ΠΑΟΚ: Νέα ήττα από Γκαζιάντεπ του Δέδα!

2017-10-18T20:16:40+00:00 2017-10-18T20:23:33+00:00.

18/Oct/17 20:16

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά η Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα έφυγε νικήτρια από την “Πυλαία” με 85-82 κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, παρά το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε η ελληνική ομάδα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς βελτιωμένος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα παιχνίδια, αλλά του στοίχισε η αστοχία και η κακή αμυντική λειτουργία στις κρίσιμες στιγμές του ματς, ενώ δεν επωφελήθηκε και από εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο “έτρεξε” σερί 20-7.

Πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μεγαλώνει το αρνητικό σερί ηττών σε 5-0, αφού μέχρι στιγμής στο ξεκίνημα της χρονιάς δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης σε επίσημο παιχνίδι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο ξεκίνημα του, όμως ο ΠΑΟΚ είχε 2/4 βολές και η Γκαζιάντεπ 2 επιθετικά ριμπάουντ, κάτι που της έδωσε το ελάχιστο προβάδισμα με 7-6 (στο 4′). Η ομάδα του κόουτς Δέδα με ένα σερί 5-0 και τον Ουάιτ να φτάνει τους 5 πόντους, πήρε προβάδισμα με double score (12-6 στο 5′). Οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με ένα δικό τους σερί 5-0 έπειτα από τάιμ-άουτ και μείωσαν στον πόντο (12-11 στο 7′), όμως οι Τούρκοι ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά στο +8 (21-13 στο 9′), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-18.

Στην δεύτερη περίοδο στο “Παλατάκι”, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 12-4 πήραν προβάδισμα με 30-27 (στο 13′).  Οι φιλοξενούμενοι “ξύπνησαν” και με όπλο την άμυνα τους πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ με 34-33 με καλάθι του Ουάιτ (στο 16′). Ο Ραντ φτάνοντας τους 15 πόντους αύξησε την διαφορά στο +5 (40-35 στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα πίσω με 4 πόντους (42-38) και να προβληματίζει κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Επέστρεψε ο ΠΑΟΚ, αλλά λύγισε στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με το πρώτο, δηλαδή η Γκαζιάντεπ είχε ένα μικρό προβάδισμα (46-45 στο 23′), όμως ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 11-4 πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 49-46 έπειτα από καλάθι του Τρις (στο 25′). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι εξαιρετικοί στην τρίτη περίοδο και με τον Ντίλαρντ να φτάνει τους 15 πόντους, πήραν σημαντική διαφορά με 58-49 (στο 27′), με το σερί τους να είναι πλέον στο 20-7! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σερί 9-3 των Τούρκων και σκορ 61-58 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι ήθελε πολύ την νίκη και στο 33ο λεπτό είχε το μικρό προβάδισμα με 67-63, όμως ο Ουάιτ με τρίποντο μείωσε στον πόντο (67-66). Ο ίδιος παίκτης με ένα ακόμα τρίποντο έφτασε τους 19 πόντους και 5 λεπτά πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα στην τούρκικη ομάδα με 71-69. Το τελευταίο 3λεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 75-73 έπειτα από σημαντικό τρίποντο του Λάκι Τζόουνς και 2/2 βολές του Κρουμπάλι. Ένα φάουλ του Ντίλαρντ όμως στον Άρμαντ έδωσε την ισοφάριση στους Τούρκους (75-75 στο 38′).

Οι Τούρκοι στις κρίσιμες στιγμές βρήκαν την λύση με τον Μπάλαζιτς (77-75) και ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ 1:10 πριν το φινάλε ο Άρμαντ έκανε το σκορ 79-75. Όλα τελείωσαν στα 49′ δευτερόλεπτα όπου και πάλι ο Άρμαντ έδωσε “αέρα” 4 πόντων στην Γκαζιάντεπ (81-77). Τελικό σκορ 85-82 και ο ΠΑΟΚ γνώρισε ακόμα μία ήττα.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος για την Γκαζιάντεπ ήταν ο Άρμαντ με 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ πέτυχε και όλα τα μεγάλα καλάθια στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Για συμπαραστάτες είχε τους Ουάιτ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και Ραντ με 17 πόντους.

Που κρίθηκε: Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου ο ΠΑΟΚ απώλεσε το προβάδισμα του τρίτου δεκαλέπτου με το μεγάλο σερί 20-7 και η Γκαζιάντεπ με δυνατή άμυνα και μεγάλα σουτ πήρε ένα σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιτ.), Μάριτσιτς (Σερ.), Κιουλίν (Ρουμ.)