2017-01-16T20:40:39+00:00 2017-01-16T21:03:47+00:00.

Lefteris Moutis

16/Jan/17 20:40

ÊÕÐÅËËÏ ÅËËÁÄÁÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ

Σπουδαία νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ (77-67) κερδίζοντας τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό Κυπέλλου με ηγέτη τον Κέι Σι Ρίβερς που πέτυχε 27 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Η συνήθεια των “πρασίνων” που τους έγινε… λατρεία επαναλήφθηκε και φέτος! Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για έκτη συνεχόμενη σεζόν τον Ολυμπιακό σε νοκ άουτ παιχνίδι, προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον Αρη

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ουσιαστικά μια… επανάληψη όσων είδαμε στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός επέμεινε στην τακτική  να παίζει με διπλό μαρκάρισμα τους Σπανούλη και Πρίντεζη και να προσπαθεί να ποστάρει τους παίτκες του Ολυυμπιακού σε κάθε φάση. Ο Μπουρούσης ξεκίνησε βασικός φθείροντας αρχικά τον Μπιρτς και έπειτα τον Γιανγκ που βρέθηκαν απέναντι του και τη… συνήθεια αυτή υιοθέτησαν και οι υπόλοιποι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ.

Ωστόσο, οι ομοιότητες δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι με πολλά λάθη το παιχνίδι, χωρίς όμως, ο Παναθηναϊκός να τα εκμεταλλευτεί και να αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα. Οι Πειραιώτες έκαναν τρία λάθη στα πρώτα 2:30 και σκόραραν το πρώτο τους καλάθι μετά από 3:30.

Απο μηχανής Θεός ο Μάντζαρης…

Αυτός που κατάφερε να πληγώσει την άμυνα των “πρασίνων” ήταν ο Πάτρικ Γιάνγκ, ο οποίος σκόραρε δυο φορές έχοντας στην πλάτη του τον Μπουρούση, ενώ ως από μηχανής Θεός για τους Πειραιώτες εμφανίστηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 7 συνεχόμενους πόντους. Οι δυο τους άλλωστε σκόραραν τους 13 από τους 15 συνολικά πόντους των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο (15-14, 10′).

Στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός φαινόταν επίσης να έχει προβλήματα στην επίθεση με τον Φελντέιν να βοηθά στο σκοράρισμα, αλλά τον Κένι Γκάμπριελ να βγαίνει ως κρυφός… άσος στο τραπέζι από τον Πασκουάλ και να αλλάζει τις ισορροπίες.

…και ο Γκάμπριελ

Ο Αμερικανός φόργουορντ δηλώθηκε την τελευταία στιγμή αντί του Νίκολς και κατάφερε να πετύχει εννιά πόντους και να προβληματίσει τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού με την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ (18-23, 15′).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω στην μπάλα (ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε 8 λάθη μέχρι το 12′) και να ποστάρει συνεχώς σχεδόν με όλους τους παίκτες του φθείροντας με φάουλ τους γηπεδούχους.

Εξαιρετικός Ρίβερς!

Η είσοδος του Μιλουτίνοφ περιόρισε τον Μπουρούση, αλλά ο Ρίβερς ήταν εξαιρετικός στο διάβασμα και το ποστάρισμα. Πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους με αυτόν τον τρόπο αναλαμβάνοντας τις περισσότερες επιθέσεις των “πρασίνων”.

Ο Παναθηναϊκός σταθεροποίησε το υπέρ του προβάδισμα, την ώρα που ο Ολυμπιακός έμεινε με μόλις δυο καλάθια στα πρώτα οκτώ λεπτά της δεύτερης περιόδου! Στο τελευταίο δίλεπτο ένα ξέσπασμα των Σπανούλη και Λοτζέσκι έφερε το ματς στον πόντο (28-29).

Ο Σίνγκλετον χτύπησε από μακριά!

Οι “πράσινοι” ανέκτησαν και πάλι μεγαλύτερη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν πια τα ποσοστά ευστοχίας και των δυο ομάδων ανέβηκαν και το μπάσκετ ήταν υψηλότερου επιπέδου. Ο Σίνγκλετον πήρε πολλές προσπάθειες μακριά από το καλάθι πετυχαίνοντας εννιά πόντους και στέλνοντας τον Μπιρτς στον πάγκο με τέσσερα φάουλ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι… ήρωα τον Βαγγέλη Μάντζαρη που πέτυχε επτά πόντους και ήταν μαζί με τον Γιώργο Πρίντεζη οι μοναδικοί που σκόραραν για την ομάδα τους μέχρι το 26′, όταν και πέτυχε ο Σπανούλης το τρίποντο που έβαλε τους “ερυθρόλευκους” μπροστά στο σκορ (41-40) για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Το… ποτάμι (Ρίβερς) δεν γυρίζει πίσω…

Ο Κέι Σι Ρίβερς δεν επέτρεψε όμως, στους Πειραιώτες να επιστρέψουν στο ματς για τα καλά. Πέτυχε οκτώ πόντους σε ένα τρίλεπτο, μπήκε στο παιχνίδι ο άποντος μέχρι τότε Τζέιμς και ο Παναθηναϊκός εξαφανίστηκε με +9 (46-55, 31′) με τον Ρίβερς να φθάνει τους 20 πόντους σε ένα ακόμα εκπληκτικό παιχνίδι του το τελευταίο διάστημα!

Το ματς κινούταν σε χαμηλό τέμπο, αλλά ο Ολυμπιακός χρειαζόταν μεγάλα σουτ για να γυρίσει στο παιχνίδι. Ο Ουότερς πέτυχε ένα τρίποντο, ο Μιλουτίνοφ μείωσε σε 51-55, αλλά ο Γκάμπριελ, ο Φελντέιν και ο Καλάθης πέτυχαν τρία σπουδαία τρίποντα φθάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +9 (55-64, 35′)!

Ο Παναθηναϊκός έφθασε τη διαφορά στο +12 (58-70), αλλά ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, με 7-0 σερί μείωσε σε 65-70, ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, καθώς δέχθηκε ένα καλάθι και 2/2 βολές από τον Καλάθη για το 67-74 στα 38” που έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα.