22 Dec 2016 2016-12-22T23:45:23+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 22 Dec 2016

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Η 13η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκα ανήκει πλέον στο παρελθόν κι ο Μεγεθυντικός φακός παρακολούθησε και αναλύει, για λογαριασμό του Εurohoops, το φοβερό “διπλό” της Νταρουσάφακα, το “πέρασμα” της ελλιπούς ΤΣΣΚΑ από το Τελ Αβίβ και τη νίκη της Μπασκόνια επί της Μπαρτσελόνα στον ισπανικό εμφύλιο.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ

Ταλέντο!
Η Νταρουσάφακα κέρδισε 100% δίκαια το παιχνίδι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε. Έπαιξε καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα και είχε καλύτερη εικόνα. Η νίκη της όμως οφείλεται στο πραγματικό ταλέντο κάποιων παικτών. Κλάιμπερν, Γουοναμέικερ και Γουίλμπεκιν σκόραραν 54 από τους 71 πόντους της ομάδας τους. Πολλοί από αυτούς σε καθαρό παιχνίδι απομόνωσης, ενώ άλλοι με σουτ πάνω σε αλλαγές, αλλά και δύσκολα σουτ μέσης απόστασης. Σουτ ταλέντου που εμφάνισαν απλόχερα οι παίκτες του Μπλατ στο παρκέ.

Σεμιχ Ερντεν!
Δεν είναι λίγες οι φορές που ο Τούρκος σέντερ έχει λοιδορηθεί πολλάκις για την απόδοση του. Στο συγκεκριμένο ματς όμως ήταν παίκτης κλειδί. Έπαιξε εξαιρετικές άμυνες μέσα στο ζωγραφιστό, κλείνοντας τους διαδρόμους στα αντίπαλα γκαρντ, ενώ δεν άφησε Ούντο και Βέσελι να πλησιάσουν τη ρακέτα, απειλώντας κυρίως με σουτάκια από τα 3-4 μέτρα. Είχε 3 μπλοκ αλλά και πολλές φάσεις στις οποίες χάλασε τα τελειώματα των αντιπάλων του.

Προβλήματα.
Η εικόνα της Φενέρ είναι τουλάχιστον προβληματική. Τα βαριά σχήματα δεν φαίνεται να αποδίδουν, στη θέση 3 δεν υπάρχει δημιουργία με την μπάλα στο παρκέ και όλο το βάρος πέφτει στους Ντίξον και Σλούκα, που δεν έχουν παίκτες ανάλογης αξίας να έρχονται από τον πάγκο. Το ροτέισιον είναι πολύ σφικτό, βελτίωση δεν φαίνεται στον ορίζοντα και όλοι στην ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης παρακαλούν να επιστρέψει σύντομα ο Μπογκντάνοβιτς.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ

Ανίκητη!
Τι και αν έλλειπαν πάλι τόσο ο Ντε Κολό όσο και ο Τεόντοσιτς. Τι και αν βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 17 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ είχε απαντήσεις για όλα στο δεύτερο από το 15’ και μετά. Έσφιξε την άμυνα της, χαμήλωσε τα σχήματα της, για να προσαρμοστεί σε αυτά της Μακάμπι και στην επίθεση κυκλοφόρησε την μπάλα και είχε υπομονή. Όταν έχεις απέναντι την άμυνα της Μακάμπι, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις υπομονή και να ψάχνεις τις καλύτερες επιλογές, καθώς στο κομμάτι της ομαδικής άμυνας η ομάδα του λαού παίρνει πολύ χαμηλό βαθμό. Η ΤΣΣΚΑ το έκανε αυτό συνεχώς στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τέλος και δικαιώθηκε.

“Small ball”!
Η Μακάμπι έπαιξε για σχεδόν είκοσι λεπτά με πολύ χαμηλά σχήματα και αυτό σε ένα μέρος είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα. Με Σμιθ και Ραντ να παίζουν στις θέσεις των ψηλών, οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ τις αποστάσεις και εκμεταλλεύτηκαν τις ατομικές ικανότητες του ρόστερ τους. Σκόραραν πολλά τρίποντα, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και για 15 λεπτά κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Το 40-23 τα λέει όλα. Βέβαια όπως και με την Ρεάλ στο Τελ Αβίβ δεν είχαν μέτρο στο χρόνο που πήρε αυτό το σχήμα. Στο τέλος η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τα μις ματς και πήρε κρίσιμους πόντους από τον Χάινς αλλά και τον Χίγκινς με σουτ μέσα από το ζωγραφιστό.

Μοιραίος… Γουίμς.
Όταν έλλειπε ο Γκάουντλοκ και ουσιαστικά ανέλαβε αυτός με τον Οχαγιόν το κομμάτι της οργάνωσης έκανε κάποια εκπληκτικά ματς. Τώρα βρίσκεται σε κάθετη πτώση πάλι και αυτό μαρτυρά το τεράστιο πρόβλημα χημείας στην Μακάμπι. Απέναντι στην ΤΣΣΚΑ ήταν μοιραίος, μένοντας χωρίς πόντο, ενώ είχε και έξι λάθη.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Και όμως… έχασε
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνει η Μπαρτσελόνα για να κερδίσει. Απέναντι στην Μπασκόνια έκανε ότι έπρεπε και έχασε. Κράτησε τους Βάσκους στους 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 10/35 στο ημίχρονο και 22/66 συνολικά, ποσοστό πολύ χαμηλότερο από το μέσο όρο τους, ενώ, παράλληλα, είχαν 10 ασσίστ για 14 λάθη την ώρα που η Μπάρτσα είχε 17 τελικές πάσες για 15 λάθη.

Θέμα Ράις
Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα της Μπαρτσελόνα είναι ο τρόπος που παίζει ο Ράις. Έχει φοβερό ταλέντο, αλλά δεν δείχνει ικανός να βελτιώσει τους συμπαίκτες του. Κάνει κατάχρηση στην ντρίπλα, αργεί τις επιθέσεις και εσχάτως είναι πολύ άστοχος. Και σε αυτό το ματς ξεκίνησε με 0/8 σουτ για να βρει ρυθμό στην τέταρτη περίοδο. Το κακό είναι ότι με Ρίμπας εκτός και Ρένφρο να μαθαίνει ακόμα την ομάδα, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει τη χειρότερη επίθεση στην Ευρωλίγκα και είναι στη 12η θέση.

Τόμιτς, ευχή και κατάρα!
Ο Κροάτης έκανε ένα εξαιρετικό επιθετικό ματς μετά από καιρό. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ότι δεν πήγαιναν βοήθειες επάνω του, καθώς ο Σίτο Αλόνσο προτίμησε μονές καλύψεις και σκόραρε 18 πόντους με καλά ποσοστά. Ήταν μόνιμη απειλή στο ποστ, όσο αγωνίστηκε. Όταν όμως το ματς καίει είναι θέμα στην άμυνα. Και στα δύο τρίποντα του Λάρκιν που κρίνουν το ματς γίνεται σκριν στην μπάλα και Ντόελμαν, Ράις, που εμπλέκονταν, έμειναν πίσω από αυτά τα σκριν. Ο Λάρκιν ευστόχησε στα δύο τεράστια σουτ και έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια.