ΑΕΚ: Με “σούπερ” άμυνα έκανε βήμα… πρόκρισης στην Πολωνία! (video)

2018-01-17T20:14:12+00:00 2018-01-17T23:09:21+00:00.

17/Jan/18 20:14

Ένα μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Ρόζα Ράντομ με 69-63, έκανε η ΑΕΚ του Ντράγκαν Σάκοτα επιστρέφοντας στις νίκες!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, αλλά η ελληνική ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε την ποιότητα και τον χαρακτήρα της και πήρε… προβάδισμα νίκης.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 6-5, ενώ η Ρόζα Ρόνταμ παραμένει ουραγός στην βαθμολογία με 1-10!

Το παιχνίδι

Πρώτο ημίχρονο με… δύο πρόσωπα!

Κακή ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο στην Πολωνία και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά με 11-7 (στο 5′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 17-14. Το πρόσωπο της ομάδας του κόουτς Σάκοτα ήταν φυσικά καλύτερο στην δεύτερο περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με 26-24 (στο 16′). Τελικά η “ένωση” με σερί 9-0 πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 36-33!

Εξαιρετική τρίτη περίοδος για ΑΕΚ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα έπαιξε απίστευτη άμυνα και κατάφερε αρχικά, να προηγηθεί με 38-51 (στο 26′), με την εικόνα που παρουσίαζαν να είναι “σούπερ”. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 10 πόντους και η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στο σκορ στο +10 (53-43).

Τελικά…. ΑΕΚ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρόζα Ράντομ προσπάθησε για την ανατροπή και 5 λεπτά πριν το φινάλε μείωσε σε 59-52. Η ΑΕΚ είχε “αγχωθεί” και το σκορ έγινε μάλιστα και 61-58 περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη.

Τελικά η ελληνική ομάδα με την άμυνα για “όπλο” στα τελευταία λεπτά, κατάφερε αν δεχθεί μόλις 5 πόντους σε 3 λεπτά, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε το μεγάλο διπλό χάρη στα… μετόπισθεν της με 69-63!

Παίκτη-κλειδί: Ο Μάνι Χάρις και πάλι ήταν εξαιρετικός και πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σάκοτα με 14 πόντους κι 8 ριμπάουντ,

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, όπου κ ΑΕΚ “επέτρεψε” στην Πολωνική ομάδα να πετύχει μόλις 10 πόντους και παράλληλα πήρε “διψήφιο” προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69