος και στην προσπάθεια για ριμπάουντ ο Κάρολ έκανε φάουλ στον Νάναλι, 1.7’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός των πρωταθλητών Τουρκία έβαλε την πρώτη βολή κι έχασε τη δεύτερη, με τη Φενέρ να φτάνει, έτσι, στη νίκη με 78-77!