Σπερς: Θύμισε τον Τιμ Ντάνκαν ο Καουάι Λέοναρντ!

18 Jan 2017 2017-01-19T01:05:22+00:00.

- 18 Jan 2017

Το ότι ο Καουάι Λέοναρντ είναι ο ηγέτης των επόμενων ετών για τους Σπερς είναι γνωστό, ωστόσο πλέον ο 25άχρονος φόργουορντ αφήνει το σημάδι του στην ιστορία της ομάδας

Μετά του ρεκόρ καριέρας (38 πόντοι) κόντρα στους Σανς ο Λέοναρντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και κόντρα στους Τίμπεργουλφς, βοηθώντας το Σαν Αντόνιο να επικρατήσει 122-114.

Συγκεκριμένα, σημείωσε για τέταρτο συνεχόμενο ματς τουλάχιστον 30 πόντους και παράλληλα ξεπέρασε το φράγμα των 950 πόντων στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος. Τελευταίος που το είχε πράξει και τα δυο ήταν ο Τιμ Ντάνκαν το 2013!

Ο Λέοναρντ έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12/17 σουτ και μαζί με τον ΛαΜάρκους Όλντριντζ (29π. με 12/20 σουτ) χάλασαν τα γενέθλια του προπονητή της Μινεσότα, Τομ Θίμποντο.

Οι Τίμπεργουλφς έκαναν season-high με τους 41 πόντους που σημείωσαν στη δεύτερη περίοδο αλλά στη συνέχεια “πνίγηκαν” από την άμυνα των Σπερς σημειώνοντας 43 σε όλο του δεύτερο ημίχρονο.