ΑΕΚ: Γλίτωσε την “αυτοκτονία” και πήρε απίστευτο διπλό στην παράταση με Τζέιμς!

2017-10-17T22:46:59+00:00 2017-10-17T22:51:50+00:00.

17/Oct/17 22:46

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στην Βενετία η ΑΕΚ στο φινάλε της παράτασης κέρδισε με 103-101 την Βενέτσια του Μάικ Μπράμος χάρη στο καλάθι του Τζέιμς!

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν σαφώς βελτιωμένοι από το πρώτο ματς και κατάφεραν να διεκδικήσουν την νίκη, την οποία μάλιστα είχαν “αγκαλιάσει”, αλλά ένα φάουλ σε νεκρό χρόνο τους οδήγησε στην παράταση όπου και πήραν την νίκη καθώς έδειξαν ψυχραιμία και… ψυχή, ενώ πέτυχαν και τα μεγάλα καλάθια με κορυφαίο του Τζέιμς στο φινάλε. Αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική και από ψυχολογικής πλευράς, αλλά και από βαθμολογικής για την ΑΕΚ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μαυροειδής με 18 πόντους και 9 ασίστ, ο αρχηγός Σάκοτα με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γκριν με 23 πόντους και 4 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού φάνηκε ότι το ματς θα ήταν ντέρμπι με την Βενέτσια να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 5-4 (στο 3′). Οι Ιταλοί με σωστό πλάνο σε άμυνα και επίθεση κατάφερναν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 12-8 (στο 6′) με την ΑΕΚ να μην έχει περιφερειακό σουτ. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ (18-12 στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκαν αρκετά δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ (25-23 στο 13′) με καλάθι του Γκριν. Μάλιστα με τον Άτιτς να φτάνει τους 4 πόντους και το σερί της ΑΕΚ στο 17-9, οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν μπροστά στο σκορ με 32-30 (στο 16′). Οι γηπεδούχοι με τον Μάικ Μπράμος να φτάνει τους 8 πόντους και μικρό σερί 6-2, παίρνουν και πάλι “κεφάλι” στο σκορ με 36-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-34.

Επέστρεψε, αλλά… αυτοκτόνησε η ΑΕΚ!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν “ζεστές” στο παρκέ και να βρίσκουν εύκολα λύσεις στην επίθεση, κάτι που όμως δεν βόλεψε την ΑΕΚ καθώς συνέχισε να “βλέπει την πλάτη” των Ιταλών (45-41 στο 23′). Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Σάκοτα μείωσαν σε 50-48, όμως ένα τρίποντο του Χέινς έστειλε και πάλι την διαφορά στο +5 (53-48 στο 26′), ενώ λίγο αργότερα ο Πέριτς κάρφωσε για το 55-48 και την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Εντέλει η τρίτη περίοδος έληξε με 64-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μεγάλου ντέρμπι όπως εξελισσόταν το ματς, η ΑΕΚ μπορούσε να διεκδικήσει την νίκη καθώς ήταν πίσω μόλις με 4 πόντους (70-66) και στο χρονόμετρο έμενα λιγότερο από 8 λεπτά για το τέλος. Στα τελευταία 5 λεπτά, η Βενέτσια είχε ένα προβάδισμα με 74-70 και το πάνω… χέρι για την νίκη. Ένα καλάθι του Πέριτς έστειλε την διαφορά μετά από ώρα στο +7 (77-70 στο 36′), με την ΑΕΚ πλέον να έχει χάσει την επαφή με το σκορ.

Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα, οι Ιταλοί προσπάθησαν να παίξουν άμυνα, αλλά ένα τρίποντο το εξαιρετικού Γκριν έβαλε την ΑΕΚ ξανά στο ματς με το σκορ στο 77-75 στο 38ο λεπτό του ματς και ένα λέι απ του Μαυροειδή έφερε το ματς στην ισοπαλία (77-77).  Το εκπληκτικό σερί (9-0) της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε με εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη και πλέον η ΑΕΚ ήταν το φαβορί για την νίκη (79-77 στο τελευταίο λεπτό). Ο Μπάρλοου αστόχησε σε τρίποντο στ 36 δευτερόλεπτα, όμως ο Σάκοτα με επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 81-79 στα 22′ πριν το φινάλε.

Ο Πέριτς σκόραρε 1/2 βολές (81-80) στο φινάλε και εκεί η ΑΕΚ φάνηκε ψύχραιμη και εύστοχη στις δικές της βολές. Όμως η ΑΕΚ “αυτοκτόνησε”, καθώς ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη και ένα φάουλ σε “νεκρό” χρόνο, έδωσε την ευκαιρία στον Όρελικ να ευστοχήσει σε 1/2 βολές και να στείλει το ματς στην παράταση (85-85).

Παράταση

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην παράταση και ισόπαλες στο σκορ 87-87, ενώ ένα τρίποντο από τον αρχηγό Σάκοτα έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 90-87 3 λεπτά πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου. Το “κρεσέντο” τριών πόντων δεν σταμάτησε εκεί μάλιστα καθώς ακολούθησε ο Γκριν κάνοντας το 93-87! 2′ πριν το φινάλε η ΑΕΚ είχε “αγκαλιά” την νίκη με το προβάδισμα των 5 πόντων (97-92) και απλά χρειαζόταν σωστή διαχείριση.

Στα 39′ δευτερόλεπτα ο τρομερός Όρελικ (28π.) ισοφάρισε με τρίποντο σε 99-99 με την ελληνική ομάδα να χάνει ένα ματς μέσα από τα χέρια της.Στο τέλος οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα εκατέρωθεν καλάθι (101-101) και ο Τζέιμς χάρισε την νίκη στην ΑΕΚ στο φινάλε με 103-101!

Παίκτης-κλειδί: Ο Δημήτρης Μαυροειδής στο πρώτο ημίχρονο κυρίως τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ στο ματς. Ενώ στο δεύτερο μέρος ο Γκριν απέδειξε για ποιον λόγο τον απέκτησε η ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου, καθώς την οδήγησε στο μεγάλο διπλό.

Που κρίθηκε: Αν το ματς είχε λήξει στην κανονική διάρκεια στο 9-0 της ΑΕΚ στα τελευταία 4′ λεπτά του ματς, όμως στην παράταση τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Σάκοτα-Γκριν “εκτέλεσαν” τους Ιταλούς και έδωσαν στους “κιτρινόμαυρους” ένα σπουδαίο διπλό, με τον Ντελρόι Τζέιμς να τους αποτελειώνει στο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85, 101-103

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπ.), Άουνκροτζερς (Λετ.), Ομπράντοβιτς (Βοσν.)