Ολυμπιακός: Με τέτοια άμυνα θα πάει μακριά

2016-12-09T23:29:27+00:00 2016-12-09T23:29:27+00:00.

Lefteris Moutis

09/Dec/16 23:29

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - UNICS KAZAN

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ούνιξ Καζάν κερδίζοντας 88-59 χάρη στην εξαιρετική του άμυνα κρατώντας πολύ χαμηλά τον πρώτο σκόρερ της Ευρωλίγκας, Κιθ Λάνγκφορντ.

Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν μια εμφατική νίκη επί της ρωσικής ομάδας έχοντας άρμα μάχης την άμυνα τους που ήταν εξαιρετικά προσαρμοσμένη απέναντι στον Λάνγκφορντ, αλλά και τους συμπαίκτες του.

Πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Παπανικολάου (12), Πρίντεζης (11) και Σπανούλης (10).

Το πλάνο του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ξεκάθαρο: ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ήθελε να περιορίσει όλους τους υπόλοιπους παίκτες της Ούνιξ Καζάν και να κρατήσει όσο μπορεί τον Λάνγκφορντ σε χαμηλά επίπεδα χωρίς να του επιτρέψει να δημιουργήσει και για τους συμπαίκτες του. Ετσι, μέχρι το 6′ οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει μόλις ένα καλάθι (13-2, 6′).

Επιθετικά οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν από τα πρώτα λεπτά να παίρνουν πόντους μέσα από τη ρακέτα “χτυπώντας” τον Αρτ Παραχούσκι. Ο Παπανικολάου έβγαλε αρκετή ενέργεια, ο Πρίντεζης πήρε αρκετές φάσεις πάνω του και ο Σπανούλης “τρύπησε” αρκετές φορές την αντίπαλη άμυνα φθάνοντας πολύ εύκολα στο +12 (19-7, 8′).

Ο Λάνγκφορντ προσπαθούσε μόνος του να φέρει την Ούνιξ κοντά στο σκορ αναλαμβάνοντας περισσότερες από τις μισές επιθέσεις της ομάδας του. Ο πρώτος σκόρερ της σεζόν στην Ευρωλίγκα πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 2/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο, παρότι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, επέτρεψε στην Ούνιξ να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στο κόλπο στο 12′ (24-20) πληρώνοντας ουσιαστικά κάποια λάθη των Πειραιωτών.

Αυτός που κατάφερε να λύσει επιθετικά τους “ερυθρολεύκους” ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και οδήγησε την ομάδα του σε 9-0 σερί για το 33-20 (16′) και το +13.

Η Ούνιξ Καζάν έμοιαζε εγκλωβισμένη επιθετικά με τον Λάνγκφορντ να μην μπορεί να πάρει προσπάθειες, αλλά ούτε και να εκτελέσει υπό καλές προϋποθέσεις. Ο Κώστας Καϊμακόγλου πέτυχε δυο καλάθια και ο Ουίλιαμς δυο ακόμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με τους Ρώσους να πετυχαίνουν μόλις 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν άριστα αμυντικά και επιθετικά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Γιανγκ, αλλά και να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +17 (41-24, 19′).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ίδια προσήλωση αμυντικά (ο Κολόμ πέτυχε μόνο δυο καλάθια μέχρι το 25′) και με την καλή κυκλοφορία της μπάλας και την κυριαρχία κοντά στο καλάθι έφθασε τη διαφορά στο +26 (58-32, 24′).

Οι Παπανικολάου, Σπανούλης, Πρίντεζης και Μάντζαρης ηγούνταν της προσπάθειας για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στην Ούνιξ να βρει ρυθμό κρατώντας συνεχώς τον Λάνγκφορντ απενεργοποιημένο.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 (73-43) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε εκτεταμένο ροτέισον κρατώντας ξεκουράζοντας τους Σπανούλη και Πρίντεζη, ενώ χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα τον Αθηναίου.

Ο Λάνγκφορντ σκόραρε στο 35′ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τους 11 πόντους που είχε τότε. Συνολικά έφθασε τους 25 πόντους με 10/23 σουτ, όταν πια το ματς είχε κριθεί για τα καλά.

Το μόνο δυσάρεστο για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός του Ντάνιελ Χάκετ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.