Αγχώθηκε αλλά ξέσπασε η Ρεάλ στο Κάουνας

2017-01-20T20:46:09+00:00 2017-01-20T21:29:32+00:00.

20/Jan/17 20:46

Η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα για 30 λεπτά στη Ρεάλ, η οποία όμως με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 74-59 των πρωταθλητών Λιθουανίας, εκμεταλλευόμενοι το επιμέρους 21-6 που έκαναν στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 13-5 και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν αλλά έμειναν από δυνάμεις στο τέλος και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους που τους ρίχνει στο 6-12.

Ο Τρέι Τόμπκινς ήταν ο παίκτης αποκάλυψη με τα διαδοχικά τρίποντα που πέτυχε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού, Οθέλο Χάντερ.

Σημαντικές βοήθειες έδωσαν κι οι Τζέισι Κάρολ, Γκουστάβο Αγιόν, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ τελείωσε το ματς με 8 ασίστ. Με τόσες λύσεις, ειδικά στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ πήρε φυσιολογικά την 15η νίκη της σε 16 αναμετρήσεις με τη Ζαλγκίρις.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρηση, πατώντας εδώ

Η εξέλιξη του αγώνα

Όπως συνέβη και στο ματς του πρώτου γύρου στη Μαδρίτη η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ και δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια (εφτά φορές μόνο στο πρώτο ημίχρονο), με τους παίκτες του Λάσο να καταφέρνουν να κάνουν σερί 10-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (33-41).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όμως, βρήκε και πάλι λύσεις, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου το εξαιρετικό ξεκίνημα της Ρεάλ έκανε τη διαφορά.

Ο Τόμπκινς πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα κι οι Μαδριλένοι με σερί 14-0, ξέφυγαν με 67-53 κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Που κρίθηκε

Στις περισσότερες λύσεις που είχε η Ρεάλ στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου η Ζαλγκίρις έμεινε από δυνάμεις. Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι έκαναν επιμέρους 21-6 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τρέι Τόμπκινς είχε καθοριστική παρουσία και με τα τρία διαδοχικά τρίποντα του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε την ώθηση στην ομάδα του που ολοκλήρωσε σερί 14-0.