Εύκολα η Ελλάδα, dunk party o Θανάσης!

2017-11-27T17:53:05+00:00 2017-11-27T21:45:50+00:00.

27/Nov/17 17:53

ÐÑÏÊÑÉÌÁÔÉÊÁ ÐÁÃÊÏÓÌÉÏÕ ÊÕÐÅËËÏÕ / ÅËËÁÄÁ - ÉÓÑÁÇË (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

Η Εθνική Ελλάδας έδειξε σοβαρότητα για ακόμα ένα παιχνίδι στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας με 82-61 απέναντι στο Ισραήλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και με πρώτους σκόρερ τους Νικ Καλάθη (11π, 8ασ) και Χάρη Γιαννόπουλο (13π) έφθασε πολύ εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Θανάση Αντετοκούνμπο (9π, 2ρ) που έβγαλε ενέργεια πάνω στο παρκέ και χάρισε μία σειρά από εντυπωσιακά Highlights!

Για λογαριασμό του Ισραήλ ο Χάουερ “άγγιξε” το τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά και την Ελλάδα να προηγηθεί με 8-4 έπειτα από πέντε λεπτά παιχνιδιού. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού το Ισραήλ έβγαλε κάποιες καλές συνεργασίες και παρά το γεγονός πως υπέπεσε σε 9 (!) λάθη εξασφάλισε προβάδισμα με 16-10 δια χειρός Μπεν Σιμόλ.

Ο ρυθμός άρχισε σταδιακά να ανεβαίνει και το μοναδικό τρίποντο (1/5) της Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο διαμόρφωσε το 15-18 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τόνισε στους παίκτες πως το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι καθαρά θέμα διάθεσης και τα λόγια του έγιναν πράξη άμεσα.

Η εικόνα της “επίσης αγαπημένης” στην άμυνα βελτιώθηκε, ο Γιάννης Αθηναίου με… φόρα από το Λέστερ ευστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα και αμέσως μετά έκλεψε τη μπάλα δίνοντας την ασίστ στον Καλάθη για το 30-25. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού δημιούργησε πολλά προβλήματα με την ταχύτητα του και με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό χάρισε στην Ελλάδα ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα (36-30), πριν το ημίχρονο ολοκληρωθεί στο 37-32.

H ποιότητα του παιχνιδιού ήταν χαμηλή σε αυτό το πρώτο μισό αλλά ο Θανάσης Αντετοκούνμπο φρόντισε να ξεσηκώσει όσους φίλους βρέθηκαν στα “Δύο Αοράκια” με ένα μεγαλοπρεπές μπλοκ.

Με διάθεση να τελειώνει η Ελλάδα

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Εθνική θέλησε να “καθαρίσει” γρήγορα την υπόθεση νίκη και ως ένα βαθμό τα κατάφερε. Ο Βασιλόπουλος πέτυχε 8 πόντους μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (48-36), ενώ λίγες κατοχές μετά ο ορεξάτος Γιαννόπουλος σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 53-42.

Θέαμα αλά… NBA από τον Αντετοκούνμπο

Το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε πλέον παγιώσει το προβάδισμα του πάνω από τους δέκα πόντους (59-47) με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να συνεχίζει να προσφέρει άφθονο θέαμα! Τα back to back καρφώματα του ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 66-51 ενώ πάλι με τον ίδιο τρόπο ο Έλληνας φόργουορντ ανάγκασε τον κόσμο να σηκωθεί από τη θέση του  (72-53).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με την Ελλάδα να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και επικρατεί τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό 82-61 χάρη στα τρίποντα του Ντούσαν Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61