Οι περισσότερες παρατάσεις σε έναν αγώνα ΝΒΑ

2017-01-30T10:08:42+00:00 2017-01-30T10:17:45+00:00.

30/Jan/17 10:08

Photo from 1989 with Ricky Pierce making a basket for the bucks

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν πραγματοποιήθηκε στην Ατλάντα, ανάμεσα στους Χοκς και τους Νικς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στην τέταρτη παράταση και το Eurohoops σας παρουσιάζει τους αγώνες με τις περισσότερες παρατάσεις στον ΝΒΑ.

Tου Αλέξανδρου Πρίφτη/ info@eurohoops.net

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν πραγματοποιήθηκε στην Ατλάντα, ανάμεσα στους Χοκς και τους Νικς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στην τέταρτη παράταση με σκορ 142-139 (104-104 κ.α., 113-113 π.π., 123-123 δ.π., 130-130 τ.π.).

Αυτό όμως δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι στο ΝΒΑ που έχει κριθεί έπειτα από τέσσερις παρατάσεις. Μάλιστα, κατά το παρελθόν, έχουν υπάρξει παιχνίδια που έχει κριθεί σε περισσότερες παρατάσεις. Το Eurohoops τα βρήκε και σας τα παρουσιάζει…

Το ρεκόρ των 6 παρατάσεων σε έναν αγώνα ΝΒΑ

Το παιχνίδι που κρατάει ακόμη το ρεκόρ των παρατάσεων, είναι αυτό ανάμεσα στους Ρότσεστερ Ρόγιαλς και τους Ιντιανάπολις Ολύμπιανς που πραγματοποιήθηκε στις 6 Ιανουαρίου του 1951. Το συγκεκριμένο παιχνίδι μάλιστα, ολοκληρώθηκε με σκορ 73-75, έπειτα από 6 (!) παρατάσεις. Μιλάμε δηλαδή για ένα παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες είχαν ως μεγάλο “όπλο” την άμυνά τους.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με 65-65, η πρώτη παράταση με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 2 πόντους, ενώ στη δεύτερη παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε. Στην τρίτη παράταση και πάλι οι δύο ομάδες σκόραραν από 2 πόντους και ξαναέμειναν χωρίς σκορ στην τέταρτη παράταση. Η πέμπτη παράταση έληξε με 4-4 (δηλαδή 73-73), ενώ στην 6η παράταση οι Ιντιανάπολις Ολύμπιανς κατάφεραν να κερδίσουν με σκοτ 75-73 (!).

Τα δύο παιχνίδια που τελείωσαν μετά από 5 παρατάσεις…

Μόλις δύο είναι τα παιχνίδια στο ΝΒΑ, που έχουν ολοκληρωθεί έπειτα από πέντε παρατάσεις. Συγκεκριμένα, στις 24 Νοεμβρίου του 1949, ο αγώνας ανάμεσα στους Σιράκιους Νάτιοναλς και τους Άντερσον Πάκερς ολοκληρώθηκε έπειτα από 5 παρατάσεις με σκορ 125-123. Μόνο στη δεύτερη παράταση οι δύο ομάδες κατάφεραν να πετύχουν από 4 πόντους η κάθε μία, ενώ στην πέμπτη παράταση οι Σιράκιους Νάτιοναλς επιβλήθηκαν με 18-16 και έφτασαν στη νίκη.

Το άλλο παιχνίδι που κρίθηκε μετά από 5 παρατάσεις, είναι αυτό ανάμεσα στους Σιάτλ Σούπερσονικς και τους Μιλγουόκι Μπακς, με τα “ελάφια” να παίρνουν τη νίκη με σκορ 155-154. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Ρίκι Πιρς είχε 36 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Άλβιν Ρόμπερτσον σταμάτησε στους 28. Από την άλλη ο Ντέιλ Έλις είχε 53 πόντους για τους Σούπερσονικς, ενώ ο Εξέβιερ ΜακΝτάνιελ τελείωσε το ματς με 37.

Χαμός από παιχνίδια των τεσσάρων παρατάσεων

Πέρα από τον αγώνα ανάμεσα στους Χοκς και τους Νικς, υπάρχουν άλλα 11 παιχνίδια που έχουν ολοκληρωθεί έπειτα από τέσσερις παρατάσεις στον… μαγικό κόσμο του ΝΒΑ. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα…

Ρότσεστερ Ρόγιαλς – Νιου Γιορκ Νικς 102-92 (1951)
Ρότσεστερ Ρόγιαλς – Ιντιανάπολις Ολύμπιανς 99-96 (1952)
Μπόστον Σέλτικς – Σιράκιους Νάσιοναλς 111-105 (1953)
Πόρτλαντ ΜπλέιζερςΚλίβελαντ Καβαλίερς 131-129 (1974)
Κλίβελαντ ΚαβαλίερςΛος Άντζελες Λέικερς 154-153 (1980)
Σιάτλ Σούπεσονικς – Ατλάντα Χοκς 122-127 (1982)
Πόρτλαντ Μπλέιζερς – Σικάγο Μπουλς 155-156 (1984)
Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Νιου Τζέρσεϊ Νετς 150-147 (1987)
Πόρτλαντ Μπλέιζερς – Φοίνιξ Σανς 139-140 (1997)
Ατλάντα Χοκς – Γιούτα Τζαζ 139-133 (2012)