2017-01-25T00:07:21+00:00 2017-01-25T00:08:46+00:00.

25/Jan/17 00:07

Ο Ερυθρός Αστέρας επιβεβαίωσε γιατί είναι η πιο “καυτή” ομάδα της Ευρωλίγκας, κάνοντας επιβλητικό πέρασμα από τη Βιτόρια

Ο Ερυθρός Αστέρας επιβεβαίωσε γιατί είναι η πιο καυτή ομάδα της Ευρωλίγκας, κάνοντας επιβλητικό πέρασμα από τη Βιτόρια

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου, δύο ημέρες πριν υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό Superfoods, διέλυσαν (87-69) την Μπασκόνια και πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 11-8, κάνοντας καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα playoffs, την ώρα που οι γηπεδούχοι γνώρισαν τη μόλις δεύτερη εντός έδρας ήττα της. Μέχρι σήμερα μόνο ο Ολυμπιακός είχε φύγει με τη νίκη από τη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα.

Η Μπασκόνια έδειξε επηρεασμένη από την “30άρα” της περασμένης εβδομάδας στο ΣΕΦ και γνώρισε την τρίτη σερί ήττα της, μολονότι πήγε να κάνει την αντεπίθεση της στην τελευταία περίοδο.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε από το ξεκίνημα αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στη Μπασκόνια. Με τον Μάρκο Σιμόνοβιτς να σημειώνει 14 πόντους , οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν 20/31 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για ένα μεγάλο “διπλό”.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η ομάδα του Βελιγραδίου είχε εξασφαλίσει διαφορά 23 πόντων (50-27)! Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, μείωσαν σε 58-70 (34’) αλλά ο Αστέρας διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι κι έφυγε με το “διπλό”.