Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ, με Μπουρούση δυνατό!

2017-01-24T22:25:44+00:00 2017-01-24T22:34:21+00:00.

24/Jan/17 22:25

Με ηγέτη σε άμυνα και επίθεση τον Γιάννη Μπουρούση ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστιας σημασίας νίκη με 71-65 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Με ηγέτη σε άμυνα και επίθεση τον Γιάννη Μπουρούση ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστιας σημασίας νίκη με 71-65 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Ο Έλληνας σέντερ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ (14 πόντους, 11 ριμπάουντ), ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες πρόσφερα ακόμα οι Τζέιμς (10π) και Ρίβερς (13π).

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει οριακό προβάδισμα (8-7) με όπλο την καλή του άμυνα. H Μπαρτσελόνα από την άλλη έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -4 (7-11), πριν οι Ράις και Ναβάρο ισοφαρίσουν για το 11-11.

Κύριο χαρακτηριστικό και των δύο ομάδων σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού ήταν τα πολλά λάθη και η μεγάλη αστοχία. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-14 σουτάροντας με 3/12 δίποντα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν τα πήγαν καλύτερα με 4/13.

Τα ντεσιμπέλ στο ΟΑΚΑ ανέβηκαν όταν ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ τον Νίκο Παππά με τους παίκτες του να βρίσκονται σταθερά μπροστά με 22-20. Τα πολλά χαμένα εύκολα λέι απ ωστόσο συνέχισαν να αποτελούν πρόβλημα και ο Πέτερι Κοπόνεν ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει πέντε πόντους και να βάλει μετά από ώρα τη Μπαρτσελόνα μπροστά με 25-22.

“Κίνηση ματ” για την εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε η αλλαγή του Κρις Σίνγλετον ο οποίος όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του αλλά έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει τη μεγαλύτερη διαφορά (34-27). Σε αυτό βοήθησε και ο “καυτός” Κέι Σι Ρίβερς με 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο που έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-29 σε ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο μέρος.

Σταθερά μπροστά ο Παναθηναϊκός

Το τρίποντο του Νικ Καλάθη με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου επέτρεψε στους “πράσινους” να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +10 (39-29) αλλά η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε. Ο Ράις ανέλαβε πρωτοβουλίες και μείωσε προσωρινά σε 41-36, ωστόσο ο ανεβασμένος Φελντέιν έβγαλε ενέργεια για να διαμορφώσει το 46-38 και να αναγκάσει τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Η κίνηση του Έλληνα προπονητή αποδείχθηκε ευεργετική για τους Ισπανούς που εκμεταλλεύτηκαν τα άστοχα τρίποντα των “πρασίνων” και πλησίασαν ακόμα και σε απόσταση μιας κατοχής (49-46) δια χειρός Ράις.

Όπως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως έτσι και σε αυτό το σημείο ο Μπουρούσης ήταν εκεί για να δώσει τη λύση. Μάζεψε ριμπάουντ, κέρδισε μάχες στις δύο ρακέτες και πέτυχε στο τέλος της τρίτης περιόδου νταμπλ-νταμπλ (54-46) για να διαμορφώσει το 54-46.

Επιστροφή της Μπαρτσελόνα, πράσινα χαμόγελα…

Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκαν οι φιλοξενούμενοι για να τρέξουν επί μέρους σκορ 8-1 και να αυξήσουν εκ νέου την πίεση στον Παναθηναϊκό που είδε το προβάδισμα του να πέφτει στην μικρότερη δυνατή διαφορά (55-54). Ο Τσάβι Πασκουάλ χρησιμοποίησε τους Μπουρούση και Σίνγκλετον μαζί στην πεντάδα και το συγκεκριμένο σύστημα απέδωσε καρπούς αφού ο Έλληνας σέντερ έκλεψε τη μπάλα και ο Αμερικάνος πέτυχε τρίποντο για να διαμορφώσει το 63-56 με 4.45 στο ρολόι.

Σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να “καθαρίσουν” οριστικά την υπόθεση νίκη η Μπάρτσα είχε τη λύση αφού πρώτα ο Φαβεράνι (67-63) και στη συνέχεια ο Κόπονεν (69-65) κράτησαν κοντά τους Ισπανούς με 2.28′ στο ρολόι. Ο Μπουρούσης όμως ήταν και πάλι εκεί αφού έκοψε τον Ράις σε προσπάθεια για λέι απ και ο Τζέιμς στην άλλη άκρη του παρκέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 71-65.

Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι και το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ πήρε μία δίκαιη και ιδιαίτερα σημαντική νίκη με τον Γιάννη Μπουρούση να είναι απολαυστικός.