ΑΕΚ: Εύκολα τον Αμύντα, ξεκίνημα με Κόροιβο

2016-10-01T19:06:06+00:00 2016-10-01T19:18:30+00:00.

01/Oct/16 19:06

Η ΑΕΚ επικράτησε με 85-56 του Αμύντα στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο της φιλικό προετοιμασία.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η “Ένωση” στρέφει πλέον την προσοχή της στο πρώτο επίσημο ματς, το οποίο είναι ο προημιτελικός με τον Κόροιβο, την ερχόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών καθώς η ΑΕΚ “κουβαλάει” τιμωρία από την περσινή σεζόν. Κάτι που ισχύει και για τον Κώστα Βασιλειάδη

Όσον αφορά στο φιλικό, ο Γιούρι Ζντοβτς είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όσους παίκτες είχε στη διάθεση του. Πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Μάικλ Ντίξον και Τζαουάντ Ουίλιαμς με 15 πόντους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 13.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Ούκιτς, Ντίξον, Μιλόσεβιτς, Γουίλιαμς, Όουενς και από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε… κεφάλι στο σκορ (19-14) στο 10’, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +21 για την “Ένωση” (46-25).

Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν από νωρίς το προβάδισμα, έφτασαν να προηγούνται 38-23 στο (18’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 46-25. Στην επανάληψη η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 33 πόντους (78-45) στο (35’).

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ B.C., Μάκης Αγγελόπουλος, αλλά και ο επικεφαλής του Αναπτυξιακού Προγράμματος Ντράγκαν Σάκοτα.