Ζαλγκίρις: Τεράστια νίκη με Πάνγκος και Σάρας στα αποδυτήρια!

24 Jan 2017 2017-01-24T22:49:14+00:00.

- 24 Jan 2017

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες στα τελευταία δύο παιχνίδια, η ΤΣΣΚΑ έπεσε θύμα τεράστιας έκπληξης στο Κάουνας, αφού ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις με 79-74.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν μία τεράστια νίκη απέναντι στην πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα ΤΣΣΚΑ που… έπεσε πλέον στο 14-5. Από την πλευρά της η Ζαλγκίρις μετράει ρεκόρ 7-12 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ οι Ουλανόβας και Μιλάκνις πέτυχαν σημαντικά καλάθια στο τέλος για τους γηπεδούχους. Από την άλλη, η απουσία του Μίλος Τεόντοσιτς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για τους Ρώσους, με τον Νάντο Ντε Κολό να μένει στους 11 πόντους και είναι αρκετά άστοχος (1/6 τρίποντα). Πρώτος σκόρερ για την ομάδα το Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Τζέιμς Όγκουστιν με 15 πόντους.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Λιθουανοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και μάλιστα να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας 20-20. Οι Πάνγκος και Λίμα κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και να δυσκολέψουν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην αρχή, αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και με τον Όγκουστιν πέτυχαν κάποια κρίσιμα καλάθια, παίρνοντας το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις δεν ήταν κακή επιθετικά, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 45-38.

Με ένα σερί 12-2, η Ζαλγκίρις ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε στην αρχή της τρίτης περιόδου με 50-47. Η άμυνα των γηπεδούχων “έσφιξε” και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε μεγάλο πρόβλημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σε 7 λεπτά είχε πετύχει μόλις 6 πόντους, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο κατάφερε να πετύχει κάποιους εύκολους πόντους και να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 61-57. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, λόγω διαμαρτυρίας, αλλά το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι.

Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 70-70, ενώ στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 73-72, με τρίποντο του Πάνγκος. Η ΤΣΣΚΑ έχασε σημαντικές επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτά και η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε αυτό παίρνοντας τη νίκη με 79-74.

Που κρίθηκε:

Το γεγονός πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν είχε την ψυχραιμία να κάνει τις σωστές επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα στοίχησε στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ από την άλλη οι παίκτες της Ζαλγκίρις ίσως να απέκτησαν επιπλέον κίνητρο μετά την αποβολή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν απλά τρομερός για τη Ζαλγκίρις, καθώς όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του ήταν εκεί με τα μεγάλα σουτ που… σκότωσαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα σταμάτησε στους 21 πόντους με 5/8 τρίποντα.