Παναθηναϊκός: Βήμα πίσω, από αυτά που δεν πρέπει να ξανακάνει

2016-12-03T14:19:45+00:00 2016-12-03T14:19:45+00:00.

03/Dec/16 14:19

Ο Πάνος Κατσιρούμπας γράφει στο Eurohoops για τη χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού, το σκληρό μάθημα της Βαρκελώνης και τα στοιχεία που οι “πράσινοι” πρέπει να κρατήσουν ενόψει μίας κρίσιμης πεντάδας αγώνων…

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Το παιχνίδι στην Βαρκελώνη ήταν ένα σκληρό μάθημα για τον Παναθηναϊκό, μάθημα από αυτά που η ομάδα πρέπει να κρατήσει και να κάνει σημαία της ότι δεν θα ξανασυμβεί στο μέλλον. Ένας Παναθηναϊκός που μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατέρρευσε τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά στο παρκέ του Παλάου και έγινε έρμαιο απέναντι στην Μπαρτσελόνα, που χωρίς να εντυπωσιάσει κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία.

Η φετινή Ευρωλίγκα είναι πολύ δύσκολη, και αν κάτι έχει αποδειχτεί αυτές τις πρώτες δέκα αγωνιστικές είναι ότι οι διαφορές μεταξύ των ομάδων δεν είναι τόσο μεγάλες. Αυτό σημαίνει ότι κάθε ομάδα αν βρεθεί στη μέρα της, διαβάσει σωστά τα δυνατά σημεία του αντιπάλου και είναι πνευματικά και ψυχολογικά προετοιμασμένη μπορεί να κερδίσει οπουδήποτε.

Η ομάδα του Πασκουάλ εμφάνισε στην Βαρκελώνη ένα πρόσωπο που προκάλεσε απογοήτευση. Βιαστικές επιλογές, κάκιστος επιθετικός προσανατολισμός και πολύ μεγάλη αστοχία εκτελεστικά, στοιχεία που από μόνα τους είναι αρκετά για να επιφέρουν μία βαριά ήττα.

Η Μπαρτσελόνα από πολλούς χαρακτηρίζεται ως μία σοφτ ομάδα, η αλήθεια είναι όμως πως στη φετινή διοργάνωση μόνο ως κάτι τέτοιο δεν εμφανίζεται. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση έχοντας κρατήσει κάτω από τους 70 πόντους την Ούνιξ, την Μακάμπι και τον Ολυμπιακό σε παιχνίδια εκτός έδρας, ενώ κράτησε τους «πράσινους» μόλις στους 57. Παρά την κατοστάρα που δέχτηκε από την Ρεάλ και τις πολλές απουσίες είναι μία ομάδα που έχει ως άρμα την άμυνα της και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Για τους φιλοξενούμενους απλά αυτή ήταν μία μεγάλη ευκαιρία αν αναλογιστούμε ότι οι Καταλανοί είχαν τρεις παίκτες εκτός, ενώ Ντόελμαν, Κλαβέρ γύριζαν μετά από καιρό από τραυματισμό και ο Άλεξ Ρένφροου έκανε το ντεμπούτο του, αφού αποκτήθηκε μέσα στην εβδομάδα από την Μπάγερν Μονάχου. Με όλους αυτούς τους παίκτες να είναι εκτός ρυθμού και με τον Παναθηναϊκό να έχει προσθήκες στο αγωνιστικό κομμάτι, έμοιαζε μία καλή ευκαιρία για την ομάδα να κάνει ένα μεγάλο διπλό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν πολεμήσει και έχασαν στις λεπτομέρειες στις δύο ίσως πιο δύσκολες έδρες της διοργάνωσης (Μόσχα και Μαδρίτη), ενώ και οι τέσσερις ήττες της ομάδας είχαν έρθει στις λεπτομέρειες.

Ο αγώνας – Σημεία κλειδιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ, αλλά να αντιμετωπίζουν με εντελώς λάθος τρόπο τα short roll του Τόμιτς μετά τα σκριν που έδινε στην περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κροάτης σέντερ μετά το σκριν βρισκόταν εντελώς μόνος του στη κορυφή της ρακέτας, αφού η άμυνα έκανε hedge out με βοήθεια στον Ράις, αλλά κανένας παίκτης από τις πλευρές δεν ακολουθούσε τα κοψίματα του σέντερ της Μπαρτσελόνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα 8 γρήγορους πόντους και μία ασσίστ για τρίποντο στη γωνία, με τον Τόμιτς να έχει συμμετοχή και στους 11 πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα.

Συνολικά η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε στοχεύσει τον Ράις για να μην μπορέσει να βρει ρυθμό, αφού με τα μέχρι τώρα δεδομένα ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των γηπεδούχων.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε πολύ έξυπνα τα ατού του Παναθηναϊκού. Έκλεισε τους διαδρόμους του Καλάθη προς τη ρακέτα, κόβοντας του ένα σημαντικό δημιουργικό και επιθετικό όπλο, αφού οι split out πάσες του και οι διεισδύσεις του είναι από τα δυνατά του σημεία.

Επίσης ο Μπαρτζώκας βλέποντας πως στα προηγούμενα παιχνίδια ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πάρει σκορ με παιχνίδι στο ποστ από τη θέση 2 και 3, ειδικά όταν σε αυτές έπαιζαν μαζί οι Ρίβερς και Νίκολς, είχε στις πεντάδες του παίκτες πολύ ψηλούς και δυνατούς για να περιορίσουν αυτού του είδους το παιχνίδι. Δεν είναι τυχαίο ότι ειδικά στη θέση 3 αγωνίστηκαν οι Κλαβέρ, Περπέρογλου και Βεζένκοφ, γεγονός που έδινε πάντα ύψος και δύναμη. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν ποτέ με 3 γκαρντ, αλλά οι δύο που ήταν μέσα πάντα στο παρκέ ήταν εξαιρετικοί αμυντικοί. Ράις και Ρένφροου δεν μοιάζουν τέτοιοI, αλλά μπορούν να πιέσουν πάνω στην μπάλα και να κλέψουν μπάλες, ενώ Κόπονεν και Όλεσον είναι και οι δύο δυνατά κορμιά για το ύψος τους και καλοί αμυντικοί.

Με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πατήσει εύκολα τη ρακέτα, έδωσε μπάλες στον Σίγκλετον για να μπορέσει να απειλήσει με τα σουτ ενδιάμεσης και μακρινής απόστασης απέναντι στον Τόμιτς, ο οποίος δεν μπορεί να ακολουθήσει με ευκολία έξω από τη ρακέτα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Αμερικανός πέτυχε 10 πόντους με 5/6 σουτ στην πρώτη περίοδο, ενώ από τους υπόλοιπους, πέντε πόντους είχε ο Καλάθης, με σουτ, που τα έδινε η άμυνα της Μπαρτσελόνα, που είχε σαν σκοπό πρωτίστως να του κόψει τη δημιουργία.

Μετά το δεκάλεπτο, το χάος

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντελώς την επιθετική λογική τους. Με τον Καλάθη και τον Σίγκλετον στον πάγκο που είχαν τους 15 από τους 19 πόντους της πρώτης περιόδου χάθηκε και η όποια στόχευση. Μπήκε στο παρκέ ο Γιάννης Μπουρούσης με σκοπό να πάρει αρκετές μπάλες στο ποστ, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιξαν σπουδαία άμυνα επάνω του, με πρώτο και καλύτερο σε αυτό το κομμάτι τον Τζόι Ντόρσι.

Στο 5 εναντίων 5 η άμυνα είχε κλειδώσει, οπότε οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία, αλλά δεν το έκαναν σωστά. Βιαστικές επιλογές, χωρίς ισορροπία και ακόμα και τα λίγα ελεύθερα σουτ που βγήκαν από τις γωνίες ήταν πολύ άστοχα. Χαρακτηριστική της πνευματικής τρικυμίας ήταν η φάση όταν με το σκορ 30-25 ο Παππάς προσπαθεί να τρέξει και επιτίθεται σε μία φάση ένας εναντίων όλων, αστοχεί, και με την άμυνα σε ανισορροπία οι γηπεδούχοι σκοράρουν τρίποντο στο δικό τους τρανζίσιον με τον Βεζένκοφ από τη γωνία.

Στα πρώτα 7:30 λεπτά της δεύτερης περιόδου είχαν 2/9 σουτ και 3 λάθη, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης που ήταν ο παίκτης-στόχος στην επίθεση σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, δεν είχε σκοράρει και είχε υποπέσει ήδη σε τρία λάθη. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία διαφορά που έπαιζε ανάμεσα στους 5 και στους 8 πόντους και το 36-31 του πρώτου ημιχρόνου ήταν μάλλον τιμητικό σκορ, αν αναλογιστούμε την εικόνα των ομάδων στο παρκέ.
Εγκλωβισμός

Ίσως το μοναδικό θετικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν το πρόβλημα με φάουλ που αντιμετώπιζε τόσο ο Τόμις όσο και ο Ντόρσι, αφού αμφότεροι είχαν από τρία, γεγονός που έδινε κατεύθυνση στους παίκτες του Πασκουάλ για να χτυπήσουν στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από τον Καλάθη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και πλησίασε στο 43-40 στα μέσα της.

Κάπου εκεί ήρθε νέος εγκλωβισμός, με τις βιαστικές επιλογές να διαδέχονται η μία την άλλη, οι επιθέσεις όλες ακουμπούσαν στον Μπουρούση που τον είχε διαβάσει πολύ καλά η Μπαρτσελόνα, και σκορ δεν ερχόταν από πουθενά. Το 43-40 έγινε μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά 57-40 με ένα επιμέρους 14-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Σε αυτό το δέυτερο νεκρό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/6 σουτ και τρία λάθη, ενώ ταυτόχρονα δεν μπόρεσαν να φθείρουν με επιπλέον φάουλ κανέναν από τους δύο ψηλούς της Μπάρτσελόνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με το παιχνίδι να έχει κριθεί και τους 57 πόντους ενεργητικό να δείχνουν ποιο ήταν το πιο σημαντικό στοιχείο σε αυτό. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό, έκοψε τα δυνατά σημεία της επίθεσης του Παναθηναϊκού και κυριολεκτικά τον καθήλωσε. Ήταν μία κακή ήττα, αλλά περισσότερο μία κακή εμφάνιση. Το ρεκόρ της ομάδας είναι στο 5-5 πλέον, και από εδώ και πέρα ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να έρθουν περισσότερες νίκες σε οριακά παιχνίδια. Δεν χάθηκε τίποτα με αυτή την ήττα, ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και όλες οι ομάδες θα έχουν καλές και κακές βραδιές.

ΥΓ1. 4/26 ήταν τα τρίποντα που σούταρε ο Παναθηναϊκός. Πολλά από αυτά ήταν ελεύθερα, ειδικά στην δεύτερη περίοδο. Με τέτοιο ποσοστό πάντως είναι αδύνατο να κερδίσεις μέσα στην Βαρκελώνη. Οι Φενέρ και η Ρεάλ που πέρασαν από το Παλάου φέτος είχαν ποσοστό κοντά στο 50% (11/21 οι Τουρκοι και 14/28 οι Μαδριλένοι)

ΥΓ2. Όταν ο Καλάθης δεν είναι σε καλή μέρα δημιουργικά τότε όλη η επίθεση του Παναθηναϊκού έχει πρόβλημα. Ο Έλληνας γκαρντ είχε μόλις μία ασσίστ και οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 10. Νούμερο που ήταν πολύ κάτω από τις σχεδόν 17 τελικές πάσες που είχε μέσο όρο η ομάδα στις πρώτες εννιά αγωνιστικές.

ΥΓ3. Τζέιμς και Παππας πρέπει να καταλάβουν ότι όταν βρίσκονται μαζί στο παρκέ έχουν σε μεγάλο βαθμό λιγότερες εκτελεστικές υποχρεώσεις και αυξημένες δημιουργικές. Συνδυαστικά σε 33 λεπτά στο παρκέ είχαν 2/13 σουτ και μόλις μία ασσίστ.

ΥΓ4. Επιστροφή στον προβληματισμό για τον Γιάννη Μπουρούση. Αν και δεν ήταν απόλυτα έτοιμος λόγω γαστρεντερίτιδας η εμφάνιση του δεν βοήθησε όπως και ο ίδιος παραδέχτηκε μετά το παιχνίδι. Δεν κατάφερε να πετύχει πόντο ενώ είχε και πέντε λάθη, απέναντι σε μία άμυνα που τον είχε διαβάσει πολύ καλά.

ΥΓ5. Έρχονται πέντε παιχνίδια που αν η ομάδα φανεί έτοιμη και παίξει καλά μπορεί να κάνει ακόμα και πέντε νίκες, ή όπως και να έχει να βελτιώσει αρκετά το ρεκόρ της. Τρία παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Γαλατασαράϊ, Φενέρ και Μπασκόνια και δύο εκτός έδρας ματς με ομάδες που μόνο φόβητρα δεν είναι σε Καζαν και Μιλάνο.