Ολυμπιακός: Σκληρό βράδυ

2016-12-22T23:37:56+00:00 2016-12-24T02:57:54+00:00.

22/Dec/16 23:37

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για την απόλυτη κυριαρχία της Μπάμπεργκ και για την ευκαιρία να κάνει φόκους ο Ολυμπιακός στις αδυναμίες του, προκειμένου να προχωρήσει σε μια εύστοχη επιλογή. Μια κρίσιμη μεταγραφή έρχεται

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ήταν ένα σκληρό βράδυ για τον Ολυμπιακό. Από αυτά που επιφυλάσσει η φετινή Ευρωλίγκα σε όλες τις μεγάλες ομάδες, πλην ΤΣΣΚΑ μέχρι στιγμής. Οι κόκκινοι έκαναν το μπασκετικό… ατόπημα να μπουν πολύ νωθρά χωρίς ψυχολογία και πνευματική προσέγγιση… καμικάζι, όπως σε όλα τα πρόσφατα ευρωπαϊκά παιχνίδια και το πλήρωσαν ακριβά.

Έδωσαν σε μια έτσι κι αλλιώς εξαιρετική ομάδα που αδικείται από το ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα ρυθμό, αυτοπεποίθηση και ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Που όσο κι αν πολέμησε ο Ολυμπιακός σε διαστήματα του δευτέρου ημιχρόνου, δεν ήταν ικανός να το καλύψει.

Όχι αυτή τη βραδιά, με αυτά τα ποσοστά, με αυτό το εμφανές πρόβλημα στην δημιουργία και με τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να είναι πολύ πιο εύστοχοι και να παίζουν συνολικά πολύ καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ.

Η ομάδα έχασε μια ευκαιρία να ισχυροποιηθεί ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας, αλλά σε καμία περίπτωση αυτή η ήττα δεν είναι καταστροφή. Μέχρι τώρα με τον Χάκετ νοκ – άουτ για όλη την σεζόν και τον Πρίντεζη στα πιτς, είδαμε τις καλές στιγμές και τα χαρίσματα μιας ομάδας που προσπαθεί να παλέψει σε όλους τους αγώνες.

Στο Μπάμπεργκ, ένα γήπεδο που δεν του… πάει του Ολυμπιακού και χάνει συνεχώς, βγήκαν στον αφρό και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό, όλες οι αδυναμίες. Αν τις αξιολογήσουν σωστά προπονητής και διοίκηση, το κακό βράδυ στη Βαυαρία, μπορεί να λειτουργήσει θετικά.

Τι εννοώ; Πως ο Ολυμπιακός με τις 4 σερί νίκες, αν έκανε και μια ακόμα, θα μπορούσε να… αποπροσανατολιστεί λιγάκι, ως προς τις ανάγκες που έχει να καλύψει ενόψει μιας τεράστιας σεζόν, αναφορικά με τις αδυναμίες του. Όσο περνάει ο καιρός, όταν η κανονική περίοδος μπαίνει στη τελική της ευθεία και ακόμα περισσότερο όταν έρθουν τα πλέι οφ, το επίπεδο θα ανέβει, ο βαθμός δυσκολίας θα αυξηθεί και τότε οι πρωταθλητές Ελλάδας πρέπει να είναι απόλυτα έτοιμοι.

Αυτή η προβληματική εμφάνιση και κακά τα ψέματα, η ήττα με κάτω τα χέρια από την Μπάμπεργκ (τρίτη σερί) μπορεί να βοηθήσει τον Ολυμπιακό να δει που ακριβώς βρίσκεται και πως πρέπει να κινηθεί στη συνέχεια.

Εννοείται πως χρειάζεται ένα γκαρντ με ποιότητα και μάλιστα γρήγορα. Να τον έχει η ομάδα στην διάθεσή της, όταν ανοίξει η αυλαία του δεύτερου γύρου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, στις 6 του Γενάρη.

Πριν από αυτό είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να νικήσει ο Ολυμπιακός την Φενέρμπαχτσε που έχει τους ίδιους στόχους με εκείνον και να κλείσει τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 10-5.

Πιστεύω πως αυτή την βραδιά, θα επιστρέψει και ο Γιώργος Πρίντεζης. Χωρίς αυτόν η επίθεση είναι ακόμα πιο προβλέψιμη και οι αντίπαλες άμυνες έχουν πολύ πιο εύκολο έργο απέναντι στην ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου.

Που έχει ως μοναδικές επιλογές ένα κεντρικό πικ εν ρολ με τον Σπανούλη (ο Μιλουτίνοφ δεν μπορεί να το υποστηρίξει, ο Γιανγκ έχει τα γνωστά θέματα και ο Μπιρτς μοιάζει να περνάει ένα φυσιολογικό ντεφορμάρισμα) και ό,τι… προκύψει από ένας εναντίον ενός εφορμήσεις του Λοτζέσκι και του Γκριν.

Παρέδωσε πνεύμα από το πρώτο ημίχρονο

Όλη η ζημιά θεωρώ πως έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ήταν η μοναδική έκλαμψη του Ολυμπιακού, αλλά αποτελούσε απλά την εξαίρεση. Ο… κανόνας αυτής της βραδιάς γράφτηκε ξεκάθαρα από την Μπάμπεργκ που σε τρία δεκάλεπτα πέτυχε 23+ πόντους και δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην άμυνα των κόκκινων.

Τι έγινε στο ξεκίνημα; Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να περάσει την μπάλα στον Μιλουτίνοφ. Αυτό το πλάνο απέτυχε παταγωδώς, έδωσε στους γηπεδούχους κλεψίματα, τρανζίσιον παιχνίδι, σκορ, γρήγορο ρυθμό και ψυχολογία.

Είδαμε για μια ακόμα φορά αυτό που λέμε συχνά εδώ. Η καλή άμυνα, φέρνει καλή επίθεση (Μπάμπεργκ), η κακή επίθεση επηρεάζει αρνητικά και την άμυνα (Ολυμπιακός).

Ο Ολυμπιακός ήταν υπερβολικά προβλέψιμος, ο Τρινκιέρι είχε διαβάσει άψογα το τι θέλει να κάνει ο αντίπαλός του και η αλληλεπίδραση άμυνας – επίθεσης αυτή την φορά στοίχισε πάρα πολύ στους κόκκινους και τους… πρόδωσε.

Την ίδια στιγμή ο Κοζέρ ξεκίνησε… δαιμονισμένα (17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο), ο Μέλι έκανε τη γνωστή καλή δουλειά, το ίδιο και ο Ζήσης. Πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι παγίωσαν διαφορές μεγαλύτερες από τους 10 πόντους και το +18 (48-30) στο ημίχρονο ήταν απόλυτα δίκαιο και αντιπροσωπευτικό της εικόνας εντός παρκέ.

Απλά σκεφτείτε πόσο εύκολα σκόραρε η Μπάμπεργκ, που τελείωσε τα πρώτα 20 λεπτά με ποσοστό 78.6%(!) στα δίποντα (11/14) και παράλληλα σούταρε και καλά από το τρίποντο (6/13).

Την ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός σκόραρε με… αίμα από το ζωγραφιστό και σούταρε με 2/12 από το τρίποντο.

Δύο ήταν κατά τη γνώμη μου τα μεγαλύτερα προβλήματα σε μια κάκιστη εμφάνιση ως εκείνο το σημείο, με εμφανέστατη την προβλέψιμη, χωρίς πολλές ιδέες και κίνηση επιθετική λειτουργία.

Η μεγάλη αδυναμία στην περιφερειακή άμυνα (μακράν νούμερο 1 ο Χάκετ στον φετινό Ολυμπιακό και στη πίεση πάνω στη μπάλα και στην άμυνα στο ποστ μετά τις αλλαγές) και η έλλειψη φαντασίας και ικανότητας δημιουργικά, πέραν του Σπανούλη. Είχε 7 λάθη και 4 ασίστ σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός…

Στις περισσότερες φάσεις φαινόταν να είναι δύο ταχύτητες πίσω.

Η Μπάμπεργκ σημάδεψε όλες τις αδυναμίες του και τον χτύπησε αλύπητα σε κάθε τομέα που καθορίζει ένα παιχνίδι μπάσκετ. Ενδεικτικό είναι επίσης πως όλα αυτά συνέβησαν με τους κόκκινους να χάνουν 18 στην ανάπαυλα με 4 περισσότερες κατοχές από τη Μπάμπεργκ!

Μικρή αντίδραση

Ο Ολυμπιακός είχε ως μοναδικό καλό διάστημα την τρίτη περίοδο στην οποία νίκησε με επί μέρους σκορ 11-20. Κατάφερε να πάει 1-2 φορές την διαφορά κάτω από τους 10, αλλά το έκανε με μεγάλο ζόρι και χωρίς σε ΚΑΝΕΝΑ σημείο να καταφέρει να αλλάξει τον ρυθμό της αναμέτρησης, που από την αρχή ως το τέλος τον είχε με το μέρος της η ομάδα του Τρινκιέρι.

Δεν υπήρχε ούτε η ενέργεια, ούτε οι λύσεις για να προχωρήσει πιο κάτω η ομάδα και να πάει το ματς στο πόντο, μήπως και κάνει την Μπάμπεργκ να αισθανθεί ανασφάλεια και να… θυμηθεί πως έχει κάνει 6 ήττες με συνολική διαφορά 11 πόντων, σε μάχες κλειστές που κρίθηκαν στο τέλος.

Δίκαιη κυριαρχία

Μια – δύο ενέργειες του Στρέλνιεκς και η ποιότητα, συν η καλή βραδιά του Ντάριους Μίλερ (μεγάλη αδυναμία ως παίκτης) που έβαλε διαδοχικά σουτ (15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) τελείωσαν το ματς πολύ νωρίς και έβαλαν τέλος σε οποιαδήποτε φιλοδοξία η προσπάθεια του Ολυμπιακού να επιστρέψει ολοκληρωτικά.

Έτσι κι αλλιώς, ο Ολυμπιακός δεν διέθετε λύσεις στην επίθεση. Μηδέν απειλή στο χαμηλό ποστ, κακή βραδιά εκτελεστικά από τους σουτέρ του (Λοτζέσκι και Γκριν έβαλαν 12 πόντους με μόλις 3/12 σουτ) και μόνο ο Παπανικολάου σε διψήφιο αριθμό πόντων μετά τον Σπανούλη, αλλά με κάποια καλάθια να έρχονται όταν τα πάντα είχαν ξεκαθαρίσει.

Ήταν μια σκληρή βραδιά για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτά συμβαίνουν και θα συνεχίσουν να γίνονται στη φετινή Ευρωλίγκα.

Αυτό που προέχει είναι να “διαβάσει” η ομάδα τι συνέβη στο Μπάμπεργκ, να βγάλει αθλητικό εγωισμό και να επιστρέψει δριμύτερη στον αγώνα με την Φενέρμπαχτσε.

Είναι SOS αυτό το παιχνίδι!

Πάνω από όλα βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, γιατί το 2017 μπαίνει με ευρωπαϊκό ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό που ανεβαίνει, με 3 “αιώνιες” αναμετρήσεις συνολικά τον Γενάρη και με ένα… σωρό μάχες στην Ευρωλίγκα!

Και τι άλλο; Να κάνει ο Ολυμπιακός την σωστή επιλογή για τον γκαρντ που θα υπογράψει και να μην την κάνει… εκπρόθεσμα. Είναι σημαντικό ο παίκτης να μπει στην ομάδα σύντομα και να έχει μπροστά του προπονήσεις, πριν το τζάμπολ του δεύτερου γύρου και το μεγάλο ντέρμπι, ανήμερα των… Φώτων!

ΥΓ1. Πιστεύω πως τις αμέσως επόμενες μέρες ο Ολυμπιακός θα έχει δρομολογήσει την μεταγραφή, θα έχει καταλήξει στον εκλεκτό και θα βρίσκεται στην διαδικασία να πάρει την υπογραφή του.

ΥΓ2. Ο Πρίντεζης είναι γερό σκαρί, η ευλυγισία του τον… έσωσε και επειδή δεν θέλει να χάνει μεγάλα παιχνίδια, είμαι αισιόδοξος πως θα παίξει με τη Φενέρ.

ΥΓ3. Επιμένω πως τα βασικά χαρακτηριστικά του παίκτη πρέπει να είναι η άμυνα και η δημιουργία. Χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά πως δεν πρέπει να μπορεί να… βάλει όταν χρειάζεται. Δεν γίνεται να βγει η χρονιά μόνο με τον Σπανούλη να δημιουργεί συστηματικά.

ΥΓ4. Ο Γκριν δεν είναι πλέι μέικερ και ο Μάντζαρης έχει κάποια τυποποιημένη δημιουργία σε αυτοματοποιημένες φάσεις. Δεν είναι χαρισματικός δημιουργός.