Ερυθρόλευκη… χιονοθύελλα στο Κάουνας!

2017-01-06T20:44:28+00:00 2017-01-06T22:07:05+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

06/Jan/17 20:44

Ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε με 61-77 την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με μια απολύτως… πειστική εμφάνιση

Ένας τρομερός και φοβερός Ερυθρός Αστέρας έκανε… σκόνη και θρύψαλα την Ζαλγκίρις, συντρίβοντας την με 61-77 στο Κάουνας και έβαλε πλώρη για τα πλέι οφς της φετινής Ευρωλίγκα, με την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε ματς, που τον ανέβασε στο 8-8 μετά το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου πήραν με αυτόν τον τρόπο την καλύτερη… εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα τους στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που δεν μπόρεσε, (σ.σ. σκόραρε μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης να κάνει κάτι άλλο, από το να περιοριστεί σε ρόλο… κομπάρσου, χάνοντας την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην βαθμολογία και να προσπεράσει τον αποψινό αντίπαλο της, έχοντας πλέον ρεκόρ 6-10.

Μάλιστα, οι νικητές υπερκάλυψαν και το -9 (79-88) του πρώτου αγώνα κι έχον έτσι και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο εκπληκτικός Μάρκο Σιμόνοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους (4/8) τρίποντα, ωστόσο στην πλουραλιστική ομάδα των πρωταθλητών της Αδριατικής ο Μπλάζιτς ήταν αυτός που έκανε την διαφορά με 15 πόντους, έχοντας 6/7 σουτ! Ενώ ο Τζένικινς προσέθεσε άλλους 13(2/3τριπ.).

Εξέλιξη αγώνα
Οι Σέρβοι μπήκαν με πειστικό τρόπο στο παρκέ της «Ζαλγκίριο Αρίνα», φροντίζοντας από το ξεκίνημα να δείξουν τα… δόντια τους. Με 8 πόντους του Κούζμιτς (σ.σ. πέτυχε περισσότερους απ’ ότι όλοι οι αντίπαλοι του μαζί) προηγήθηκαν 7-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι σούταραν 3/14 εντός πεδιάς.

Η διαφορά υπέρ των «ερυθρολεύκων» έφτασε μέχρι το +19 (7-26) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί να αντιδράσει (14-26), αλλά και τον Μάρκο Σιμόνοβιτς να αναλαμβάνει δράση και με13 πόντους σε 4 αγωνιστικά λεπτά να εκτοξεύει το πλεονέκτημα της ομάδας του, στους 27 πόντους (20-47) δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 20 πόντους για τους φιλοξενούμενους (39-61), οι οποίοι στο 34΄ προηγήθηκαν με 46-72, πριν η Ζαλγκίρις καταφέρει να περιορίσει το μέγεθος της ήττας της στο τελικό 61-77.

Παίκτης-“κλειδί”
Ο Μπράνκο Μπλάζιτς με 15… οικονομικούς πόντους (3/3 διπ., 3/4τριπ.) και πολύ καλή άμυνα πάνω σε Πάνγκος και Βέστερμαν ήταν ο κομβικός παίκτης στο καλοδουλεμένο σύνολο του Ερυθρού Αστέρα.

Δεκάλεπτα: 7-21, 22-47, 39-61, 61-77
Διαιτητές: Γκόντας, Χιμένεθ, Φριτζ