Τρομερός Μποχωρίδης, οδήγησε σε θρίαμβο τον Άρη!

2017-12-12T20:15:28+00:00 2017-12-13T01:45:34+00:00.

12/Dec/17 20:15

Τεράστια νίκη πήρε ο Άρης απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα με 80-72, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήλεγχε το ματς σε όλη την διάρκειά του και με έναν απολαυστικό Λευτέρη Μποχωρίδη πήρε το ”διπλό”!

O Άρης είχε επικρατήσει της Ζιελόνα Γκόρα με 70-64 στην Θεσσαλονίκη, για την πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης στις 11 Οκτωβρίου. Δύο μήνες αργότερα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στους Πολωνούς και πλέον αμφότερες βρίσκονται στο 4-4 του τέταρτου ομίλου, έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία.

Το παιχνίδι: Ο Άρης ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και γρήγορα βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 10-8 και κάπου εκεί, 4 λεπτά πριν το τέλος πέρασε στο παρκέ ο Λευτέρη Μποχωρίδης και έδωσε την κατάλληλη ώθηση στην ομάδα του με 4 πόντους, 2 κλεψίματα και 2 κερδισμένα φάουλ. Αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 12-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε σε ανάλογους ρυθμούς, με τον Άρη να έχει σταθερά το προβάδισμα (+8, 15-23). Αν και η Ζιελόνα Γκόρα μείωσε στους 4 (25-29) πέντε λεπτά πριν το τέλος, κυρίως με συνεχόμενους πόντους του Φλόρενς, η ελληνική ομάδα βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει πάλι με 8 (25-33).

Το σχεδόν τέλειο ποσοστό του Άρη από την γραμμή των βολών τού επέτρεψε να μείνει μπροστά στο ημίχρονο με 38-32.

Άντεξε την αντεπίθεση των Πολωνών

H αντεπίθεση των Πολώνων ξεκίνησε άμεσα και παρά ένα από τα …γνωστά τρίποντα του Αθηναίου, κατάφεραν να φτάσουν στο -4 (40-44), κυρίως λόγω Ντραγκίσεβιτς (ο πρώτος του αγώνα που έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων) και των πολλών λαθών των παικτών του Άρη.

Ο πρώην ”ερυθρόλευκος” Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, με τρεις εύστοχες βολές έβαλε και πάλι στο ματς της ομάδα του, το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως οι Μποχωρίδης και Μπελ ήταν εκεί και με δικα τους τρίποντα έδωσαν ”αέρα” 7 πόντων!

Με γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, δείγμα πως ο Άρης περνούσε μία παραγωγική βραδιά. Στην επόμενη φάση ο νεαρός γκραντ ευστόχησε για τρεις και έδειξε πως μπορεί να οδηγήσει σε νίκη τους ”κίτρινους”.

O πρώην ”πράσινος” ήταν απολαυστικός, στην επιθετική εξίσωση προστέθηκε και ο Μπελ και ο Άρης εκτέξευσε την διαφορά στους 12, με έξι λεπτά να απομένουν. Χρόνος υπήρχε, όχι όμως και βελτίωση της άμυνας της Γκόρα και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν όπως και όλο σχεδόν το ματς, με τον Άρη να είναι σταθερά μπροστά και να ελέγχει τον ρυθμό μέχρι τέλους!

Που κρίθηκε: Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε εν μέρει καρπούς και το σκορ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου άλλαζε συνεχώς χέρια, όμως με το τέλος της περιόδου τελείωσαν και τα όνειρα της Ζιελόνα για ανατροπή. Και αυτό διότι τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μποχωρίδη και Μπελ ”έκοψαν” τα φτερά των Πολωνών.

O παίκτης-κλειδί: Λευτέρης Μποχωρίδης. Ο Έλληνας γκαρντ, λίγες ημέρες ημέρες μετά την έλευσή του στον Άρη, απέδειξε ότι έχει το ταλέντο και την δύναμη ακόμα και να ηγηθεί της ομάδας του, σε βράδια που χρειάζεται τη νίκη.

Η στατιστική του ”έγραψε” 22 πόντους (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), μοίρασε 9 ασίστ και είχε και 3 κλεψίματα!

Άξιος συμπαραστάτης του ο Κιθ Μπένσον με 13, που ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του. ”Αθόρυβος” με 15 πόντους και ο Γκάρι Μπελ.